جستجو در پارس ناز

شیوع نوع جدیدی از ویروس سرماخوردگی در بین کودکان

شیوع نوع جدیدی از ویروس سرماخوردگی در بین کودکان

یک متخصص کودکان و نوزادان گفت: حدود 20 روز است که ویروس جدید سرماخوردگی با علائم عفونت‌های میکروبی در بین اطفال دیده شده است.

علیرضا انتظاری در گفت‌وگو با فارس با اشاره به شیوع نوع جدیدی از ویروس سرماخوردگی در بین کودکان اظهار داشت: حدود 20 روز است که ویروس جدید سرماخوردگی با علائم عفونت‌های میکروبی در بین اطفال دیده شده است؛ این ویروس با علائم تنفسی و گوارشی مانند اسهال و استفراغ بروز می‌کند و در نگاه اول بروز یک بیماری عفونی در طفل، تصور می‌شود.

وی با هشدار درباره خود درمانی برای بیماری سرماخوردگی ،‌ افزود: در صورتی که مردم دست به خوددرمانی بزنند و مثلاً برای جلوگیری از آبریزش بینی از آنتی‌هیستامین استفاده کنند، همین امر باعث می‌شود که عفونت‌های موجود در بدن دفع نشود و احتمال بروز عواقبی مانند ذات الریه در فرد بیمار وجود دارد.

این متخصص کودکان و نوزادان تأکید کرد: خود درمانی علاوه بر اینکه باعث درمان نمی‌شود موجب مشکلات بعدی برای فرد شده و سیر درمان را از مسیر اصلی خود خارج می‌کند و باعث طولانی‌تر شدن روند بهبودی می‌شود همچنین استفاده از دارو با دوز نامناسب و ناشناس باعث بروز عوارض منفی در اطفال می‌شود که نیاز است برای آن عوارض، درمان دیگری انجام شود.

وی تصریح کرد: استفاده بی رویه و نامناسب از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن از راه حذف برخی فلورهای طبیعی روده، که نقش حفاظتی در بدن دارند می‌شود؛ به علاوه باعث بروز اختلالات گوارشی مانند اسهال و همچنین عوارض آن مانند کم آبی بدن می‌شود؛ از طرف دیگر 70 تا 80 درصد سرماخوردگی ‌ها ویروسی است و نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک ندارد.

انتظاری خاطرنشان کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و محیط سرمایش و گرمایش خوبی دارند در مواجهه با میکروب‌ها از ایمنی خوب برخوردار هستند.