پارس ناز پورتال

بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج چه موقعی است؟

بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج چه موقعی است؟

بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج 

در این پست، بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج را توضیح داده ایم. بسیاری از زوج های جوان بعد از ازدواج این سوال را دارند که بهترین زمان برای بچه دار شدن کی است؟ اصلا چند مدت بعد از ازدواج بگذاریم که بچه دار شویم؟ این سوالات، جزء پرسش هایی هستند که پاسخ های زیادی می توان برای آن ها یافت.

 

در واقع پزشکان حوزه سلامت، روانشناسان و کارشناسان سبک زندگی هر کدام پاسخ جداگانه ای برای این سوالات دارند. به همین دلیل نمی توان به یقین گفت که مدت زمان خاصی که از ازدواج بگذرد، بهترین زمان برای بچه دار شدن است. زیرا پاسخ این سوال را تنها خود زوجین با توجه به شرایط زندگیشان می دانند.

 

فاصله بین ازدواج و بچه دار شدن باید چقدر باشد؟

در این مطلب سعی داریم بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج و آمادگی های قبل از آن را بررسی کنیم. یکی از سوالات متداولی که بسیاری از زوج های جوان می پرسند این است که چه مدت بعد از ازدواج بچه دار شویم؟ یا به عبارتی دیگر، فاصله بین ازدواج و بچه دار شدن چقدر باید باشد؟ دقت کنید که شرایط هر زوج به زوج دیگر کاملا فرق می کند.

 

درواقع این تفاوت به آمادگی روحی، عاطفی و مالی زوجین بازمیگردد. اما ما در این مطلب فرض را بر این می گذاریم که تمامی این شرایط برای بچه دار شدن مهیا هستند. در صورت مهیا بودن تمامی شرایط، مشاوران حوزه خانواده 2 الی 3 سال بعد از ازدواج را بهترین زمان برای بچه دار شدن می دانند.

 

بعد از 2 تا 3 سال زوجین این فرصت را پیدا می کنند که به شناخت کافی از هم برسند. همچنین می توانند شرایط را برای ورود عضو جدید به خانواده آماده کنند. همچنین در این مدت زمان زوجین فرصت کافی برای خوشگذرانی های دونفره را خواهند داشت. اگر عاشق سفرهای دونفره هستید، بهتر است قبل از بچه دار شدن به فکر انجام آن باشید.

 

بیشتر بخوانید: بعد از ازدواج باید چکار کنیم؟ که زندگی موفقی داشته باشیم؟

 

بهترین سن برای بارداری زنان چه سنی است؟

مسلما بخش عمده ای از مسئولیت بچه دار شدن بعد از ازدواج به عهده زنان است. زیرا این مادر است که باید با چالش های بارداری رو به رو شده و نه ماه بچه را در شکم خود نگه دارد. در نتیجه آمادگی جسمی و روحی زنان برای بارداری بسیار مهم می باشد. پزشکان بهترین سن برای بارداری زنان را 25 سال تا 35 سال می دانند.

بهترین زمان بچه دار شدن بعد از ازدواج

البته 25 سال تا 30 سال زمان طلایی برای بارداری زنان محسوب می شود. بنابراین اگر در این سن قرار دارید، بیشترین شانس را برای باردار شدن خواهید داشت. زیرا در این سن خانم ها از لحاظ جسمی در بهترین شرایط برای بچه دار شدن قرار دارند. بنابراین می توانید یک دوره بارداری بی دردسر و توام با سلامت را تجربه کنید.

 

چه سنی برای بچه دار شدن خانم ها خطرناک است؟

همان طور که بهترین سن برای بارداری خانم ها را معرفی کردیم، دانستن خطرناک ترین سن برای بارداری نیز خالی از لطف نیست. طبق گفته پزشکان، خانم های زیر 18 سال و خانم های بالای 40 سال شرایط خوبی برای بچه دار شدن نخواهند داشت. جالب است بدانید که خانم ها بعد از 40 سالگی دچار افت 50 درصدی در توانایی بارداری می شوند.

