پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ماجرای جالب و عجیب گوشی آیفون دختر ایرانی

ماجرای جالب و عجیب گوشی آیفون دختر ایرانی

ماجرای جالب و عجیب گوشی آیفون دختر ایرانی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر تلفن همراه هوشمندتان مفقود شد، چه کار کنید؟آبان سال قبل، یک خانم جوان ایرانی که برای مسافرت به سوئیس رفته بود، تلفن همراه آیفون خود را در کافه‌اي در یک منطقه تفریحی جا گذاشت. تلاش‌هاي او برای یافتن تلفن همراه‌اش به نتیجه نرسید و در نهایت پذیرفت که آیفون ٥اسی راکه اوایل سال قبل خریده بود، برای همۀ وقت} از دست داده هست.

 

تا این که عصر روز یکشنبه، یک تماس تلفنی با شماره‌اي غریب به پیش‌شماره کشور تانزانیا روی تلفن همراه‌اش افتاد. پشت خط فردی به نام استفان بود از پایتخت این کشور آفریقایی که با صاحب ایرانی تلفن همراه تماس گرفت تا اعلام کند تلفن همراه گمشده در سوئیس نزد اوست.

 

این که چطور فردی در تانزانیا، صاحب ایرانی موبایل گمشده در سوئیس را پیدا کرده و با او تماس گرفته هست، به قابلیت‌هاي یکی از برنامه‌هاي کمپانی اپل برمی‌گردد به نام Find My iPhone – آیفون من را پیدا کن – که روی تمام محصولات تولید این کمپانی وجود دارد و می تواند آدرس و محل دقیق تلفن همراه، تبلت، یا لپ‌تاپ شما را در صورت گم‌شدن یا دزدیده‌شدن، در هر جایی از جهان که باشد به صاحبش اطلاع بدهد و همین‌طور بهره گیری از آن را برای فرد سارق یا کسی که آن را پیدا کرده ناممکن کند.

 

تنها امکانی که به فرد بهره گیری‌کننده می دهد این هست که شماره صاحب اصلی را به او نشان می دهد با پیغامی قریب به این مضمون: «این محصول دزدیده شده هست و صاحب اصلی آن فلانی هست، با این ایمیل یا شماره تلفن با او تماس بگیرید».

 

ماریا طهماسبی، صاحب تلفن همراه روایت این ماجرا را در اینستاگرام خود این‌طور توضیح داده هست: «روی موبایل‌ام شماره‌اي عجیب افتاد و زیرش نوشته شده بود: «تانزانیا». در هفت پشت‌مان هم کسی یافت نمی‌شد که کوچک‌ترین ربطی به تانزانیا داشته و گذرش به آن طرف‌ها افتاده باشد. صحبت از انگلیس، جزیره‌اي کوچک در غرب آفریقا نبود که لااقل آدم به چهار نفر در آنجا ظن ببرد، بلکه نَقلِ کشوری بزرگ بود، آن‌هم در شرق آفریقا؛ کشوری که از قضا همۀ آدم‌هایش به چشم ما شبیه به یکدیگرند.

 

حالا هم که یکی از این شبیه‌ها دستش رفته بود به شماره تلفن من در قلب خاورمیانه و تماسی حاصل شده بود، تا مغزم فرمان دهد و بخواهم آن را جواب بدهم، قطع شد، اما بعد روی واتس‌اپم پیام آمد: «درود من استفان‌ام، تو موبایل‌ات رو گم‌کردی؟» و من پرت شدم به یک‌سال‌و‌اندی پیش و روزهایی که دربه‌در دنبال موبایل نازنینم می‌گشتم و خاطراتی که با او گمشده بودند و هیچ فکر نمیکردم روزی سر از تانزانیا دربیاورند.

 

حالا قرار شده استفان برایم پستش کند، اما دنیای بامزه‌اي هست؛ یکی از رؤیاهای همیشگی‌ام سفر به آفریقا بوده، اما همۀ وقت} شاملو به نقل از لنگستون هیوز در گوشم می‌خوانده: «چه دور… چه دور از دسترس هست آفریقا…» و اکنون خودم، گرچه نه، اما تلفن همراه‌ام که سر از آفریقای عزیز درآورده، قرار هست از اقیانوس‌ها بگذرد و به دستم برسد با آن‌ همه ي تصویر و فیلم خاطره‌انگیز که حالا طوافشان را اطراف مزارع قهوه به جای آورده‌اند و میخواهند به موطنشان بازگردند. متشکریم از امنیت‌ات استیو جابز… .

