پارس ناز پورتال

حکم دوستی قبل از ازدواج چیست؟

حکم دوستی قبل از ازدواج چیست؟

حکم دوستی قبل از ازدواج چیست؟ 

حکم دوستی قبل از ازدواج در زمان های گذشته معمولاً ازدواج ها به صورت سنتی و از طریق خانواده ها انجام می شد. این ازدواج ها در ابتدا با خواستگاری آغاز می شد و در نهایت منجر به ازدواج می شد. اما امروزه نحوه آشنایی دختر و پسر تغییر کرده است. اغلب آن ها دوستی های قبل از ازدواج و آشنایی های قبلی را ترجیح می دهند. نتیجه دوستی های قبل از ازدواج به چند مسیر ختم می شوند.

 

هر کدام از این دوستی ها در مسیرهای متفاوتی ادامه می یابند. گاهی این دوستی ها در قالب ازدواج سفید دوام دارند. گاهی نیز به جدایی ختم می شوند. گاهی نیز افراد جدیدی جای فرد قبلی را می گیرند. اما در مواردی این ازدواج ها ممکن است به یک ازدواج سالم ختم شود. به طور کلی همه این موارد به افراد طرز فکر آن ها و انتخابشان بستگی دارد.

 

فواید دوستی قبل از ازدواج

بسیار مهم است افراد قبل از ورود به این رابطه ها اطلاعات کافی در مورد آن ها داشته باشند. همچنین با چشم باز تر برای ازدواج انتخاب کنند. در مورد دوستی قبل از ازدواج ابتدا می خواهیم از نکته های مثبت آن شروع کنیم. دوستی با جنس مخالف اگرچه ممکن است نتایج بد و منفی برای افراد به دنبال داشته باشد. اما همیشه به نتیجه های منفی ختم نمی شود.

حکم دوستی قبل از ازدواج چیست

وجود یک چارچوب مناسب که دختر و پسر بتوانند در آن رفت و آمد داشته باشند. همچنین نظارت خانواده ها بر رابطه بین آن ها می تواند از انجام اشتباه و خطا در این رابطه جلوگیری نماید. با توجه به این موارد افراد می توانند قبل از ازدواج ارتباط مثبتی با یکدیگر داشته باشند. علاوه بر این به نتایج مثبتی نیز برسند. همچنین آن ها می توانند تجربه های خوبی برای زندگی مشترک کسب کنند. در نهایت با دید بازتر وارد زندگی اصلی شوند.

 

دختر و پسر با وجود این شناخت ها می توانند آینده بهتری داشته باشند. زیرا افراد در حالت عادی با یک دیگر تفاوت های بسیاری دارند. شناخت این تفاوت ها و کنار آمدن با آن ها می تواند برای افراد بسیار مفید باشد. همچنین در صورت که کنار نیامدن با این تفاوت ها می توان به رابطه پایان داد. بدون اینکه مشکلی برای طرفین ایجاد شود.

 

بیشتر بخوانید: کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است؟

 

کسب تجربه در دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج منجر به ایجاد تجربه می شود. در بین رفتار های دختر و پسر تفاوت های بسیاری وجود دارد. همچنین آن ها علایق بسیار متفاوتی با یکدیگر دارند. در موارد بسیاری که دختر یا پسر به این تفاوت ها آگاه نباشند. کسانی که فرد با جنس مخالف معاشرت و آشنایی داشته باشند. می تواند این تفاوت ها را به خوبی بشناسند. در رابطه با آن ها رفتار می کنند و انتخاب درستی داشته باشند.

 

معاشرت با جنس مخالف کمک میکند که فرد در مورد آن ها تجربه های جدیدی کسب کند که در زندگی برای او مفید خواهند بود. همچنین این دوستی قبل از ازدواج برای شناخت بهتر افراد بسیار مناسب می باشد. علاوه بر این جهان بینی آن ها را افزایش می دهد. در نتیجه همه این موارد به فرد کمک می کند با توجه به ملاک ها و استانداردهایی که دارد برای شروع یک رابطه طولانی یا ازدواج درک بهتری داشته باشد.

