پارس ناز پورتال

قاصدک 24

رئیس جدید صدا و سیما چه کسی است؟+عکس

رئیس جدید صدا و سیما چه کسی است؟+عکس

از امروز محمد سرافراز رئیس جدید صدا و سیماست. سابقه او در جنگ‌های روانی بین‌المللی نوید خوبی برای آینده صدا و سیماست.

 

محمد سرافراز مدیر شبکه‌های پرس تی‌وی، هیسپان تی‌وی، معاونت برون‌مرزی صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت است و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است.

 

او کتابی به‌زبان عربی با موضوع تکفیری‌ها نوشته که در میانه دهه هشتاد در بیروت منتشر شده است. شبکه پرس تی‌وی، العالم، آی‌فیلم و هیسپان تی‌وی چهار شبکه‌ای است که وی آن‌ها را در سال‌های اخیر در مجموعه سازمان صدا و سیما راه‌اندازی کرده با این شبکه‌ها استانداردهای تلویزیون را تغییر داد.

رئیس جدید صدا و سیما چه کسی است؟+عکسسرافراز برادر دو شهید است. برادر بزرگ او جواد سرافراز مسئول دفتر دکتر سیدمحمد بهشتی بوده و به‌همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال 1360 به شهادت می‌رسد.

 

برادر دیگر سرافراز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است. پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل سرافراز نیز نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود.

 

سرافراز که از زمان محمد هاشمی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و از قدیمی‌ترین مدیران این رسانه است، به‌عنوان چهره‌ای پاک شناخته می‌شود. او فردی جدی و ساده‌زیست است. سال‌های طولانی ــ و شاید هم تا همین حالا ــ در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرده است.

 

اتومبیل او برای سال‌ها یک پژو 405 بوده و در اکثر مواقع شخصاً رانندگی می‌کرده است. شاید همین سلامت مالی سبب شده که در طول سال‌های طولانی حضور در این مسئولیت، همچنان مدیر یکی از بخش‌های مهم صدا و سیما بماند و به‌خلاف دیگران، از سمت خود حذف نشود.

 

در تمامی حوزه‌هایی که وی فعال بوده، تمامی امور زیر نظر خود وی اداره می‌شده است. در معاونت برون‌مرزی که وی سال‌ها آن را اداره می‌کرده، برای دوره‌ای طولانی هیچ مدیری صاحب «حکم» نبوده و هنوز هم تمامی امور زیر نظر خود وی کنترل می‌شود.

رئیس جدید صدا و سیما چه کسی است؟+عکس
معاونت برون‌مرزی نام یکی از معاونت‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به‌زبان‌های مختلف برای مخاطبان خارج از ایران برنامه پخش می‌کند. این معاونت شامل تعدادی شبکه رادیویی و تلویزیونی و نیز پایگاه‌های اینترنتی متعدد می‌باشد.
 

راه‌اندازی پرس تی‌وی در سال 86
شبکه تلویزیونی پرس تی‌وی از 11 تیرماه سال 86 راه‌اندازی شد و فعالیت خود را آغاز نمود. البته وب‌سایت این شبکه قبل از این تاریخ راه‌اندازی شده بود. وب‌سایت به‌عنوان منبعی جهت ارزیابی نیروها مورد استناد قرار می‌گرفت.

 

پرس تی‌وی اولین شبکه انگلیسی زبان ایرانی است که به‌طور 24ساعته به پخش اخبار می‌پردازد. پایگاه اصلی این شبکه در تهران است و خبرنگاران مقیم بسیاری در نقاط استراتژیک و مهم جهان مستقر کرده است.

 

پرس تی‌وی با شعار «خبر از نگاه جدید» بین مخاطبان کشورهای مختلف علی الخصوص آمریکایی‌ها پس از گذشت کمتر از یک سال از آغاز فعالیتش جایگاه درخور توجهی را یافته است.

 

محمد سرافراز، مدیر شبکه پرس تی‌وی در مصاحبه‌ای به بررسی بخشی از موضوعات پیرامون این شبکه بین المللی پرداخت و معتقد بود که پرس تی‌وی یک پروژه ملی است و نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین کشور است.

 

شبکه پرس تی‌وی از تعداد زیادی نیروی انگلیسی زبان بهره می‌برد که مطابق استانداردهای بین المللی جذب و مشغول به کار شده‌اند. در این خصوص از داخل و خارج از کشور فراخوان زدند و در مرحله بعد نیروهای داوطلب را گزینش کردند.

