پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ویندوزم خیلی دیر بالا میاد ، چکار کنم؟

ویندوزم خیلی دیر بالا میاد ، چکار کنم؟
 
باید بگم شما تنها فردی نیستی که این مشکل رو داره اما خوشبختانه با یک سری ترفندهای جزئی و کوچیک میشه سرعت بالا آمدن ویندوز رو حتی تا حد چشمگیری افزایش داد؛ بدون نیاز به نصب مجدد ویندوز و یا تغییرات سخت‌افزاری!

قضیه نسبتاً ساده‌ست! رایانه شما هنگام شروع به کار ویندوز،  چندین برنامه و سرویس را به طور کامل بارگذاری می‌کند (نگاهی به تمام آیکون‌های موجود در کنار ساعت ویندوز خود داشته باشید). با سر و سامان دادن این  لیست، زمان بوت شدن سیستم شما تا حدودی کاهش می‌یابد.

یکی از ابزارهای جالبی که در این زمینه پیدا کردم و خودم هم تستش کردم برنامه تقریباً کوچکی به اسم Soluto است که با کمک اون تونستم زمان بالا آمدن ویندوزم رو از ۳:۲۶ دقیقه به ۱:۴۵ دقیقه کاهش بدم، فقط با چند کلیک ساده و بدون درد سر!

 
 
بعد از نصب Soluto، برنامه‌های سیستم شما که در شروع اولیه ویندوز دخیل هستند به سه دسته کلی نقسیم می‌شوند. همان‌طور که در شکل هم مشاهده می‌کنید این دسته‌ها با سه رنگ سبز، نارنجی و خاکستری مشخص شده‌اند.

* دسته سبز رنگ برنامه‌هایی هستند که می‌توانید براحتی از لود شدن آن‌ها هنگام بوت شدن ویندوز جلوگیری کنید و چندین ثانیه سرعت را افزایش دهید.

* دسته نارنجی رنگ برنامه‌هایی هستند که خودتان باید راجع به حذف یا عدم حذف آن‌ها تصمیم بگیرید. در واقع با توجه به کاری که این برنامه ها برای شما انجام می‌دهند و این‌که آیا بودن یا نبودن ‌آن‌ها ضرورتی دارد یا خیر، می‌توانید نسبت به آن‌ها تصمیم‌گیری کنید.
 
* دسته خاکستری رنگ برنامه‌هایی هستند که باید در هنگام بوت شدن ویندوز اجرا شوند و شما نمی توانید آن‌ها را حذف کنید!

البته شما می‌توانید با این دسته از برنامه‌ها به دو شکل رفتار کنید: با کلیک بر روی Pause برنامه موردنظر به طور کامل از لیست برنامه‌هایی که هنگام شروع کار ویندوز لود می شوند، حذف خواهد شد. و با کلیک بر روی Delay شما اجازه ‌می‌دهید که برنامه به صورت خودکار اجرا شود اما نه فوراً و هنگام شروع کار ویندوز.
 
Soluto برنامه‌هایی که شما آن‌ها را Delay کرده‌اید را بعد از بوت شدن کامل ویندوز و سر فرصت اجرا خواهد کرد! در واقع اگر برنامه‌هایی روی سیستم شما موجود هستند که نیازی نیست حتماً هنگام بوت شدن ویندوز اجرا شوند می‌توانید آن‌ها را Delay کنید.

شما هم چنین می‌توانید با با حرکت دادن نشانگر موس روی برنامه‌ها، مدت زمانی که هر کدام  از آن‌ها به زمان بالا‌ آمدن ویندوز اضافه می کنند، مشاهده کنید.

نگران نباشید. Soluto  این امکان را برای شما فراهم کرده است که تنها با یک کلیک (Undo all)، لیست برنامه‌ها را به حالت اصلی بازگردانید.

 
 
بعد از اعمال تغییرات در لیست این برنامه ها، سیستم خود را ریبوت کنید و تفاوت موجود در زمان بالا آمدن ویندوزتان را مشاهده کنید!

Soluto رو از کجا دریافت کنم؟

soluto.com سایت رسمی این برنامه است اما شما می توانید آن را به صورت مستقیم از اینجا دریافت کنید.