 

خودشناسی بهتر در دوستی قبل از ازدواج

شناخت موجب می شود فرد بتواند تصمیم های درستی بگیرد و در مواقع مختلف درک بهتری نسبت به مسائل داشته باشد. دوستی قبل از ازدواج می تواند منجر به خودشناسی بهتر شود. زمانی که فرد با هیچ جنس مخالفی رفت و آمد نداشته باشد. نمی داند که از چه رفتاری او خوشش می آید و کدام رفتارش را ناپسند می پندارد.

 

دوستی پیش از ازدواج و رابطه با جنس مخالف به افراد کمک می کنند که در مورد بعضی از معیار های خود تجدید نظر کنند. همچنین آن ها با آگاهی بیشتر معیار های بهتری را برای زندگی انتخاب می کنند. علاوه بر این آشنایی ها منجر به درک بهتر از زندگی با جنس مخالف می شود و باعث می شود. افراد بتوانند یک دیگر را بهتر بشناسند و کیس بهتری را انتخاب کنند.

 

افزایش رشد ارتباط جمعی در دوستی پیش از ازدواج

یکی دیگر از فواید دوستی قبل از ازدواج افزایش رشد ارتباط جمعی افراد می باشد. افراد در این دوستی ها مهارت های بسیار موثر را در مورد ارتباط با دیگران یاد می گیرند. دختران و پسران در دوستی های پیش از ازدواج یاد می گیرند که بتوانند تصمیمات مهمی را بگیرند. همچنین آن ها در این دوستی ها متوجه می شوند که باید خودشان با پیامدهای رفتار و کار هایی که انجام میدهند مواجه شوند.

احکام حکم دوستی قبل از ازدواج

این دوستی ها به آن ها این امکان را می دهد که بتوانند اشتباهاتشان را گردن بگیرند. آن مشکلات و اشتباهات را را رفع کنند. همچنین باعث سازگاری بیشتر آن ها در اجتماع می شود. علاوه بر این دوستی ها منجر می شوند که فرد انعطاف اجتماعی بهتری داشته باشد.

 

آسیب ها و معایب دوستی های قبل از ازدواج

دوستی های قبل از ازدواج دارای پیامد های مثبتی برای افراد می باشد. اما این پیامد های مثبت همیشگی نیستند. بلکه می توانند مشکلات و شکست های فراوانی را برای افراد به دنبال داشته باشند. همچنین در موارد بسیاری مشاهده شده است حتی دوستی هایی که پیامد مثبت داشته اند در کنار آن پیامدهای منفی و بدی نیز برای افراد داشته اند.

 

گاهی کم تجربه گی و اشتباه در این دوستی ها منجر می شوند که فرد در رابطه شکستی بزرگ را تجربه کند. همچنین مشکلات بسیاری برای آن ها به وجود آید. گاهی برخی از دوستی ها تاثیر بسیار عمیقی بر افراد می گذارند که حتی بعد از گذشت چند سال نیز قابل جبران یا فراموش شدن نیست. تجربه های اشتباه در این دوستی های خیابانی یا قبل از ازدواج می تواند تاوان های بسیار سنگینی برای افراد داشته باشد.

 

وابستگی در دوستی قبل از ازدواج

افرادی که قبل از ازدواج با جنس مخالف خود دوست می شوند و به آن ها ابراز علاقه می کنند. ممکن است به وابستگی دچار شوند. این وابستگی برای هر دو طرف می تواند آسیب زا باشد. دوران جوانی و سنین جوانی افراد شور و شوق بسیاری دارند. این شور و شوق می تواند منجر به رابطه عمیقی بین آن ها شود. همچنین آسیبی که رابطه های جدی و عمیق به افراد می رسانند وابستگی هایی است که نمی توانند از آن بگذرند.