 

در نهایت نیز از بین افراد متقاضی تعدادی انتخاب شدند و پس از طی دوره‌های مختلف گویندگی، دبیری خبر و… وارد سیستم و شبکه شدند.

 

از زمان راه‌اندازی شبکه و به‌طور متوسط ماهی 2/5 میلیون نفر از سایت شبکه بازدید می‌کنند. این بازدیدها با گذشت زمان افزایش یافته‌اند، به‌عنوان مثال در ماه گذشته به‌طور متوسط، روزانه 90000 نفر از سایت شبکه بازدید نموده‌اند که این آمار قبلاً روزانه 75000 نفر بوده است.

 

معمولاً 50 درصد بازدیدکنندگان سایت شبکه از ایالات متحده آمریکا بوده‌اند. این نسبت تا کنون بر هم نخورده و ثابت مانده است. کاربرهای آمریکایی شناسنامه دارند و مشخصات کلی هر فردی که وارد یک سایت می‌شود به‌طور کامل مشخص است.

 

همین مسئله عمل آمارگیری را تسهیل می‌کند. این که بدانیم فرد بازدید کننده از شبکه دارای چه سنی است، در کدام ایالت زندگی می‌کند، و فاکتورهایی مانند موقعیت اجتماعی، تحصیلات، رنگ پوست و درآمد سالانه وی مشخص باشند کمک شایانی به طبقه بندی اطلاعات می‌کند.

 

در این خصوص از میان سه میلیون آمریکایی که تا کنون وارد وب‌سایت شده‌اند آمارهایی به دست آمده است.

 

بر این اساس مردهای آمریکایی 50 درصد بیشتر از زنان آمریکایی از وب‌سایت شبکه بازدید می‌کنند و این استقبال چند دلیل عمده دارد، یکی از این دلایل شرایط زمانی خاصی است که در آن قرار داریم. ایران در کانون خبری و رسانه‌ای دنیا قرار دارد.

 

فعالیت‌های تبلیغاتی شبکه‌هایی مانند فاکس نیوز و CNN علیه جمهوری اسلامی ایران روز به روز افزایش می‌یابد. روزی نیست که این شبکه‌ها مطلبی علیه ایران منتشر نکنند.

 

همین مسئله به‌صورت خودکار مخاطب را به تکاپو می‌اندازد که طرف مقابل چه حرفی برای گفتن دارد و نظر ایران در خصوص این هجمه‌های رسانه‌ای چیست.

 

دلیل دیگر اینکه پرس تی‌وی برخی اخبار و مطالب را با نگاه دیگری به مخاطبان عرضه می‌کند. بر این مبنا مخاطب آمریکایی و غربی تاکنون اخبار مربوط به عراق، فلسطین و تا حدی لبنان را به‌گونه‌ای دیگر دریافت نموده بود.

 

شبکه‌های غربی نیازهای ملت فلسطین را در اخبار خود انعکاس نمی‌دهند و به‌عنوان مثال می‌گویند که در واکنش به حملات فلسطینیان صهیونیست‌ها واکنش نشان دادند. از این رو حقایق موجود در این مناطق از سوی شبکه‌های خبری آمریکایی و غربی به‌صورت وارونه جلوه داده می‌شود.

پرس تی‌وی از نقاط مختلف جهان پخش زنده تلویزیونی دارد. در کشورهایی مانند سوریه و لبنان برنامه‌های ثابت و زنده‌ای را پخش می‌کند.

 

در اروپا نیز از لندن اجرای برنامه زنده دارد. اخیراً نیز بخش مونیتورینگ شبکه BBC برنامه‌های شبکه پرس‌تی وی را مورد آنالیز و تحلیل قرار داده است.

 

همچنین در آمریکا امکان پخش برنامه‌های پرس تی‌وی از واشنگتن وجود دارد و این شبکه سعی در گسترش آن به دیگر نقاط دارد. مجوز فعالیت‌های رسانه‌ای پرس تی‌وی در آمریکا با محدودیت مواجه است.

 

در این راستا پرس تی‌وی مجبور است از طریق کانال‌های واسطه عمل کند.

 

این شبکه پرس به‌طور کامل سخنرانی رئیس جمهور و مجموعه حوادث دانشگاه کلمبیا را پخش نمود. این در حالی است که شبکه‌هایی مانند CNN قسمت‌هایی از آن را پخش کردند. همچنین پرس تی‌وی تلاش کرد که خبرنگارش با CNG در محل سخنرانی حاضر شود.

