پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ترفند جالب و جدید خانه داری

مجموعه : آموزش آشپزی
ترفند جالب و جدید خانه داری
 

جوش شیرین یا همان بی كربنات سدیم دارای كاربردهای
خلاقانه بسیاریست كه به آنها اشاره میكنیم:

1- با پاشیدن جوش شیرین بروی مواد شعله ور می تـوان
آتش را فرو نشاند.

2- از مـخلوط جوش شیرین و آب برای شستن میوه ها و
سبزیجات استفاده كنید.

3- جوش شیرین خارش و سوزش گزش پشه، زنبور و سایر حشرات را تسكین میدهد. با مخلوط آب و جوش شیرین یك خمیر غلیظ تهیه كنید و برای چند دقیقه بروی محل گزیدگی قرار دهید.

4- جوش شیرین واكنشهای آلرژیك پوست مانند كهیر را التیام میبخشد. كافیست درون آب وان حمام 2 فنجان جوش شیرین اضافه كنید.

5- برای كاهش تب و یا خنك كردن بدن نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده كنید. كافیست در آب وان حمام 2 فنجان جوش شیرین مخلوط كنید.

6- برای التیام جوش صورت نیز میتوان از جوش شیرین استفاده كرد. با مخلوط جوش شیرین و آب یك خمیر تهیه كنید و روی جوش بمالید و بگذارید 15-10 دقیقه بماند تا خشك شود. همچنین از این خمیر میتوان بعنوان یك ساینده ملایم صورت نیز استفاده كرد.

7- از جوش شیرین بعنوان یك كاندیشنر مو نیز میتوان سود برد. كافیست 2 قاشق سوپخوری جوش شیرین را با یك قاشق چایخوری شامپو مخلوط كنید و با آن سر خود را بشویید. جوش شیرین موها را روشنتر و درخشنده تر كرده و چربی آن را كاهش میدهد.

8- برای شستن و تمیز كردن برس و شانه های خود ابتدا آب درون ماهی تابه ریخته بگذارید بجوش آید سپس یك فنجان جوش شیرین به آن اضافه كنید. سپس برس و شانه خود را بمدت 10 دقیقه درون ماهی تابه بجوشانید. سپس زیر آب داغ گرفته و آنها را آب بكشید. البته مراقب باشید كه آب جوش شانه و برس شما را ذوب نكند.

9- برای رفع بوی بد دهان پس از مصرف سیر، پیاز و یا فلفل میتوانید 10/1 قاشق چایخوری جوش شیرین و اندكی آب دهانتان را شستشو دهید. جوش شیرین بوی بد دهان را خنثی میكند.

10- برای سفید تر شدن دندانهایتان مسواك تر خود را درون جوش شیرین فرو برید سپس با آن دندانهایتان را مسواك بزیند. همچنین میتوانید روی خمیر دندان اندكی جوش شیرین بپاشید و سپس دندانها را مسواك بزنید. جوش شیرین یك سفید كننده دندان طبیعی ست.

11- برای التیام تبخال و هر گونه زخم داخل دهان نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده كنید.

12- برای ریكس كردن و رفع بوی بد پا نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده كنید. جوش شیرین را درون یك تشت آب داغ مخلوط كرده و پا ها را با آن بشویید.

13- برای شستشوی دندانهای مصنوعی مخلوط رقیقی از آب و جوش شیرین تهیه كرده و دندانهای مصنوعی را در مدت شب درون آن قرار دهید.

14- در دستگاه بخور خود جوش شیرین بریزید تا هم گرفتگی بینی شما رفع گردد و هم بوهای نامطبوع منزلتان گرفته شود.

15- برای خوشبو كردن دهان میتوانید آدامس را مرطوب كرده و در جوش شیرین فرو برید و سپس آن را بجوید.

16- برای از بین بردن بوی نامطبوع دستها پس از آشپزی و غیره… دستهای خود را با آب و جوش شیرین شستشو دهید.

17- برای رفع سوزش معده نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یك نصف لیوان آب مخلوط كرده و بنوشید. جوش شیرین اسید معده را خنثی كرده و بعنوان یك آنتی اسید طبیعی عمل میكند.