 

این وابستگی ها در مواردی مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. اما در بسیاری از موارد باعث می شوند که فرد کورکورانه تصمیم بگیرد. همچنین بر اساس وابستگی که به طرف مقابلش دارد اشتباه بودن تصمیم و مشکلات او را نادیده بگیرد. که این مورد تاثیر بسیار بدی در زندگی آینده او خواهد داشت. او بعد از چند سال نشانه های آن را در زندگی اش خواهد دید. این نوع وابستگی از نوع وابستگی ناسالم می باشد. 

 

بیشتر بخوانید: قبل از ازدواج باید به چه نکاتی توجه کرد؟ 11 نکته مهم که باید بدانید!

 

وجود اضطراب و نگرانی

وابستگی ناسالم آسیب های بسیاری برای هر دو طرف ایجاد می کند. به طور کلی برای همه افراد دوستی قبل از ازدواج اضطراب و نگرانیهای دید مثبتی ندارند بسیاری را به دنبال خواهد داشت. زیرا در ایران مردم به دوستی با جنس مخالف دید مثبتی ندارند آنها هنوز به دوستی با جنس مخالف بسیار سختگیرانه عمل میکنند.

مزایای دوستی قبل از ازدواج

یاری از دوستی ها دختر و پسر سعی می کنند که رابطه شان را از دید پدر و مادر مخفی نگه دارند پنهان نگه داشتن رابطه از پدر و مادر باعث تنشها و اضطراب زیادی در افراد می شود اضطراب و نگرانی ها منجر می شود که فرد نتواند شناخت صحیحی از طرف مقابلش داشته باشد. همین امر موجب میشود که او نتواند درک و تصمیم درستی برای آینده اش داشته باشد.

 

علاوه بر این ممکن است فرد مدام به فکر اتفاقاتی که ممکن است پیش آید باشد و نتواند طرف مقابلش را به خوبی بشناسد و از رابطه با او لذت ببرد. گاهی استرسها به حدی میرسد که فرد احساس میکند طرف مقابلش را دوست ندارد و از او خسته شده است. همچنین برخی از افراد از این نگرانی ها به عنوان اهرم فشار استفاده میکنند و فرد را تحت فشار میگذارند.

 

فقدان شناخت درست

در دوستی قبل از ازدواج مشکل فقدان شناخت درست وجود دارد. زیرا در این رابطه ها دختر و پسر سعی می کنند بهترین نسخه از خودشان را به طرف مقابل شان نشان دهند. آن ها در این روابط معمولاً تصنعی رفتار می کنند. همین امر موجب می شود که آن ها بدی های یک دیگر را نبینند. همچنین با توجه به خوبی های یک دیگر تصمیم بگیرند. این امر موجب می شود که آن ها تصمیم صحیحی برای ادامه زندگی و ازدواج نگیرند.

 

این افراد زمانی که ازدواج کردند و در زیر یک سقف زندگی کردند بعد ها با روی بد و نیمه تاریک یکدیگر مواجه می شوند. اگر این نیمه تاریک همیشه پنهان مانده باشد بعد از نمایان شدن افراد را دچار ناامیدی، ترس و ناراحتی می کند. همچنین در بسیاری از موارد به جدایی و طلاق ختم می شود.

 

تاثیر دوستی قبل از ازدواج در بدبین کردن افراد

دوستی قبل از ازدواج منجر به بدبینی در زندگی مشترک می شود. این مورد بیشتر در آقایان قابل مشاهده است. افراد اغلب همسر شان را با زمان مجردی و زمانی که با آن ها دوست بوده است مقایسه می کنند. همین امر موجب می شود که نتوانند به او اعتماد کاملی داشته باشند.

