پارس ناز پورتال

کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است؟

کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است؟

کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است؟ 

کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است؟ ازدواج یکی از مهم ترین تصمیماتی است که افراد برای زندگی خود می گیرند. افراد گاهی از روی هیجان و احساسات کار هایی انجام می دهند. در مواردی نیز علاقه را مبنای انتخاب خود قرار می دهند. همچنین مواردی هستند که با منطق و یا به صورت سنتی ازدواج می کنند. ممکن است در بسیاری از مسائل این موارد و تصمیمات هیجانی تاثیر چندانی نداشته باشد.

 

همچنین برای افراد نگران کننده نباشند. اما ازدواج جز مواردی می باشد. که افراد نمی توانند در مورد آن هیجان زده و احساسی عمل کنند. افراد باید این تصمیم را با دقت کافی بگیرند. علاوه بر این لازم است افراد در کلاس های قبل از ازدواج شرکت کنند. این کلاس ها اطلاعات کافی را به افراد می دهند. لازم است همه ی افراد قبل ازدواج این موارد را بدانند. پس بسیار مهم است افراد در این کلاس ها شرکت نمایند.

 

تعداد جلسات مشاوره قبل از ازدواج

به طور کلی جلسات مشاوره قبل از ازدواج شش جلسه هفتگی می باشند. ساعت های این کلاس ها با توجه به موضوع متفاوت هستند. تعداد کلاس ها در بیشتر مواقع به نیاز و مشکلات افراد بستگی دارد. به تشخیص مشاور می توان این کلاس ها را تغییر داد. زمان آن ها یا تعداد شان را بیشتر نمود. هیچ وقت نمی توان به این سوال که برای مشاوره ازدواج چند جلسه است پاسخ داد. زیرا تعداد جلسات برای افراد متفاوت است.

کلاس های قبل از ازدواج چند جلسه است

علاوه بر این تعداد جلسات مشاوره به شرایط افراد بستگی دارد. در این جلسات ابتدا مشاور سعی می کند افراد را بشناسد. او با توجه به دانش و مهارت خود به آن ها کمک نماید. همچنین به آنها کمک می کند که یک رابطه قوی و بدون تنش را پایه ریزی کنند. با توجه به این موارد می توان دریافت که هدف این مشاوره ها بزرگ می باشد. نمیتوان آن ها را در شش جلسه میسر ساخت.

 

زیرا دست یابی به این آموزش ها خواهان زمان بیشتری می باشد. می توان تعداد جلسات مشاوره را بر اساس برنامه ریزی دو نفر در نظر گرفت. علاوه بر این هزینه ای که افراد میتوانند برای این جلسات اضافه اختصاص دهند نیز بسیار تاثیر گذار است. افراد لازم است قبل از شروع جلسات از مشاور بپرسند که مشاوره آن ها چند جلسه طول خواهد کشید. عوامل بسیاری وجود دارند که در تعیین تعداد جلسات مشاوره ازدواج تاثیر گذار خواهند بود.

 

بیشتر بخوانید: قبل از ازدواج باید به چه نکاتی توجه کرد؟ 11 نکته مهم که باید بدانید!

 

چگونگی تعیین تعداد جلسات مشاوره

تقریباً همه افراد زمانی که به مشاوره ازدواج مراجعه می کنند. این سوال را دارند که جلسات مشاوره آن ها چند جلسه طول می کشد. علاوه بر این اکثر آن ها می خواهند بدانند که تعداد جلسات مد نظر چگونه تعیین می شود. همچنین مشاور فاکتور خاصی در مورد تعیین جلسات در نظر میگیرد یا خیر. معمولاً برای اینکه مشاور بداند چه تعداد مشاوره برای زوج ها لازم است پرسشنامه ای در اختیار آن ها قرار می دهد.

 

افراد به این پرسش ها پاسخ می دهند. مشاور بر اساس پاسخ های آن ها تصمیم می گیرد که به چند جلسه نیاز دارند. علاوه بر این هزینه مشاوره نیز در این مقوله بسیار مهم خواهد بود و توسط مشاور و افراد مورد بررسی قرار داده می شود. مواردی که در پرسش نامه عنوان می شوند نشان دهنده و خلقیات زوجین می باشد. که مشاور بر اساس آن ها تصمیم میگیرد که این دو نفر به چند جلسه مشاوره برای رسیدن به هدف زندگی سالم احتیاج دارند.