18- از جوش شیرین بعنوان یك دهان شوی خانگی و ارزان قیمت سود برید. دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف لیوان آب مخلوط كرده و دهان خود را با آن غر غره كنید.

19- برای التیام آفتاب سوختگی پوست بمدت نیم ساعت درون وان حمام كه در آب آن جوش شیرین مخلوط گردیده بروید.

20- عوض پودر بچه میتوان از جوش شیرین استفاده كرد چرا كه خاصیت رطوبت گیری آن بیشتر است.

21- برای التیام سوختگیهای خفیف پوست از جوش شیرین استفاده كنید. یك خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه كرده روی محل سوختگی قرار دهید و بگذارید تا خشك شود.

22- برای گرفتن و حذف بوی داخل یخچال و یا فریزر جوش شیرین را درون یك ظرف سر باز ریخته و درون یخچال قرار دهید. جوش شیرین را هر 2 ماه یكبار تجدید كنید.

23- برای نابود كردن كك های فرش به نسبت مساوی نمك و جو ش شیرین را با هم تركیب كرده و روی فرش بپاشید و 24 ساعت بگذارید بماند. روز بعد فرش را با جارو برقی كاملا از جوش شیرین و نمك پاك كند. البته این كار را در روزهای بارانی و یا در مناطق مرطوب انجام ندهید.

24- برای خلاص شدن از شر مورچه ها نیز كافیست در مسیر حركت آنها جوش شیرین بپاشید.

25- برای باز گرفتن و رفع گرفتگی سینك آشپزخانه و یا هر لوله ای كافیست 1/4 فنجان جوش شیرین را با نمك تركیب كرده و درون آنها بریزید و سپس آب جوش روی آن خالی كنید.

26- جوش شیرین را درون یك كیسه كوچك مانند كیسه چای كیسه ای قرار داده و آن را درون كمد، دراور و گنجه لباس قرار دهید تا به عنوان رطوبت گیر از لباسهای شما محافظت كند.

27- برای رفع بو و رطوبت پا اندكی جوش شیرین درون كفش بپاشید.

28- پیش از شستن سگ و یا گربه ی خانگی خود چند ساعت پیش از استحمام كردن روی سطح بدن آنها جوش شیرین بپاشید. این كار بوی نامطبوع و ككهای بدن آنها را از میان میبرد. البته هنگام استحمام، حیوانات خانگی خود را كاملا بشویید تا جوش شیرین روی بدن انها باقی نماند.

29- برای ترد كردن گوشت میتوانید اندكی جوش شیرین را روی گوشت پاشیده و گوشت را برای چند ساعت درون یخچال قرار دهید. سپس گوشت را كاملا آب بكشید.

30- برای كاهش نفخ شكم پس از مصرف لوبیا میتوانید لوبیا را در مخلوط آب و جوش شیرین برای چند ساعت قرار دهید تا خیس بخورد.

31- برای رفع تلخی چای هنگام دم كردن چای اندكی جوش شیرین درون آن بریزید.

32- همیشه درون ماشین لباسشویی خود 1/2 فنجان جوش شیرین اضافه كنید. جوش شیرین لباسها را خوشبو و نرم میسازد. جوش شیرین یك لكه بر، بو زدا و نرم كننده طبیعی لباسهاست.

33- خمیر حاصل از تركیب نمك، جوش شیرین و آب یك شوینده عمومی خیلی موثر است.

34- برای تمیز كردن ماهی تابه های ته گرفته خمیری از جوش شیرین تهیه و روی ته گرفتگی ماهی تابه قرار دهید تا 7 ساعت بماند.

35- از سودا میتوان برای جلا دادن و صیقلی كردن برخی فلزات مانند ظروف سیلور(نقره) و یا استیل زنگ نزن نیز استفاده كرد. كافیست با یك پارچه نرم و مرطوب توسط جوش شیرین ظروف را پرداخت كنید.

36- جوش شیرین یك قارچ كش طبیعی ست.

37- چنانچه دچار التهاب و عفونت مهبلی شدید جوش شیرین را در آب وان حمام مخلوط كرده و در آن قرار گیرید.