 

تا امکان پخش مستقیم وقایع دانشگاه کلمبیا نیز فراهم شود اما این اتفاق نیفتاد و خبرنگار ثابت شبکه به محل نرسید. در هر صورت در انعکاس سخنان رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان سیاست خارجی کشور تا حدی فعالانه عمل کرده است و امیدوار است که بتواند این روند را تقویت نماید.

 

راه‌اندازی شبکه 24ساعته عربی فیلم در سال 88
شبکه آی‌فیلم با تلاوت سوره کوثر در شب عید سعید فطر کار خود را آغاز کرد. این شبکه بناست به‌طور 24ساعته برای مردم کشورهای عرب‌نشین دنیا فیلم و سریال‌های ایرانی را به زبان عربی پخش کند.

 

محمد سرافراز درباره راه‌اندازی شبکه تلویزیونی 24 ساعته عربی فیلم و سریال گفت: خوشبختانه امسال بودجه اولیه برای راه‌اندازی این شبکه اختصاص داده شده و در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم. فیلم‌ها و سریال‌ها را برای دوبله عربی جمع‌آوری می‌کنیم. علاوه بر آن سیستم فنی این شبکه جدید است.

 

وی درباره زمان راه‌اندازی این شبکه عربی گفت: این شبکه قطعاً امسال راه‌اندازی می‌شود، اما تازه بودجه اولیه اختصاص داده شده و هنوز بودجه کل ارائه نشده است. به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیق بگویم.

 

سرافراز درباره برنامه‌های این شبکه 24 ساعته عربی گفت: تولیدات این شبکه خیلی زیاد نیست و بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های مناسب و برگزیده را انتخاب، دوبله و پخش می‌کنیم.

 

علاوه بر پخش فیلم و سریال‌ها، برنامه‌های نقد با حضور دست‌اندرکاران تولیدات نمایشی و کارشناسان تولید می‌شود.

 

معاون برون مرزی خاطر نشان ساخت: شبکه سحر سعی دارد مسائلی را که درست منعکس نشده تحلیل کند. به همین دلیل مرتب نسبت به این شبکه واکنش نشان می‌دهند.

 

البته ما تنها به پخش چند ساعت برنامه به زبان آذری قانع نیستیم و قصد داریم با تقویت فرستنده‌ها و پوشش تصویری آن منطقه را تحت پوشش شبکه قرار دهیم.

 

مسدود شدن حساب بانکی پرس‌تی‌وی در سال 89
محمد سرافراز افزود: پرس تی وی شرکتی است در لندن که براساس قوانین انگلیس به ثبت رسیده است و مطابق قانون آن کشور نیز فعالیت رسانه ای می کند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت وابستگی مستقیم به شبکه پرس تی وی در تهران ندارد، اظهار داشت:

 

کشورهای غربی و به ویژه انگلیس اقدامات خلاف قانون خود را عموما از طریق اهرم های اقتصادی و بانکی پیگیری می کنند و تاکنون در چند مورد بعضی از حساب های مربوط به این شبکه را در بانک های مختلف تعطیل کردند.

 

معاون برون مرزی رسانه ملی با بیان اینکه به روش های مختلف برای شبکه پرس تی وی محدودیت ایجاد می کنند، ادامه داد: شدت ضربه به تصویربردار به گونه ای بود که پس از اصابت به زمین، دوربین فیلمبرداری وی که چندی هزار پوند ارزش داشت، آسیب جدی دید.

 

پرس تی‌وی با بودجه 25 میلیارد تومانی در 11 تیر 1386 با حضور محمود احمدی نژاد افتتاح شد. پرس تی‌وی پس از مدت‌ها پخش آزمایشی برنامه‌ها از ساعت 19 و 30 دقیقهٔ روز 11 تیر 1386 (3 ژوئیه 2007) به وقت تهران به طور رسمی پخش برنامه‌های خود را شروع کرد.

 

راه‌اندازی تلویزیون اسپانیولی زبان در سال90
محمد سرافراز در جریان بهره‌برداری از رادیو آران در 28 خرداد سال 90 گفت: تهیه و تولید برنامه‌های این شبکه مراحل پایانی خود را سپری می‌کند و به زودی شاهد راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اسپانیولی هستیم.

 

وی با بیان اینکه به غیر از رادیو برون مرزی آران به عنوان سی و ششمین رادیوی برون مرزی کشور رادیوی جدیدی راه‌اندازی نمی‌شود، افزود: اولویت امسال ما تقویت شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی فعلی است و هیچ برنامه‌ریزی برای توسعه کمی این مجموعه‌ها نداریم.

