پارس ناز پورتال

بعد از ازدواج باید چکار کنیم؟ که زندگی موفقی داشته باشیم؟

بعد از ازدواج باید چکار کنیم؟ که زندگی موفقی داشته باشیم؟

بعد از ازدواج باید چکار کنیم؟ 

بعد از ازدواج باید چکار کنیم؟ زوج های جوان که تجربه زندگی زناشویی را ندارند در جلسات روانشناسی بعد از ازدواج اکثرا این سوال را می پرسند. این که بعد ازدواج دقیقا باید چکار کنیم؟ اصلا چگونه باید رفتار کنیم تا یک زندگی موفق داشته باشیم؟ اشتباهات رایج زندگی زناشویی کدامند؟ زندگی زناشویی شیرین ترین و لذت بخش ترین دوران زندگی هر فردی است.

 

با ازدواج، فرد از لحاظ روحی، عاطفی و جنسی به ثبات رسیده و بیشتر می تواند جهت پیشرفت همه جانبه خود تلاش کند. اما تمامی این مسائل در گرو داشتن یک زندگی زناشویی موفق هستند! اگر تازه ازدواج کرده اید، بهتر است حتما راهکارهای داشتن زندگی موفق زناشویی را بدانید.

 

بعد از ازدواج پیوندتان را محکم کنید

هدف تمامی افراد از ازدواج یک چیز است: داشتن زندگی موفق و عاشقانه! در واقع هیچ کس ازدواج نمی کند که طلاق بگیرد. بنابراین تنها کاری که باید بعد از ازدواج انجام دهید، محکم سازی پیوندتان با همسرتان است. اما این محکم سازی خود قصه های زیادی دارد! برای آن که بتوانید زندگی متاهلی موفقی داشته باشید، باید با راهکارهای آن آشنا شوید.

بعد از ازدواج باید چکار کنیم

زیرا زندگی متاهلی با زندگی مجردی زمین تا آسمان تفاوت دارند. در واقع شما در زندگی متاهلی نمی توانید رویه ای که در زندگی مجردی در پیش گرفته بودید را تکرار کنید. متاسفانه این موضوع اشتباه مهمی است که بسیاری از زوج ها مرتکب آن می شوند.

 

بیشتر بخوانید: راه های نجات یک رابطه عاشقانه سرد شده

 

اهمیت تعهد بعد از ازدواج

اولین و مهم ترین مسئله ای که بعد از ازدواج باید به آن توجه داشته باشید، پایبند بودن به شریک زندگی و زندگی زناشویی است. مهم ترین تغییری که بعد از ازدواج ایجاد می شود، مسئله تعهد است. تعهد باید از نوع قلبی، روحی و جنسی باشد. در واقع شما زمانی که ازدواج می کنید، به همسرتان تعهد می دهید که تا آخر عمر عاشقانه با وی زندگی کنید.

 

این تعهد پایه و اساس بسیاری از رویکردها و رفتارهای شما خواهد بود. بدون تعهد حتی اگر بهترین همسر دنیا هم باشید، باز نمی توانید زندگی زناشویی موفقی را تجربه کنید. پس تعهد را شرط اول زندگی زناشویی موفق بدانید. اوایل ازدواج مسلما شناخت کافی از همسرتان نخواهید داشت. حتی زوج هایی که قبل از ازدواج آشنایی طولانی مدت با همسرشان داشته اند، باز هم این آشنایی را کافی ندانسته اند.

 

چرا که زیر یک سقف رفتن با همسر همه چیز را تغییر می دهد! البته این مسئله به ترس بسیاری از زوج های جوان نیز تبدیل شده است. اصلا نگران نباشید. زیرا زمان می تواند به مرور به شناخت بهتر شما از همسرتان کمک کند. بنابراین هم به خودتان و هم به همسرتان فرصت دهید تا یکدیگر را بهتر بشناسید. به قول معروف، عجله کار شیطان است! پس عجله نکنید و بگذارید زندگی روال عادی خودش را طی کند.

 

اختلافات اوایل زندگی را جدی نگیرید

درست است که اوایل زندگی زناشویی به رمانتیک بودن و عاشقانه بودن معروف است. اما مشکلات آن نیز کم نیستند. در اوایل ازدواج بیشتر زوج های جوان به تراپیست ها مراجعه می کنند. زیرا می ترسند اختلافات به وجود آمده میان آنان جدی و مشکل ساز باشد. مسلما اگر زوجین قبل از ازدواج شناخت کافی از هم پیدا کنند، این اختلافات بسیار کمتر پیش می آیند.

 

جالب است بدانید که این اختلافات پیش آمده اکثرا گذرا هستند. بنابراین نیازی نیست آنان را جدی بگیرید. شما با ازدواج کردن، از زندگی مجردی و بدون مسئولیت خود به یک زندگی دونفره پر از مسئولیت وارد می شوید! بنابراین بروز برخی مشکلات و اختلاف سلیقه کاملا طبیعی است.