 

پرسشنامه تعیین تعداد جلسات مشاوره

پرسشنامه قبل از ازدواج یکی از ابزارها و مواردی است که روانشناس با کمک آنها درک بهتری از سازش زوجین به دست می آورد در بیشتر موارد به افراد توصیه میشود که پرسشنامه ها را در مرکز مشاوره پاسخ دهند در این صورت یک متخصص روانشناس میتواند در مورد تفسیر بیشتر و بهتر آن به افراد توضیح دهد.

پرسشنامه تعیین تعداد جلسات مشاوره

پرسشنامه ها به صورت آنلاین نیز در اختیار کاربران قرار می گیرد. اما بهترین نوع آن پرسش نامه های موجود در مراکز مشاوره می باشد. بسیار مهم است که افراد این پرسشنامه ها را در مشاوره قبل از ازدواج تکمیل کنند. سوالات موجود در این پرسشنامه طبق موارد زیر هستند.

 

۱_ سوالاتی که درون گرایی و برون گرایی افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

۲_سوالاتی که خواسته ها و تمایلات افراد را مورد ارزیابی قرار می دهد.

۳_ سوالاتی که درک و احساس و اهمیت رابطه را از نظر افراد می پرسند.

۴_سوالاتی در مورد احساس مسئولیت و توانایی های زندگی مشترک نیز در این پرسشنامه ها مطرح می شود.

 

آیا کلاس های قبل از ازدواج اجباری می باشد؟

یکی دیگر از سوالات رایج در مورد کلاس های قبل از ازدواج اجباری بودن یا نبودن آن است. به طور کلی شرکت کردن یا نکردن افراد در کلاس ها و جلسات مشاوره پیش از ازدواج ضروری نمی باشد. اما می تواند برای افراد بسیار مفید باشد. حضور در این کلاس ها می تواند کمک بسیار بزرگی به نحوه درست مدیریت زندگی به افراد کند.

 

مسائل مهمی در این کلاس ها مطرح می شود که برای یک زندگی مشترک بسیار حیاتی و مهم می باشند. علاوه بر این به افراد در درک تفاوت ها و مشکلات زندگی مشترک کمک های بزرگی می شود. این کلاس ها اغلب آگاهی هایی به افراد می دهد که از پیش نمیدانستند. شاید شرکت افراد در این کلاس ها اجباری نباشد اما بسیار مهم می باشد.

 

مزایای شرکت در کلاس های قبل از ازدواج

علاوه بر این بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت در این کلاس ها شرکت نمی کنند. اما بهتر است بدانند یکی از ضروری ترین و مهم ترین کار هایی که دو نفر برای زندگی مشترک خود می توانند انجام دهند شرکت کردن در کلاس های پیش از ازدواج می باشد. زیرا آموزه هایی که در این کلاس ها مطرح می شود یک به یک مناسب و ضروری یک زندگی بدون تنش و مشکل می باشند.

 

بیشتر بخوانید: مهم ترین مراسم قبل از ازدواج ایرانی ها چیست؟

 

شناخت خود و شریک زندگی

در کلاس های پیش از ازدواج به افراد کمک می شود که خود و شریک زندگیشان را به خوبی بشناسند. همچنین این کلاس ها به افراد کمک می کند که بتوانند به خوبی ویژگی های شخصیتی یک دیگر را تحلیل کنند. همچنین به نیاز های یکدیگر پاسخ دهند. علاوه بر این ارزش ها، آرزوها و اهداف طرفین را برای یک دیگر روشن و آشکار می کند. همچنین در این کلاس ها در مورد سبک زندگی مورد نظر هر دو طرف صحبت می شود.

 

افراد می توانند قبل از ایجاد چالش ها و مشکلات درک بهتری از خواسته های یکدیگر داشته باشند. علاوه بر این افراد برای شناخت سلیقه و نکات مد نظر یکدیگر به زمان خاصی احتیاج ندارند. آن ها می توانند به راحتی قبل از ازدواج یکدیگر را بشناسند و با شناخت و آگاهی کامل وارد زندگی دو نفره شوند.

 

به دست آوردن مهارت های ارتباطی

این کلاس ها به افراد مهارت های ارتباطی لازم را آموزش می دهند. این ارتباطات بسیار مهم می باشند. آن ها به افراد در داشتن یک رابطه زناشویی سالم کمک می کنند. افراد برای داشتن یک زندگی بدون مشکل اول باید یاد بگیرند که چگونه با یک دیگر گفت و گو کنند. گفت گو می تواند مشکلات بسیاری را بدون بحث و جدل حل کند. افرادی که نمی توانند در مورد چالش های و مشکلات شان گفت و گو کنند.