 

همچنین بارداری زیر سن قانونی می تواند منجر به سقط جنین و ایجاد مشکلات عدیده ای برای مادر در سنین بالاتر شود. بنابراین خانم های کمتر از 18 سال و بالای 40 سال بهتر است با مراقبت بیشتری برای بارداری اقدام کنند. زیرا عدم دریافت مراقبت های پزشکی می تواند عواقب زیان باری برای مادر و فرزند به همراه داشته باشد.

 

چگونه برای بچه دار شدن خود را آماده کنیم؟

 

از بهترین زمان برای بچه دار شدن که بگذریم، آمادگی برای بچه دار شدن نیز بسیار مهم است. زیرا شما با بچه دار شدن می خواهید یک عضو جدید را به خانواده اضافه کرده و خانواده تان را بزرگتر کنید. درنتیجه باید هم مادر و هم پدذر از تمامی جهات آمادگی لازم برای این اتفاق بزرگ و سرنوشت ساز را داشته باشند.

 

بسیاری از زوجین نمی دانند چگونه باید برای بچه دار شدن اقدام کنند. به همین دلیل اکثرا با سردرگمی مواجه خواهند شد. ما در ادامه این مطلب می خواهیم به مهم ترین نکاتی بپردازیم که قبل از بچه دار شدن باید به آنان توجه کنید.

 

بیشتر بخوانید: چرا زنان خیانت می کنند؟ نشانه های خیانت زن ها چیست؟

 

از نظر روحی و روانی خود را آماده کنید

شاید مسئله ای که کمتر زوجینی قبل از اقدام برای بچه دار شدن به آن توجه کنند، آمادگی روحی و روانی برای بچه دار شدن است. آمادگی روحی و روانی دقیقا به اندازه آمادگی جسمی برای بچه دار شدن بعد از ازدواج مهم است. زیرا شما با بچه دار شدن یک فرد جدید را به خانواده تان اضافه خواهید کرد.

بهترین سن برای بارداری زنان

در نتیجه با مشکلات، سختی ها و چالش های زیادی روبرو خواهید شد. البته از این چالش ها که بگذریم، بچه دار شدن به اندازه ای شیرین است که تمامی این سختی ها بر پدر و مادر آسان می شود. اما با این وجود بهتر است که هر دو طرف از نظر روحی آمادگی این اتفاق بزرگ را داشته باشند.

 

آزمایش های قبل بارداری را اصلا دست کم نگیرید

اگر آمادگی روحی و روانی لازم را در خود می بینید، پس بهتر است جهت کسب آمادگی جسمی برای بارداری نیز اقدام کنید. هم خانم ها و هم آقایان قبل از باردار شدن باید یک سری آزمایش مهم انجام دهند. این آزمایشات شامل آزمایش های هورمونی، مواد معدنی و آلی موجود در خون، آزمایش اسپرم و … است.

 

در واقع پزشکان با این آزمایش ها در می یابند که شما از نظر فیزیکی و جسمی از سلامت کافی برای بچه دار شدن برخوردار هستید یا خیر. همچنین هدف دیگر این آزمایش ها، تشخیص برخی بیماری ها یا مشکلات در سلامتی زوجین است.

 

مثلا ممکن است:

مادر به دیابت و فشار خون بالا مبتلا باشد و اما خود از این مسئله مطلع نباشد. در این حالت باید اقدامات درمانی قبل از بارداری انجام شوند تا دوران بارداری در کمال صحت پیش رود.

 

سبک زندگی تان را اصلاح کنید

داشتن یک بارداری سلامت و به دنیا آوردن یک فرزند سالم در گرو داشتن یک زندگی سالم و ایده آل است. اگر تاکنون نسبت به اصلاح سبک زندگی تان نکرده اید، وقت آن است که در این مورد تجدید نظر کنید. زیرا با بچه دار شدن، سبک زندگی اشتباه شما نه تنها به خودتان بلکه به فرزندتان نیز آسیب خواهد شد.

