پارس ناز پورتال

قاصدک 24

صادرات پتروشیمی ایران

مجموعه : مجله خبری روز
صادرات پتروشیمی ایران

عبدالحسین بیات  درباره شرایط جدید صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری، گفت: برای سالجایر پیش بینی می شود تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری کشور به مرز 50 میلیون تن افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه از این میزان تولید بیش از 36 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه خواهد شد، تصریح کرد: بر این اساس پیش بینی می شود امسال میزان فروش محصولات پتروشیمی به بازارهای داخلی به 19 میلیون تن و میزان صادرات به 17.4 میلیون تن افزایش یابد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه برای سالجاری پیش بینی می شود میزان درآمد کشور از محل صادرات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به 13 میلیارد دلار برسد، بیان کرد: هم اکنون بیش از 40 هزار واحد صنعتی و صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور فعال هستند که قرار است با هماهنگی وزارت نفت و صنعت خوراک مورد نیاز این صنایع به طور کامل تعیین شود.

این مقام مسئول در تشریح ساز و کار جدید صادرات محصولات پتروشیمی، توضیح داد: مذاکرات و مکاتباتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نحوه صادرات انواع محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری انجام شده است.

معاون وزیر نفت با تشریح ساز و کار جدید صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران، از صادرات 13 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی به بازارهای چهار گوشه جهان تا پایان سال 92 خبر داد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه مطابق با مکاتبات انجام گرفته قرار است وزارت صنعت کل نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی تا پایان سال 92 را به صورت تفکیک شده ماهانه اعلام کند، افزود: از این رو مجتمع های پتروشیمی پس از تامین کامل نیازهای داخلی مازاد محصولات پتروشیمیایی را به بازارهای جهانی صادر خواهند کرد.


بیات با اشاره به نقش پتروشیمی در اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌های نفتی، یادآور شد: این مدل جدید صادرات محصولات پتروشیمی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده است.
معاون وزیر نفت در پاسخ به مهر در خصوص ساز و کار عرضه محصولات پتروشیمی در بازارهای داخل کشور هم توضیح داد: مطابق با الگویی که برایتوزیع کود اوره تعریف شده است انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری مورد نیاز صنایع داخلی از طریق بورس عرضه می شود و مازاد نیاز داخلی صادر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به کاهش سهم محصولات پتروشیمی از کل صادرات غیر نفتی کشور در سال 91، خاطرنشان کرد: سال گذشته سهم پتروشیمی از درآمدهای غیر نفتی به 35 درصد در مقایسه با سهم 43.4 درصدی سال 90 کاهش یافت.

 بر اساس این پیشنهاد وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در آخرین جلسه کمیته تنظیم بازار محصولات پتروشیمی با صادرات دو میلیون تن محصولات پلیمری در سال 92 موافقت کرده است.
در همین حال گمرک هفته گذشته از خارج شدن نام محصول پر طرفدار پتروشیمیایی "پلی پروپیلن" از لیست سیاه كالاهای مشمول ممنوعیت صادراتی کشور خبر داد و اعلام کرد: صادرات این محصول پتروشیمیایی از مبادی مرزی کشور آزاد شده است.