مزایای کلاس های قبل از ازدواج

معمولا دچار بحث و جدل می شوند. همچنین مشاور می تواند قوه شنیداری افراد را فعال کند. معمولاً در مواقع سخت افراد از قوه شنیداری خود استفاده نمی کنند. آن ها تنها به دنبال یافتن پاسخ مناسب می باشند. اما مشاور به افراد کمک می کنند که ابتدا خوب بشنوند سپس پاسخ دهند.

 

علاوه بر این یکی از سموم زندگی مشترک قضاوت کردن می باشد. افراد در کلاس های مشاوره یاد می گیرند که با یک دیگر چگونه برخورد کنند. یکدیگر را قضاوت نکرده و زندگی خود را بر پایه اعتماد بنیان گذاری کنند. اعتماد یکی از مهم ترین مسائل در زندگی زناشویی می باشد. علاوه بر این افراد در این کلاس ها یاد می گیرند که چگونه اختلافاتشان را به صورت سازنده رفع کنند.

 

مدیریت مشکلات و افزایش سطح رضایت

در کلاس های پیش از ازدواج به افراد راهکارهایی برای مدیریت مشکلات ارائه داده می شوند. در زندگی های امروزی مشکلات بسیاری وجود دارند. افراد باید توانایی مقابله و مدیریت چالش ها و مشکلات روزمره خود را داشته باشند. علاوه بر این با مدیریت کردن این مشکلات یک رابطه سالم و درست برقرار نمایند.

 

علاوه بر این اگر افراد بتوانند مشکلات زناشویی خود را مدیریت کنند. احساس رضایت بیشتری از زندگی مشترک دارند. راه کار هایی که در این کلاس ها به افراد ارائه می شود. روش هایی که برای حل اختلافات مناسب می باشند. علاوه بر این آن ها یاد می گیرند که چگونه استرس خود را مدیریت کرده و سر و سامان می دهند.

 

همچنین ارتباط عاطفی صحیح را می توان از این کلاس ها یاد گرفت. رضایت جنسی یکی از مهم ترین موارد در رضایت افراد از زندگی زناشویی می باشد. این نکات در قالب کلاس هایی فشرده به خانم ها و آقایان آموزش داده می شود. همچنین به آن ها کمک می کند زندگی زناشویی موفق تری داشته باشند.

 

آمادگی برای بچه دار شدن

شاید از نظر برخی از افراد صحبت کردن یا پرداختن به بچه دار شدن قبل از ازدواج لازم نیست. یا فکر کنند که برای این مسائل وقت دارند و پرداختن به آن قبل از ازدواج مقداری زود می باشد. اما بهتر است بدانند مهم ترین زمان برای پیش کشیدن این بحث ها قبل از ازدواج می باشد.

 

در این کلاس ها به موضوعات مرتبط با بچه دار شدن و تربیت بچه ها نیز پرداخته می شود. مواردی در این کلاس آموزش داده می شوند شامل مهارت های پرورشی هستند. که موجب رشد صحیح کودکان می شوند. علاوه بر این مشاوران به زوجین ارتباط مناسب با کودک را آموزش می دهند.

 

که بعدها بتوانند پدر و مادر خوبی باشند. همچنین به آن ها آمادگی مدیریت رفتار های بد کودک را می دهند. به طور کلی برای پدر و مادر ذهنیت هایی در مورد پرورش یک کودک سالم و معقول را آموزش می دهند. این آموزش ها مواردی هستند که همه افراد پیش از بچه دار شدن باید یاد بگیرند.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه یک دختر باید قبل از ازدواج بداند !!

 

افراد در جلسات مشاوره و کلاس ها چه بگویند؟

یکی دیگر از سوالات پر تکرار افراد این است که در مشاوره قبل از ازدواج چه بگویم. در این جلسات افراد باید در مورد ترس هایشان سخن بگویند. مشاور برداشت صحیح از این ترس ها را به طرف مقابل انتقال می دهد. علاوه بر این روش مقابله و کنترل این ترس ها را به هر دوی آن ها آموزش می دهد. همچنین در مورد امید ها و آرزو ها نیز در این کلاس باید صحبت شود.