 

اگر قصد بچه دار شدن دارید، از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر جدا بپرهیزید. ساعات خواب خود را تنظیم کرده و شبانه هشت ساعت خواب کافی داشته باشید. از مصرف غذاهای بسیار چرب و خوراکی های شیرین خودداری کنید. همواره ورزش کنید و مراقب سلامتی خود باشید.

 

بیشتر بخوانید: راه های نجات یک رابطه عاشقانه سرد شده

 

مراقب وزن خود باشید، مقیاس وزنی مهم است

خانم های که مبتلا به چاقی بوده و دارای اضافه وزن هستند، معمولا برای بچه دار شدن با چالش های متعددی مواجه خواهند شد. همچنین مشکلات دوران بارداری این خانم ها بسیار زیاد است. فشار خون بالا، دیابت و بالا رفتن چربی خون جزء این مشکلات هستند.

چگونه برای بچه دار شدن خود را آماده کنیم

خانم هایی که دارای اضافه وزن هستند تنها با کم کردن 5 تا 7 کیلوگرم وزن می توانند بارداری بسیار آسان تری داشته و سلامتی را به خود و فرزندشان هدیه دهند. بنابراین قبل از باردار شدن حتما نسبت به تنظیم وزن خود اقدام کنید. تغذیه سالم، ورزش مرتب و خواب کافی می توانند شما را در این راه یاری دهند.

 

راه های جلوگیری را بارداری را قطع کنید

اگر تصمیم قطعی برای بچه دار شدن دارید، پس وقت آن است که راه های جلوگیری از بارداری را قطع کنید. البته این کار را حتما با هماهنگی پزشک متخصص و به همان نحوی که او توصیه کرده است، انجام دهید. برخی از خانم های از قرص های ضدبارداری جهت پیشگیری بهره می برند.

 

طبق نظر دکترها، مصرف این قرص ها باید چند ماه قبل از بارداری قطع شود. با قطع مصرف این داروها چند ماه قبل از اقدام برای بچه دار شدن می توانید با سیکل قاعدگی طبیعی خود آشنا شوید. این گونه برنامه ریزی برای بارداری آسان تر خواهد بود.

 

رابطه جنسی را مدیریت شده و هدفمند انجام دهید

برخی از زوجین فکر می کنند برای بچه دار شدن حتما باید رابطه جنسی زیادی داشته باشند. اما این کار اصلا درست نیست. طبق گفته پزشک ها، رابطه جنسی که منجر به بارداری شود باید در روزهای اوج تخمک گذاری بانوان صورت گیرد. زیرا در این ایام شانس بارداری خانم ها بسیار بیشتر خواهد بود.

 

مورد دیگر آن است که رابطه منظم و انزال زیاد می تواند به شدت از کیفیت اسپرم آقایان بکاهد. به همین دلیل پزشکان رابطه یک روز در میان را برای بارداری بهترین می دانند. درنتیجه برای باردار شدن نیازی نیست حتما هر روز رابطه جنسی داشته باشید.

 

به فکر تقویت خودتان باشید؛ سلامت شما مهم است

شاید فکر کنید آمادگی برای بارداری تنها مختص به زنان است و مردان در این امر نقشی ندارند. اما این باور اصلا درست نیست. تغذیه ناسالم و غیرمقوی به شدت کیفیت اسپرم را پایین آورده و توانایی بارور کردن آقایان را کاهش می دهد. در واقع همان قدر که سلامت جنسی بانوان برای باردار شدن مهم است، سلامت جنسی آقایان نیز حائز اهمیت می باشد.