 

درمورد جزئیات اکثر ماجرا، خانم طهماسبی در گفت‌وگو با «شرق» این‌طور توضیح می دهد: «آبان‌ سال قبل بود که من برای مسافرت به سوئیس رفته بودم. به همراه دوستانم به منطقه تفریحی «پیلاتوس» در نزدیکی شهر لوتسرن رفتیم که یک منطقه کوهستانی هست و باید با قطار رفت

 

آنجا در کافه‌اي نشسته بودیم که متوجه شدیم قطار برگشت در حال رفتن هست، به‌سرعت وسایلم را جمع کردم تا به قطار برسم، داخل واگن متوجه شدم موبایل‌ام را جا گذاشته‌ام، بعد از رسیدن به ایستگاه پایانی به متصدیان آنجا گفتم و انها هم با کافه تماس گرفتند ولی کسی که در آن کافه کار میکرد و اهل تانزانیا بود، گفت این جا چیزی پیدا نکرده هست. تلاش‌هاي بعدی ما هم – مانند اطلاع‌دادن شماره سریال موبایل به پلیس و… – بی‌نتیجه بود».

 

او میگوید: «من روی تلفن همراه‌ام برنامه Find My iPhone را فعال کرده بودم، ولی بعد از جا‌گذاشتن تلفن همراه هیچ پیامی از آن دریافت نکردم، این برنامه به این شکل عمل میکند که به محض روشن‌شدن تلفن همراه به لپ‌تاپ من خبر میدهد که تلفن همراه همین حالا کجاست، ولی در این مدت هیچ خبری از تلفن همراه نبود تا این که روز یکشنبه کسی به نام استفان از تانزانیا تماس گرفت و ماجرا را شرح داد».

 

طبق گفته خانم طهماسبی، استفان گفته هست این آیفون را چند روز پیش به ‌عنوان موبایل کارکرده خریده هست و با روشن‌کردنش متوجه دزدی‌بودن آن میشود و شماره صاحب ایرانی‌اش را هم همان‌جا پیدا کرده و با آن تماس گرفته هست. او در ادامه این‌طور توضیح داد: «من حتی یادم رفته بود که این قابلیت روی تلفن همراه‌ام فعال بود و به استفان گفتم، از نظر من مشکلی نیست و اگر می خواهي از آن بهره گیری کن، بعد او توضیح داد که این برنامه اجازه بهره گیری از آن را نمیدهد، مگر این که من اپل‌ آی‌دی خودم را به او بدهم تا آن را غیرفعال کند، ولی طبیعتا من اینکار را نکردم؛ چون اینکار مانند‌دادن رمزعبور ایمیل شخصی‌ام هست، در نهایت او از من خواست اگر می خواهي آدرست را بده تا آن را برایت با پست بفرستم».

 

اگرچه گفته می شود یکی از ترفندهای متعارف برای کلاهبرداری در اروپا و دیگر نقاط جهان این هست که افرادی که موبایل را سرقت میکنند، با صاحب اصلی آن تماس می گیرند و می گویند هزینه پست را بفرست تا موبایل‌ات را به دستت برسانیم، اما آن را نمی‌فرستند. بااین‌حال طهماسبی  می گوید: «فردی که از تانزانیا با من تماس گرفته هست درخواست هزینه پست نکرده و فقط قول داده هست موبایل را می‌فرستد، اگر نفرستاد، مشکلی نیست اگر هم فرستاد که چه بهتر».

 

این نخستین‌بار نیست که برنامه‌هاي امنیتی نمونه این درمورد محصولات تولید کمپانی اپل به این شکل خبرساز می شوند. فروردین‌ماه سال ٩٢ هم یک بار دیگر خبری از همین دست،ابتدا در رسانه‌هاي جهان منتشر شد. خبر نخست دراین‌باره را روزنامه تلگراف چاپ لندن منتشر کرد، خبری که شرح آن این‌گونه بود: «لپ‌تاپ یک انیماتور ساکن لندن که سه ماه پیش از منزل‌اش دزدیده شده بود در استان تهران پیدا شده هست».

 

ماجرا به این شکل بود که فردی به نام «دام دلتورتو»، چهارم فوریه «۱۶ بهمن‌ سال ٩١» به‌محض ورود به آپارتمان شخصی‌اش در شمال لندن متوجه شد منزل‌اش مورد دستبرد سارقان قرار گرفته و «آی‌پد» و لپ‌تاپ گران‌قیمت «مک‌بوک پرو» وی را دزدیده‌اند.

 

گرچه دلتورتو از قبل برای چنین احتمالی تمهیدی اندیشیده بود و نرم افزاری امنیتی به نام «hidden app» را روی رایانه خود نصب کرده بود که موقعیت مکانی لپ‌تاپ را به او گزارش میدهد و به کمک دوربین داخلی رایانه از محیط اطراف عکاسی می کند.

