پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

دلایل ریزش پر مرغ + روش های درمان

دلایل ریزش پر مرغ + روش های درمان

بسیاری از مرغداران و کسانی که در کار پرورش مرغ هستند با این موضوع آشناییت کامل دارند که ریزش پر مرغ ممکن است برای این پرندگان ایجاد می شود. این اتفاق یکی از نگرانی های اصلی مرغداران شمرده می شود.

 

اما لازم است بدانید که گاهی این ریزش پر یک پدیده کاملا طبیعی است اما گاهی به دلیل رژیم نامناسب و شرایط نگهداری نادرست این اتفاق پیش می آید که در این صورت رفع سریع مشکل می تواند به درمان آن ها کمک کند. در ادامه این مطلب درباره دلایل ریزش پر مرغ و روش های درمانی آن صحبت خواهیم کرد.

 

فرایند ریزش پر مرغ

اگر وارد لانه مرغ ها شدید و مقدار زیادی پر برروی زمین دیدید، نترسید؛ چراکه این اتفاق ممکن است برای هر مرغی رخ دهد اما آیا می دانید فرایند ریزش پر مرغ چگونه است؟ ریزش پر مرغ معمولا از قسمت های بالایی بدن این پرنده مانند سر و گردن آغاز می شود و با حرکت به سمت بال و بدن، نهایتا به دم مرغ نیز می رسد.

 

شاید بتوانید ریزش پر مرغ ها را تا حدودی پیش بینی کنید؛ چراکه پرهای آماده ریزش، معمولا طراوت خود را از دست می دهند و پس از تغییر رنگ دچار ریزش می شوند.همانطور که بالاتر ذکر کردیم، این پدیده ممکن کاملا طبیعی باشد اما گاهی برخی دلایل تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت پر مرغ و در نتیجه ریزش آن خواهند داشت که از جمله مهم ترین این دلایل را در ادامه مطرح می کنیم.

 

دلایل ریزش پر مرغ

دلایل ریزش پر مرغ

دلایل ریزش پر مرغ بسیار زیاد هستند و این موارد از تغذیه اشتباه گرفته تا بلوغ و استرس این پرنده می تواند متفاوت باشد. مهم ترین دلایل برای ریزش پر مرغ شامل:

 

  • تغذیه نادرست
  • بیماری ویروسی
  • بیماری های قارچی
  • پرریزی های فصلی
  • جفت گیری مکرر
  • استرس
  • شپش و…

 

در ادامه درباره موارد بالا توضیح می دهیم اما در صورتی که تمامی موارد فوق را رعایت کرده باشید اما بازهم پرهای مرغ دچار ریزش می شوند، ممکن است این پدیده به فیزیولوژی این حیوان بازگردد.

 

تغذیه نادرست؛ اولین قدم برای ریزش پر مرغ

 

شاید شما در برهه ای از زندگی دچار ریزش مو شده باشید و اولین چیزی متخصص این حوزه به شما می گوید این است تغذیه صحیح و اصولی ای داشته باشید که بتوانید جلوی ریزش موهایتان را بگیرید.مرغ ها نیز با ریزش پرهایشان فرایندی مانند ریزش مو در انسان ها را تجربه می کنند.

 

تغذیه نادرست، کمبود ویتامین، پروتئین و مواد معدنی می تواند سبب ریزش پرهای مرغ شود.همچنین باید نهایت دقت را داشت در تغذیه مرغ ها از انواع مکمل طیور و آمینو اسیدها مانند متیونین استفاده نمود که جزو مهم ترین اسیدهای بدن مرغ ها هستند.

 

بیماری های قارچی: دشمن پر مرغ

برای تشخیص این مشکل لازم است که مرغ هایتان را تحت کنترل و نظارت داشته باشید و رفتارهای آن ها را به دقت زیر نظر بگیرید که آیا خودزنی یا شروع به کندن پرهای خود می کنند؟ معمولا مرغ هایی که چنین رفتارهایی دارند دچار بیماری های پوستی می شوند. بیماری های قارچی می توانند به راحتی سرایت کنند، بنابراین برای جلوگیری از انتقال این بیماری به مرغ دیگر باید آن را ذبح کنید.