 

بنابراین اگر قصد بچه دار شدن دارید، هم شما و هم همسرتان باید خودتان را تقویت کنید. مصرف پروتئین ها، انواع ویتامین ها و مواد آلی و معدنی لازم برای بدن را در این مدت زمان فراموش نکنید. سعی کنید برنامه غذایی تان از ارزش غذایی و تنوع غذایی بالایی برخوردار باشد. مصرف مغزیجات و انواع میوه ها در این دوران می تواند به حفظ سلامت جنسی شما کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ایده ها برای رفتار عاشقانه با همسر | آموزش های عاشقانه

 

با همسرتان به توافق برسید

متاسفانه با وجود آنکه بچه دار شدن بعد از ازدواج یک اتفاق شیرین و لذت بخش است. اما گاهی مواقع می تواند به سوژه ای برای بحث و جدل پدر و مادرها تبدیل شود. این بحث ها ناشی از اختلاف سلیقه و طرز تفکر متفاوت پدر و مادر راجع به بزرگ کردن و یا تربیت فرزند است.

راهنمای بچه دار شدن بعد از ازدواج

جهت جلوگیری از به وجود آمدن این اختلافات سعی کنید قبل از بچه دار شدن تا حدودی در مورد بسیاری از مسائل با همسرتان به توافق برسید. زیرا این کار مانع از بحث و جدل شما بعد از بچه دار شدن خواهد بود. پدر و مادر باید رویکرد یکسانی برای تربیت فرزند داشته باشند.

 

زیرا این امر:

موجب رشد و اعتلای هرچه بیشتر فرزند در آینده خواهد شد.

 

ذهن خود را از استرس و هیجانات خالی کنید

بسیاری از خانم های جوان بعد از آن که برای بارداری اقدام کردند و یک مدت باردار نشدند، فورا استرس می گیرند. زیرا فکر می کنند که آن ها توانایی لازم برای باردار شدن را ندارند و به اصطلاح نازا هستند. یکی از مهم ترین دلایل باردار نشدن خانم های جوان می تواند استرس و هیجان بیش از حد باشد.

 

زیرا خانم ها هر ماه منتظر این هستند که تست بارداری شان مثبت شده و تست های فراوانی انجام می دهند. لازم است بدانید که استرس و هیجانات زیاد خود مانع اصلی باردار شدن است. بنابراین سعی کنید صبور باشید و همه چیز را به زمان بسپارید. زیرا اگر مشکل جسمی داشتید، در آزمایش های قبل از بارداری حتما متوجه آن می شدید. بنابراین نیازی به ایجاد استرس و اضطراب نخواهد بود.

 

شرایط را برای آمدن عضو جدید آماده کنید

مورد دیگری که برای بچه دار شدن بعد از ازدواج بسیار مهم است، فراهم آوردن شرایط لازم برای ورود عضو جدید است. اگر می خواهید بچه دار شوید، مسلما باید مکان و محیط مناسبی برای زندگی و رشد وی تدارک ببینید. بنابراین محیط خانه را آماده کرده و در صورت امکان یک اتاق را برای بچه در نظر بگیرید.

 

همچنین باید توانایی مالی کافی جهت رفع نیازهای وی را داشته باشید. به همین دلیل قبل از بچه دار شدن سعی کنید به اندازه کافی پول پس انداز کنید. زیرا ممکن است با خرج و مخارجی مواجه شوید که قبلا انتظارش را نداشته اید. پس انداز کردن پول در این شرایط می تواند موجب خاطر جمع بودن شما شود.

 

جمع بندی

در این مطلب به صورت کامل به بچه دار شدن بعد از ازدواج پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم، بهترین زمان
برای بچه دار شدن قبل از ازدواج 2 الی 3 سال است. همچنین خانم ها در سنین 25 تا 35 سالگی در بهترین شرایط جسمی و روانی خود برای بچه دار شدن هستند.

 

قبل از آنکه برای بارداری اقدام کنید:

لازم است جهت انجام برخی از آزمایش های مهم به پزشک متخصص مراجعه کنید. بعد از اطمینان از سلامت جسمی می توانید با خیال راحت به فکر اقدامات دیگر برای بچه دار شدن باشید.