 

تا یک ماه خبری از مک‌بوک به‌سرقت‌رفته نبود تا این که روز ۲۳ مارس، سوم فروردین، که دست بر قضا روز تولد مالباخته لندنی بود، نرم‌افزار یادشده با ارسال یک ایمیل به دلتورتو خبر داد که لپ‌تاپ او در شهر تهران، پایتخت ایران هست. دو تصویر هم به پیوست ایمیل فرستاده شده بود که به ظاهر اعضای خانواده‌اي را نشان می‌داد که در یک اتاق کنار هم نشسته بودند.

 

بعد از این ایمیل هم، نرم‌افزار یادشده، هر بار از لپ‌تاپ بهره گیری می‌شد، به ارسال تصویر ادامه می‌داد و در اکثر مواقع یک زن را نشان می‌داد که در حالات گوناگون پشت مک‌بوک سرقتی نشسته هست. براساس اطلاعات ارسالی توسط لپ‌تاپ، صاحبان اخیر این مک‌بوک از آن برای گوش‌دادن به ترانه‌هاي خواننده‌هاي ایرانی نیز بهره گیری می کنند.

 

آقای دلتورتو که این تصویر‌ها و مکان دقیق لپ‌تاپ خود را در اختیار داشت، با اداره ضد سرقت ایزلینگون لندن تماس گرفت که پیش‌تر در تلاشی بی‌ثمر آپارتمان محل سکونتش را در جست‌وجوی اثر انگشت نظارت کرده بودند.

 

این انیماتور مالباخته، می گوید: «نرم‌افزار امنیتی طول و عرض جغرافیایی محل لپ‌تاپ را با درجه خطای دو متر گزارش می کند. وقتی ایمیل را دریافت کردم بهشان زنگ زدم و گفتم رایانه‌ام در ایران هست و گویا این حرف برای اعضای گروه ضدسرقت لندن بامزه بود، چون فکر میکردند حیطه کاری دزدان، محلی‌تر از این حرف‌ها باشد».

 

متأسفانه پلیس گفت ایران از محدوده استحفاظی انها خارج هست و کار چندانی از دستشان برنمی‌آید مگر این که به اینترپُل گزارش بدهند که در آن صورت هم نظر به اولویت پایین این پرونده، ممکن هست چندین و چند سال در نوبت بماند. در نهایت دام دلتورتو که از حل‌وفصل این مسئله توسط مجاری رسمی ناامید شده بود، تصمیم گرفت خودش دست به کار شود و با راه‌اندازی وبلاگی با عنوان «لپ‌تاپ دام در ایران هست»،تصویر‌ها و اطلاعات به‌روزگردانی‌شده اشخاصی که لپ‌تاپ را در اختیار دارند، منتشر کند به امید این که کسی پیدا شود و آن ها را شناسایی کند.

 

وقتی خبر منتشر شد، به روزنامه‌هاي بریتانیایی کشیده شد و به‌تبع آن به رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعی ایران هم رسید و بازتاب بسیار زیادی داشت، بااین‌حال کمی بعد صاحب ایرانی لپ‌تاپ با صاحب بریتانیایی آن تماس گرفت و اعلام کرد لپ‌تاپ را از بازار خریده و هیچ اطلاعی از سرقتی‌بودن آن نداشته هست.

 

بعد از این تماس «دلتورتو» موضوع را در وبلاگ خود نوشت و از تماس صاحبان اخیر لپ‌تاپ خبر داد و اعلام کرد: «آن ها دزد نیستند». او همین طور توضیح داد: «صاحبان اخیر بی‌گناه لپ‌تاپ با من تماس گرفته‌اند. انها خیلی به‌دلیل این ماجرا ناراحت میباشند و تمایل دارند لپ‌تاپ را بازگردانند». او همین طور ضمن عذرخواهی از صاحبان ایرانی این لپ‌تاپ به علت «قضاوت اشتباه» درمورد آن ها و «رعایت‌نکردن حریم خصوصی‌شان با انتشار تصویر‌هاي انها در رسانه‌ها» از انها درخواست کرد لپ‌تاپ را برای خود نگه دارند.

 

 

مطالب مرتبط:

 

گوشی ضد سرقت

 

سرقت و تجاوز دو جوان به یک زن با ترفند طوطی +عکس 

 

هنگام سرقت شدن موبایل چه کار باید کرد؟

 

موبایل ضد سرقت ایرانی + عکس طنز

 

دزدیده شدن تلفن همراه “مرتضی پاشایی” در مراسم خاک سپاریش!