 

در موارد بسیاری این دوستی منجر به بدبینی در زندگی بعد از ازدواج می شود. همچنین ممکن است آن ها یکدیگر را به داشتن رابطه های متعدد قبل از ازدواج محکوم کنند. در بدترین حالت نیز افراد همسرشان را به داشتن رابطه های پنهانی محکوم می کنند. همچنین بسیار سخت می توانند به یک دیگر در زندگی مشترک اعتماد کنند.

 

مقایسه کردن همسر با دیگران

از بدترین تجربه های دوستی قبل از ازدواج مقایسه کردن همسر با دیگران می باشد. افرادی که قبل از ازدواج با افراد مختلفی در ارتباط بوده اند. همچنین دوستی های بسیاری با جنس مخالف داشته اند ممکن است بعدها همسرشان را با دوستان قبلی شان مقایسه کنند. مقایسه به طور کلی در همه مراحل زندگی انسان سم مهلکی می باشد.

 

مقایسه می تواند افراد را دچار اشتباهات بسیاری کند. اگر این مقایسه در رابطه زناشویی شکل بگیرد ممکن است بعد از مدتی منجر به پایان رفتن آن رابطه شود. دوستی های متعدد علاوه بر مقایسه کردن همسر می تواند تبعاتی مانند بی اعتمادی را برای افراد به دنبال داشته باشند. همچنین اگر فرد در گذشته با افراد بسیاری دوست بوده است بعد ها در زندگی نمی تواند قانع باشد.

 

بیشتر بخوانید: مهم ترین مراسم قبل از ازدواج ایرانی ها چیست؟

 

تنوع طلب شدن افراد

او همیشه کمبود های همسرش را با برتری آن افراد مقایسه می کند. این مقایسه ها منجر به نا امیدی او از زندگی و ناراحتی همسرش خواهند شد. به طور کلی جنس دوستی با مخالف می تواند افراد را به خود تنوع طلب کند. زمانی که فرد با افراد مختلفی دوست باشد عادت می کند که نتواند با یک نفر رابطه طولانی و صحیحی داشته باشد. افراد با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

معایب حکم دوستی قبل از ازدواج

زمانی که فرد با کسی وارد رابطه شود تجربه های جدیدی کسب می کند و لذتهای جدیدی با او تجربه می نماید. هر یک از افراد به همراه خود لذت ها و تجربه های جدیدی را برای یک دیگر به ارمغان می آورند. بنابراین خانم ها و آقایانی که عادت کرده اند با افراد مختلف دوست باشند. روحیه تنوع طلبی در آن ها به وجود می آید.

 

همچنین:

بعد از ازدواج این افراد نمی توانند با یک نفر به طور مداوم رابطه داشته باشند. بعد از مدتی از او خسته می شوند همچنین به دنبال دوستی های متعدد بعد از ازدواج نیز می روند.

 

آیا دوستی قبل از ازدواج می تواند آغازی برای شروع زندگی مشترک باشد؟

به طور کلی افراد برای ازدواج باید با یک دیگر آشنایی داشته باشند. این آشنایی ها همیشه به ازدواج ختم نمی شوند. زیرا ممکن است در دوران آشنایی افراد به مشکلاتی بخورند و احساس کنند که برای زندگی آینده یکدیگر مناسب نیستند. این هدف و انتخاب نیز به هر دو طرف در رابطه در دوران آشنایی بستگی دارد. همچنین این سوال بسیار مهم پیش می آید که آیا قصد دو نفر از رابطه آشنایی برای ازدواج می باشد؟

 

آیا آن ها برای این با یک دیگر در ارتباط هستند که در نهایت با هم ازدواج کنند؟ رابطه هایی که یکی از طرفین به قصد ازدواج رابطه را آغاز نکرده باشد. معمولاً به ازدواج ختم نمی شود زیرا این یک تصمیم دو طرفه می باشد. اما در مواردی نیز که هر دو طرف به قصد آشنایی برای ازدواج وارد رابطه شده اند. باز هم تضمینی وجود ندارد که با یکدیگر ازدواج کنند.