 

وی افزود: با حجم گسترده تبلیغات دشمن وظیفه رسانه ملی است که آگاه‌سازی بهتری را از این طریق انجام دهد تا مبادا دشمنان بتوانند به اهداف خود که همان هجمه به نظام و اصول اسلام است دست یابند.

 

وی با بیان اینکه دشمن امروز از طریق رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی سعی در تخریب اصول اصلی انقلاب دارد، یادآور شد: همان گونه که ایده و ایدئولوژی نظام شرق فرو پاشید اندیشه لیبرالیسم نیز در حال از بین رفتن است و در این فضای فروپاشی فرصت مناسبی برای رسانه‌های ما به وجود آمده که از آنها پیشی بگیرند.

 

سرافراز با ابراز خرسندی از راه‌اندازی رادیو آران با تولید روزانه چهار ساعت برنامه، اذعان داشت: هم اکنون در منطقه آذربایجان و حوزه قفقاز سه رادیوی مستقل از طریق تبریز، تهران و اردبیل اقدام به تولید برنامه کرده و مخاطبان بی‌شماری را نیز این سه رسانه جلب کرده‌اند.

 

وی در پایان از تقویت شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی از نظر تجهیزات و امکانات فنی خبر داد و افزود: علیرغم کارشکنی‌های رسانه‌ای غرب هم اکنون در پخش و دریافت برنامه‌ها اعم از تلویزیونی و رادیویی در کشورهای خارجی با مشکل خاص مواجه نیستیم.

 

افتتاح شبکه هیسپان تی‌وی در سال 90
مراسم افتتاح رسمی شبکه هیسپان تی‌وی صبح یازدهم بهمن ماه با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، علی‌اکبر صالحی وزیر سابق امور خارجه، محمد سرافراز معاون برون مرزی صداوسیما، رامین مهمانپرست و سفرای کشورهای کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی برگزار شد.

 

در بخشی از این مراسم محمد سرافراز معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما ضمن خوشامد به مهمانان گفت:

 

خوشبختانه شبکه هیسپان تی‌وی اولین شبکه اسپانیایی زبان است که در خاورمیانه هم پخش می‌شود.

 

این شبکه با سیستم HB پخش می‌شود و برای دریافت این شبکه باید تولید تا مخاطب این سیستم را داشته باشند تا بتوانند شبکه هیسپان تی وی را با کیفیت بالا دریافت کنند. ما در بخش تولید این کار را انجام داده‌ایم.

 

معاون برون مرزی اشاره کرد: برنامه‌های مستند در این شبکه نیز با سیستم HB تولید می‌شود.

 

با این سیستم برنامه‌های این شبکه متفاوت از دیگر شبکه‌ها به لحاظ کیفیت تصویری خواهد بود. خوشحالم که توانستیم زمینه‌ها را برای راه‌اندازی شبکه هیسپان تی‌وی فراهم کنیم. این شبکه هر دو ساعت یک بار خبر پخش می‌کند.

 

همچنین فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به شکل مطلوب دوبله و پخش می‌شود.

 

سرافراز با اشاره به تولید مستندهای مختلف درباره آمریکای لاتین گفت:

 

9وی ادامه داد: ما از یک سال و نیم پیش نیروهای انسانی را برای شبکه هیسپان تی‌وی شناسایی کرده و آنها آموزش‌های لازم را دیدند. امیدوارم این شبکه جای خود را در میان شبکه هایی که به شکل محدود اسپانیایی زبان هستند، باز کند.

 

سرافراز در بخشی از این مراسم درباره تاریخ استعمار آمریکای لاتین که سابقه طولانی دارد گزارشی ارائه کرد و تاکید کرد که چگونه استعمارگران منابعی همچون طلا را به استعمار خودشان در آوردند.

 

وی اشاره کرد: شبکه هیسپان تی‌وی یک پل ارتباطی بین دو منطقه مهم دنیا را فراهم می‌کند و نقش و رسالت آن برای جهانیان مشخص است.

 

ما به دنبال ارائه حقایق از طریق این شبکه هستیم.

 

امروز شاهد بودیم که بعد از قطع فعالیت شبکه پرس تی وی در انگلیس چه تبعاتی به همراه داشت این رفتاری است که کشورهای سلطه‌گر انجام می‌دهند و انتقادهای زیادی درباره آنها مطرح می‌شود.

 

گرچه آنها می‌خواهند صدای شبکه‌های ما را نشنوند، اما علیرغم تلاش‌هایشان صدای ما رسا و بلند است و واقعیت‌ها را به مردم دنیا منتقل می‌کنیم. آنها نمی‌توانند جلوی پیام رسانه ما را بگیرند.