پارس ناز پورتال

قاصدک 24

دستگیری مرد آمریکایی که قصد حمله به مسجد الاقصی را داشت!

دستگیری مرد آمریکایی که قصد حمله به مسجد الاقصی را داشت!

دستگیری مرد آمریکایی که قصد حمله به مسجد الاقصی را داشت,پلیس اسرائیل می گوید یک مرد آمریکایی که به اتهام حمل سلاح تحت بازداشت قرار گرفته به بازجویان گفته است که در نظر داشت به امکان مقدس اسلامی حمله کند.

 

آدام اورت لیویکس که مسیحی است در آمریکا هم در ارتباط با اتهامات مواد مخدر تحت تعقیب است. او ماه گذشته پس از آنکه ماموران مخفی “توطئه” او را کشف کردند دستگیر شد.

 

سلاح ها و مهماتی که از ارتش اسرائیل به سرقت رفته بود در خانه او پیدا شده است.

 

وکیل آقای لیویکس گفت که مقام های اسرائیلی در مورد عواقب امنیتی این پرونده اغراق کرده اند.

 

بازداشت او درحالی صورت می گیرد که تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها به دلیل اختلاف بر سر دسترسی به حرم الشریف در بیت المقدس بالاست.

 

محوطه حرم الشریف شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است که از آن به عنوان سومین مکان مقدس مسلمانان پس از اماکن مذهبی مکه و مدینه نام برده می‌شود. در مجاورت این اماکن، “دیوار غربی” قرار دارد که از مقدس‌ترین نمادهای مذهبی برای یهودیان است.

 

ارزیابی وضع روانی

آقای لیویکس روز دوشنبه متهم شد با همدستی هم اتاقی اش که یک سرباز اسرائیلی است برای دزدیدن ۱.۴ کیلوگرم مواد منفجره از ارتش اسرائیل اقدام کرده. دیگر اتهام او اقامت غیرقانونی در اسرائیل است.

 

مقام های اسرائیلی گفتند که این مرد ۳۰ ساله که اهل تگزاس است در سال ۲۰۱۳ وارد نواحی فلسطینی شد.

 

او ابتدا در حبرون و بیت لحم در کرانه باختری اشغالی زندگی می کرد و ادعا می شود در دوران سکونت در آنجا یک فلسطینی به او گفته آیا مایل است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را در جریان بازدید از منطقه ترور کند یا نه. به گفته پلیس آقای لیویکس این درخواست را رد کرده است.

 

آقای لیویکس یک سال و نیم قبل به اسرائیل نقل مکان کرد و پس از آن در دیدار با آشنایان اسرائیل وانمود می کرد که کماندوی نیروی دریایی آمریکا بوده است.

 

در ادعانامه علیه او آمده است که آقای لیویکس همچنین درباره “عقاید منفی اش نسبت به جمعیت عرب اسرائیل و تمایل خود برای آسیب رساندن به اماکن مقدس مسلمانان در اسرائیل سخن گفت.” گفته می شود که او بعدا در جریان بازجویی به این مساله اذعان کرده است.

 

دادگاه دستور داده است که او در بازداشت بماند و برای ارزیابی روانی تحت بررسی قرار گیرد تا بعد اتهامات او در دادگاه برایش قرائت شود.

 

گال گلف وکیل آقای لیویکس شکایت کرد که او برای هشت روز پس از بازداشت در روز ۱۹ نوامبر از دسترسی به مشاوره حقوقی محروم بوده است.