 

زیرا ممکن است در دوران دوستی به این نتیجه برسند که برای ازدواج با یکدیگر مناسب نیستند. در این دوران آشنایی معیارهای انتخاب همسر و معیار های فردی بررسی می شوند. فرد با توجه به این شناخت ها به انتخاب می رسد. علاوه بر این خانواده ها نیز در انتخاب بسیار تاثیرگذار هستند. زیرا ممکن است در رابطه هایی که دو نفر موافق ازدواج هستند با نظر خانواده ها این رابطه به ازدواج ختم نشود.

 

همچنین احتمال اینکه در مراسم آشنایی یک نفر منصرف شود وجود دارد. در این مراحل ممکن است او متوجه شود که انتخابش درست نبوده و بخواهد به رابطه پایان دهد. نکته حائز اهمیت در مورد این دوستی ها این است که در آن ها هیچ تعهدی وجود ندارد. افراد در این دوستی ها تعهدی به یک دیگر نمی دهند. که این رابطه را ادامه دهند.

 

در دوستی قبل از ازدواج شناخت به وجود نمی آید

در دوستی های قبل از ازدواج همیشه احتمال آسیب به یکی از طرفین وجود دارد. علاوه بر این زمانی که فرد وارد یک رابطه دوستی می شود ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد. برای آشنایی با همسر آینده راه ها و روش های بسیار متفاوتی وجود دارند. در گذشته این شناخت عموماً از طریق خانواده ها به دست می آمد.

 

خانواده در مورد فرد تحقیق کرده و بعد از اینکه او را شناختند تصمیم به ازدواج می گرفتند. حتی در مواردی نیز گفته شده است که دختر و پسر تا شب عقد یکدیگر را نمی دیدند. در این ازدواج ها معیار های خانواده بر معیار های دختر و پسر غلبه می کرد. همچنین منجر می شد دختر و پسر با کسانی ازدواج کنند که اصلاً یکدیگر را نمی شناختند و مطابق معیارهای آن ها نبودند.

 

این سبک انتخاب نیز خوبی ها و بدی های بسیاری به دنبال داشت. اما امروزه دختران و پسران می توانند از طریق تعامل آزاد در کنار خانواده با یک دیگر آشنا شوند. آن ها می توانند با اجازه خانواده شان با دختر یا پسر مد نظر شان آشنا شوند. برای ازدواج تصمیم بگیرند. به طور کلی اگر فرد به هم کف بودن خود و طرف مقابلش توجه کند می تواند ازدواج مناسبی داشته باشد.

 

برای داشتن یک ازدواج خوب چه کنیم؟

برای داشتن یک ازدواج خوب نیازی به برقراری روابط صمیمانه قبل از ازدواج نیست. در دوستی هایی که بدون اجازه خانواده یا به اصطلاح دوستی های خیابانی احتمال وجود شناخت اشتباه و کذب وجود دارد. شناخت واقعی افراد از طریق این دوستی ها کسب نمی شود. زیرا برای شناخت درست باید ویژگی های طرف مقابل از روش ها و افرادی مانند خانواده، محیط کار، دوستان و فامیل های او به دست آیند.

دوستی قبل از ازدواج چه حکمی دارد

افراد چه دختر و چه پسر به قصد ازدواج و یک رابطه جدی با یک دیگر ارتباط می گیرند. در نهایت وارد یک رابطه عاطفی می شوند. سعی کنند رابطه را به جوری مدیریت کنند. که موجب شناخت و آگاهی آن ها از فرد مقابل شود. بهتر است در این آشنایی ها و دوستی ها به علاقه و وابستگی توجه نشود. فرد در صورتی ادامه دهد که طرف مقابلش به عقاید و اصول او نزدیک باشد.