 

مشاور می تواند به زوجین راهکارهایی برای رسیدن به امید ها، هدف ها و آرزوها می دهد. همچنین افراد با این کار می توانند هدف های مشابه و مشترک را بیابند و هر دو نفر برای رسیدن به آن تلاش نمایند. علاوه بر این مهم ترین نکته ای که در کلاس های قبل از ازدواج باید به آن پرداخته شود نیازها و انتظارات می باشد.

 

افراد باید بدون رودربایستی و هیچ گونه ترسی در مورد نیازها و انتظارات خود در این کلاس ها سخن بگویند. در این کلاس ها باید انتظارات هر فرد از طرف مقابلش به طور کامل عنوان شده و بررسی شود. مهم ترین اصل برای رسیدن به رضایت از هر دو طرف برآورده شدن نیازها در زندگی مشترک می باشد. همچنین مشاور به آن ها کمک می کند نیاز ها و خواسته های خود را به صورت صریح و درست عنوان کنند.

 

کلاس های قبل از ازدواج توسط چه کسانی برگزار می شود؟

کلاس های قبل از ازدواج توسط وزیر بهداشت برگزار می شوند. در حالت عادی مدت زمان لازم برای کلاس ها ۶ ساعت می باشد زن و شوهر باید هر دو با هم در این کلاس ها شرکت کنند و مفاهیم موجود در این کلاس ها را در کنار هم بیاموزند. کلاس های قبل از ازدواج اهداف مختلف و متفاوتی را دنبال می کنند. هر یک از این اهداف برای ساخت یک زندگی مشترک سالم ضروری می باشد.

 

اهداف کلاس های قبل از ازدواج

در چند سال اخیر آمار طلاق در جامعه بسیار رشد کرده است. تحقیقات بسیاری در مورد این طلاق ها صورت گرفته شده است. همچنین محققان دلیل طلاق بین زوجین را دسته بندی کرده اند. طبق این آمار ها حدود ۵۰ درصد از طلاق ها به دلیل مسائل جنسی رخ می دهد.

اهداف کلاس های قبل از ازدواج

مهم ترین آموزه ای که در این کلاس ها به آن پرداخته می شود مسائل جنسی می باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهند که ۳۰ درصد طلاق ها به مسائل مالی مربوط می شوند. در سال های گذشته مسائل مالی در صدر جدول دلایل طلاق بودند. اما امروزه در رده دوم قرار گرفته اند. کلاس های آموزشی قبل از ازدواج به این دلیل شکل گرفته اند که افراد بتوانند آموزش های لازم در مسائل مهم ازدواج را یاد بگیرند.

 

آموزش روابط جنسی

همان طور که گفته شد مهم ترین آموزش کلاس های قبل از ازدواج آموزش روابط جنسی می باشد. افراد با شرکت در این کلاس با اندام های جنسی و تناسلی آشنایی پیدا می کنند. در این دوره های آموزشی قبل از ازدواج در مورد آناتومی آلت تناسلی مرد و زن به طور مفصل صحبت می شود.

 

همچنین به آنان یاد داده می شود که تحریک پذیری به چه صورت انجام می گیرد. همچنین در مورد داشتن یک رابطه سالم و درست نیست در این کلاس ها بحث می شود. یکی دیگر از نکات مهمی که در این کلاس ها مورد بررسی قرار می گیرد. پرده بکارت و انواع آن می باشد.

 

شرکت در این کلاس ها نکات پر اهمیت یک رابطه زناشویی درست به طور کامل توضیح داده می شود. راه کارهایی به زوجین برای شب اول ازدواج داده می شود. همچنین در این کلاس ها در مورد بهداشت فردی، ارگاسم، انواع پوزیشن و تفاوت زن و مرد در این کلاس ها به طور کامل شرح داده می شود. همچنین به افراد یاد داده می شود که چگونه رابطه جنسی برقرار کنند که بچه دار شوند.

 

آموزش های لازم برای قاعدگی

قاعدگی و دوره پریود مخصوص خانم ها می باشد. اما در این کلاس ها برای هر دو نفر توضیحاتی در این مورد گفته می شود. همچنین مواردی وجود دارند که آقایان هم بهتر است به آن آگاهی داشته باشند. نکات بسیار مهمی نیز برای رعایت بهداشت فردی در زمان قاعدگی به خانمها یادآوری می شود.