 

استرس، عامل مهم ریزش پر مرغ

استرس در بدن تمامی جانداران وجود دارد و می تواند تاثیر بالایی در ریزش پر مرغ داشته باشد. استرس در مرغ ها نیز بسیار شبیه به استرس در بدن انسان است و از جمله مواردی که می تواند سبب افزایش استرس در بدن این پرندگان شود می توان به دمای نامناسب، گردش هوا و تمیز نبودن محیط زندگی این حیوانات اشاره کرد.

 

شپش زدن مرغ

تمیز نگه داشتن محیط زندگی مرغ ها بسیار مهم و پراهمیت است تا جایی که عدم رعایت بهداشت باعث شپش زدن و خارش های بسیار زیاد مرغ می شود. شپش ها معمولا برای اینکه زنده بمانند از کراتین موجود در ساقه و ریشه پرهای مرغ استفاده می کنند. رتنها راه درمان شپش رعایت بهداشت محیط است.

 

پرریزی فصلی

پیش از این گفتیم که ریزش پر مرغ می تواند یک اتفاق طبیعی باشد و پرریزی فصلی یکی از آن ها به شمار می رود. معمولا در فصل زمستان پر مرغ ها دچار ریزش می شوند تا پرهای جدیدتر و باکیفیت تری، جای نمونه های قبلی را بگیرد.

 

جفت گیری بیشتر، ریزش پر بالاتر

جفت گیری مکرر و زیاد یکی از دلایل ریزش پر مرغ در ناحیه گردن و پشت سر این حیوان است. در این برهه مرغ پرهای ناحیه گردن و سر خود را از دست داده و کچل می شود اما با اتمام این فرایند پرهای جدید رشد می کنند و جای نگرانی پیرامون این موضوع وجود ندارد.

 

چگونه وجود مشکل را در مرغ هایی که دچار ریزش پر هستند تشخیص دهیم؟

 

اگر چنانچه علائمی مانند خارش، کم اشتهایی، اسهال، پرهای نامرتب و… در مرغ مشاهده نمی شود اما با این حال این پرنده دچار ریزش پر است، این یک پدیده طبیعی است و مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

 

روش های درمان ریزش پر مرغ

روش های درمان ریزش پر مرغ

تا به اینجای مطلب از دلایل ریزش پر مرغ برایتان نوشتیم و حالا زمان آن رسیده است که با روش های درمان ریزش پر مرغ آشنا شوید. پیش از آن که اقدام به درمان کنیم، باید مشکل و دلایل آن را پیدا کنیم و در مرحله بعد در این گام قرار خواهیم گرفت.

 

بهبود فرایند تغذیه

بسیاری از مرغداران و پرورش دهندگان تصور می کنند که با افزودن غلات در جیره غذایی مرغ ها می توانند از ریزش پر مرغ ها جلوگیری کنند اما اسیدهای آمینه از مهم ترین بخش ها برای تغذیه مرغ ها هستند. شما می توانید با افزودن متیونین در جیره غذایی مرغ ها، این حیوانات را تقویت می نمایند و سبب کاهش ریزش پر می شوند.

 

واکسینه کردن

بهترین و منطقی راه برای پیشگیری از انواع بیماری های قارچی و ویروسی واکسینه کردن پرنده است. سعی کنید با یک دامپزشک در این حوزه صحبت کنید و زمانی را برای واکسینه کردن حیوانات در نظر بگیرید.

 

از بین بردن شپش

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به شپش، رعایت بهداشت محیط است اما اگر پرنده شما دچار شپش شد باید از راه های صحیح و اصولی به کمک تجهیزات مورد نیاز این مشکل را درمان نمود. معمولا برای از بین بردن شپش باید از محلول های آفت کش مخصوص مرغداری ها استفاده نمود و در محل زندگی مرغ اسپری کرد. سعی کنید هر 2 هفته یکبار آن را تمدید کنیدتا تمامی شپش ها نابود شوند.

 

جمع بندی

ما در این مطلب سعی کردیم از دلایل ریزش پر مرغ و روش های درمان آن بگوییم. همچنین ذکر کردیم که مهم ترین و اصلی ترین عامل برای ریزش پر مرغ تغذیه غیر اصولی است. اگر مرغ شما دچار پرریزی است سعی کنید تمامب موارد بالا را رعایت فرمایید و درصورتی که با رعایت تمامی نکات فوق بازهم پرریزی ادامه داشت، نگران نباشید چراکه ریزش مقدار کمی از پر مرغ ها طبیعی است و پس از زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.