پارس ناز پورتال

قاصدک 24

موفق ترین روش برای نابود کردن آکنه

موفق ترین روش برای نابود کردن آکنه

اگر پوستتان چرب است روزی 1 بار به آرامی پوست خود را با صابون غیرمعطر‌(ترجیحا صابون‌های‌ آنتی ‌باكتریال) بشوئید . به این ترتیب كه صورت خود را از كف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست نفوذ كند و چربی‌های تجمع یافته و آلودگی‌ها را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی‌ پوست می‌شود و از تجمع آن جلوگیری می‌كند.

علاوه بر این ماساژ جریان خون پوست را بهبود می‌بخشد. بعد از ماساژ صورت خود را با آب گرم بشویید تا چربی آن گرفته شود و بعد بلافاصله مقداری آب سرد به پوست خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. پس از این كار پنبه‌ای را به گلاب یا آبلیمو آغشته كنید و سطح پوستتان را با آن پاك كنید. گلاب و آبلیمو اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون می‌شوند.

اگر پوستتان خیلی چرب است هفته‌ای یك بار از ماساژ با سركه سیب استفاده كنید تا چربی پوست كاهش یابد. برای این كار سركه سیب را با همان مقدار آب مخلوط كنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه پوستتان را بشوئید. آسودگی روانی داشته باشید. خواب خوب و مرتب داشته باشید، به میزان لازم استراحت كنید و از عصبانیت بپرهیزید

. از مالیدن یا تركاندن جوش‌ها و آكنه‌ها خودداری كنید. جوش‌های چركی را نباید با فشار خالی كرد. برای خالی كردن آنها دستگاه‌های مكنده‌ای وجود دارد كه جوش‌ها را در شرایط كاملاً استریل تخلیه می‌كند. موهایتان را حداقل 2 بار در هفته با شامپو بشوئید. اجازه ندهید كه موهایتان روی صورت بیاید. حتی در شب و به هنگام خواب موی كثیف و چرب باعث پخش چربی و باكتری‌ها می‌شود.

 
تعریق در 15درصد افراد باعث تشدید آكنه می‌شود. پس از كار كردن در هوای گرم و مرطوب و پختن غذا و ورزش، عرقتان را بشوئید و در اسرع وقت چربی را از بدن و صورتتان پاك كنید. برای آرایش كردن از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نكنید. زیرا این مواد می‌توانند فولیكول‌های مو را مسدود كنند و باعث ایجاد و یا تشدید آكنه شوند. خصوصاً‌ افرادی كه پوست چربی دارند ‌باید ‌از‌ كرم‌های مرطوب ‌كننده و حتی ضدآفتابی استفاده كنند كه فاقدچربی باشد.

آرایش را روزی 2 بار از صورت خود با آب و شیرپاك‌كن‌های فاقد چربی و سازگار با پوست پاك كنید. قبل از استفاده از مارك جدید لوازم حتما آن را روی بازوی خود تست كنید تا مطمئن شوید كه پوستتان به آن حساسیت ندارد. اشعه ماوراء بنفش خورشید، باعث بهبود ضایعات می‌شود اما در 10 درصد افراد باعث تشدید علائم می‌شود. در زمان قاعدگی حساسیت غدد چربی دختران نسبت به هورمون‌های جنسی مردانه افزایش می‌یابد و این باعث افزایش چربی پوست در آنها می‌شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آكنه در این زمان باید پوست خود را با صابون بشوئید و پس از شستشو پوستتان را با پنبه آغشته به محلول‌های الكلی موجود در بازار كه حاوی آنتی‌بیوتیك هستند پاك كنید.

حوله صورتتان را هر روز عوض كنید و همیشه از حوله تمیز و خشك استفاده كنید زیرا باكتری‌ها این توانائی را دارند كه به سرعت در حوله‌های مرطوب رشد كنید. از ورزش و پیاده‌روی غفلت نكنید. اگر هر روز صبح 3 كیلومتر پیاده‌روی كنید و بعد از آن دوش بگیرید متوجه می‌شوید كه پس از مدت كوتاهی بسیاری از جوش‌ها برطرف شده و پوستتان بسیار شاداب‌تر می‌شود.


حرف آخر آكنه را نباید یك عارضه جزئی و كم‌اهمیت تلقی كنید زیرا می‌تواند فشارهای عصبی فراوانی را برای فرد ایجاد كند. حتی ملایم‌ترین انواع آكنه دست كم یك‌سال باقی می‌ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است. در صورت طولانی شدن مدت آكنه فرد اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و تصور بدی از ظاهر خود پیدا می‌كند. درمان در اغلب موارد موثر است اما نیاز به حوصله و صرف وقت فراوان دارد. در بسیاری از افراد بیماری پس از دوران بلوغ و نوجوانی خودبه‌خود برطرف می‌شود