 

این دانستنی های پزشکی آگاهی هایی است. که لازم است زن و مرد داشته باشند. همچنین در مورد تغییر عواطف و احساسات زن در این دوره به مرد توضیحاتی داده می شود. همچنین به او راه کارهایی برای راحت تر پشت سر گذاشتن این دوره در ماه آموزش داده می شود.

 

اطلاعاتی در مورد یائسگی

در این کلاس ها توضیحات کاملی در مورد چیستی و چگونگی یائسگی مطرح می شود. همچنین مراقبت های لازم در زمان یائسگی و پیش از یائسگی نیز به افراد آموزش داده می شود. یائسگی از موارد مهمی است که در کلاس های آموزشی قبل از ازدواج شرح داده میشود.

 

توضیحاتی در مورد بارداری

مفصل ترین مورد بعد از رابطه زناشویی در کلاس های پیش از ازدواج در مورد بارداری می باشد. معمولا مبحث بارداری در این کلاس ها به سه دسته ی بارداری، پیشگیری از بارداری و سقط جنین می باشد. علاوه بر این اطلاعات کاملی در مورد حامله شدن به زن و شوهر داده می شود.

 

همچنین به آن ها آموزش داده می شود که بهترین زمان برای بارداری چه زمانی است. همچنین در طول دوران بارداری چه اتفاقاتی می افتد و افراد باید چه کار هایی انجام دهند. دوم پیشگیری از بارداری می باشد که بسیار مهم است. می توان گفت مهم ترین دلیل تشکیل کلاس های پیش از ازدواج پیشگیری از بارداری می باشد.

نکات مهم قبل از ازدواج

در جامعه پیشگیری از بارداری ناخواسته بسیار مهم است. بارداری باید زمانی اتفاق بیفتد که خانواده توان تامین نیاز های بچه را از لحاظ مالی و عاطفی داشته باشند. پس بسیار مهم است که بارداری ناخواسته صورت نگیرد. در این کلاس ها توضیحاتی در مورد نحوه پیشگیری کاندوم و سایر موارد داده می شود.

 

سقط جنین از مواردی است که کمتر در جا های دیگر به آن پرداخته می شود. علاوه بر این بیشتر افراد آگاهی های خاصی در مورد آن ندارند. این موضوع باعث شده که سقط جنین یکی از مسائل مهم و کلیدی در کلاس های قبل از ازدواج باشد. مشاور در مورد مراقبت های این زمان و راه کار های پزشکی به افراد آموزش هایی می دهد.

 

بیشتر بخوانید: مهم ترین سوالات قبل از ازدواج از پسر چیست؟

 

حل مشکلات زناشویی

به طور کلی می توان گفت کلاس های قبل از ازدواج عملکرد خوبی در مورد حل مشکلات زناشویی ندارند. معمولاً در این کلاس ها بسیار سطحی از این مسائل عبور می کنند. کلاس های قبل از ازدواج چند توصیه ضروری برای جلوگیری از اختلاف بین زن و شوهر توضیح داده می شود. همچنین در این کلاس ها عنوان می شود که افراد از کلاس های مشاوره قبل از ازدواج نیز برای بهبود زندگی خود استفاده کنند.

 

مشاوره قبل از ازدواج توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می شود. اما لازم است افراد بدانند که این کلاس ها بسیار ضروری می باشند. همچنین در این کلاس ها به افراد گفته می شود که چگونه بدی های یکدیگر را نادیده بگیرند. همچنین برای رفع آن به یکدیگر کمک کنند.

 

به افراد آموزش می دهند که چگونه نسبت به اهداف و مشکلات یک دیگر توجه نشان داده و یکدیگر را درک کنند. موضوعاتی که در این کلاس ها مطرح می شوند بسیار کلیدی و مهم هستند. اما به دلیل کم بودن وقت این کلاس ها ممکن است در مورد همه مسائل به صورت کامل توضیح داده نشود. افراد می توانند با پرداخت هزینه از مشاوره های قبل از ازدواج نیز کمک بگیرند.

 

کلام پایانی

شرکت در کلاس های پیش از ازدواج ضروری نیست. اما شرکت کردن در آن ها بسیار مفید است. در این کلاس ها مطالبی در مورد روابط جنسی، قاعدگی، بارداری، سقط جنین، مشکلات زندگی و یائسگی توضیح داده می شود. زمان کلاس ها عموماً ۶ ساعت است که ممکن است در جلسات متعددی برگزار شود. که زمان کلاس های آن بین ۳۰ دقیقه تا دو ساعت متغیر می باشد.