 

برای به دست آوردن شناخت می توان با او در موقعیت های اجتماعی و خانوادگی رفت و آمد کرد. همچنین فرد باید رفتار و منش طرف مقابلش را در موقعیت های مختلف بسنجد. از همه دختران و پسران علی الخصوص دختران توصیه می شود. که برای رسیدن به شناخت بهتر در مورد فردی که می خواهند با او ازدواج کنند. بهتر است از خانواده شان کمک بگیرند.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه یک دختر باید قبل از ازدواج بداند !!

 

عاشق شدن در دوستی قبل از ازدواج

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در دوستی قبل از ازدواج انجام می شود عاشق شدن است. عاشق شدن فرصت رسیدن به شناخت افراد را از بین می برد. همچنین فرصت شناخت روحیات و اخلاقیات همسر آینده را از افراد می گیرد. این احساس آتشین و عشق بیش از حد باعث می شود که فرد کور و کر شود.

 

به همین دلیل نتواند تفاوت ها را ببیند زمانی که فرد تفاوت ها را نبیند. فرصت انتخاب صحیح از او گرفته می شود. او این فرصت را با فرد مناسب را از دست می دهد. همچنین علاقه شدید منجر می شود که فرد به خاطر آن روی همه معیار هایش چشم ببندد. عشق های آتشین در زمان پیش از ازدواج بعد از مدتی سرد می شوند.

 

اگر این روابط به ازدواج ختم شوند امکان شکست خوردن آن ها بعد از ازدواج بسیار بالا می باشد. زیرا پیش از ازدواج فرد بدون در نظر گرفتن معیار ها و از روی علاقه خود دست به انتخاب زده است. همین امر موجب می شود بعد از ازدواج تفاوت ها را ببیند و احساس کند که انتخابش اشتباه بوده است.

 

چشم پوشی از معیارها و علایق در دوستی پیش از ازدواج

در دوستی پیش از ازدواج علاقه به وجود آمده منجر می شود که افراد از علایق و باورهایشان چشم پوشی کنند. زمانی که افراد بخواهند برای ازدواج با یک دیگر آشنا شوند بدون تعارف و نگرانی در مورد باورها و معیار های شان حرف می زنند. اما وقتی پای دوستی و علاقه به میان آید. افراد به خاطر رضایت یک دیگر یا نشکستن دل هم ممکن است از خواسته های اصلی خودشان بگیرند.

 

گذشتن از این خواسته ها شاید بتواند برای مدت کوتاهی قابل قبول باشد. اما افراد نمی توانند در زندگی مشترک از اصلی ترین معیارهای خود بگذرند. این مسائل منجر می شود که افراد با یک دیگر در زندگی مشترک اختلافات بسیاری داشته باشد. همچنین زندگی مشترک می تواند علاقه افرادی را که با معیار های یکدیگر متناسب نیستند بسیار کمرنگ کند. بیشتر جدایی هایی که در زندگی مشترک رخ می دهد به همین دلیل می باشد.

 

برقراری رابطه جنسی در دوستی قبل از ازدواج

اگر دوستی قبل از ازدواج مدیریت نشود احتمال وجود سوء استفاده جنسی بسیار است. افراد برای رسیدن به شناخت بهتر اصلاً احتیاجی به رابطه ی جنسی قبل از ازدواج ندارد. علاوه بر این داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج ممکن است مانع شناخت درست طرفین از یک دیگر شود. همچنین اگر بعد از رابطه جنسی یکی از طرفین بفهمد که اشتباه کرده است.

 

جدایی برای هر دوی آنها علی الخصوص دختر بسیار سخت می باشد. همچنین عواقب بسیار زیادی نیز به دنبال دارد. همچنین ممکن است بر طرف کردن نیاز جنسی تنها دلیل یکی از طرفین برای آشنایی یا این دوستی باشد. پس بهتر است افراد از ارتباط جنسی قبل از ازدواج دوری کنند. زیرا ممکن است دچار دردسرهای زیادی شوند و در دام افراد نامناسب بیفتند.