 

انتظارات واقع بینانه از زندگی تان داشته باشید

رویاپردازی بد نیست اما در مورد زندگی زناشویی می تواند دقیقا نتیجه عکس داشته باشد. اگر فیلم های عاشقانه احساسی زیاد نگاه می کنید، احتمالا بیشتر باید با این معضل دست و پنجه نرم کنید. زندگی زناشویی واقعی کاملا با رویاپردازی ها و داستان های عاشقانه بدون نقص و بدون مشکل فرق می کند.

نکات بعد از ازدواج

زندگی زناشویی با وجود عاشقانه بودن پر از چالش ها و سختی های متعدد است. بنابراین سعی کنید واقع بینانه زندگی کنید و انتظارات رویایی و آنچنانی از همسرتان نداشته باشید. زیرا این گونه هم خودتان اذیت خواهید شد و هم موجب پایین آمدن اعتماد به نفس همسرتان می شوید.

 

بیشتر بخوانید: چرا زنان خیانت می کنند؟ نشانه های خیانت زن ها چیست؟

 

به رابطه جنسی تان سخت نگیرید

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در زندگی زناشویی تان نهایت توجه را به آن داشته باشید، رابطه جنسی است. رابطه جنسی خوب و رضایت مند پایه و اساس هر زندگی زناشویی موفقی است. بدون رابطه جنسی موفق و رضایت بخش، زندگی زناشویی موفق معنایی نخواهد داشت.

 

در اوایل ازدواج ممکن است مقدار رضایت جنسی کمتر باشد. زیرا زوجین به شناخت جنسی کافی از یکدیگر نرسیده اند. بنابراین در این مورد هم سعی کنید با همسر خود صادق بوده و خواسته های جنسی خود را به روشنی بیان کنید. این گونه هر دو می توانید به شناخت جنسی خوبی از هم دست پیدا کرده و رابطه جنسی عالی را بسازید.

 

با گفتگو مسائل مهم زندگی تان را حل کنید

دعوا، مرافعه، داد زدن، بی احترامی و … را به کلی کنار بگذارید! چرا که این مسائل نه تنها نمی توانند مشکلات شما را حل کنند، بلکه همه چیز را بدتر و بدتر خواهند کرد. تنهاترین و بهترین راه جهت حل مسائل مهم زندگی تان گفتگو توام با آرامش و درک متقابل است.

 

اگر مسئله ای در زندگی تان پیش آمده با همسرتان رو به روی هم بنشینید و در کمال آرامش با هم گفتگو کنید. خواسته ها و انتظارات خود را بیان کنید و در عوض شنونده خوبی هم باشید. زیرا همان طور که شما انتظاراتی دارید، همسرتان را حرف هایی برای گفتن دارد. از طریق گفتگوی منطقی و آرام می توانید بدون دردسر و در مدت زمان بسیار کمی مهم ترین مشکلات زندگی تان را رفع کنید.

 

برای خودتان و همسرتان وقت بگذارید

بعد از ازدواج، کار کردن و مشغول شدن به امور کاری و مشغله های زندگی بسیار بیشتر خواهند شد. زیرا زوجین به فکر این هستند که بیشتر کار کرده تا بتوانند آینده خود و فرزندانشان را تامین کنند. اما در این میان تکلیف زندگی زناشویی چه می شود؟

 

گاهی اوقات زوجین آنقدر در مشغله های روزانه غرق می شوند که به کلی خودشان و همسرشان را فراموش می کنند.
بنابراین سعی کنید بعد از ازدواج هم برای خودتان و هم همسرتان وقت بگذارید. ساعت هایی را به گذراندن اوقات کنار هم اختصاص دهید. به خودتان برسید و همیشه سرزنده و شاداب باشید. این گونه می توانید رابطه تان را روز به روز محکم تر کنید.

 

عشق و محبت خود را از همسرتان دریغ نکنید

تنها چیزی که بعد از ازدواج نباید آن را از همسرتان دریغ کنید، عشق و محبت فراوانتان به اوست! مسلما زمانی که فردی را به عنوان همسر خود انتخاب می کنید، عشق و علاقه زیادی به او دارید. بعد از ازدواج برخی از زوجین می پندازند که با نشان دادن عشق و علاقه زیاد ممکن است همسرشان به اصطلاح پررو شود! اصلا به این مسائل گوش نکنید.

توصیه های بعد از ازدواج

همسرتان به عشق، علاقه و محبت وافر شما نسبت به خود نیاز دارد. سعی کنید هر روز همسرتان را بوسیده و به او بگویید که چقدر دوستش دارید. قرارهای عاشقانه با همسرتان بگذارید و برنامه های عاشقانه تدارک ببینید. این گونه می توانید روزهای خوش نامزدی و قبل از ازدواج را نیز برای خودتان و همسرتان تداعی کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ایده ها برای رفتار عاشقانه با همسر | آموزش های عاشقانه

 

از معذرت خواهی کردن نترسید. غرور را کنار بگذارید

متاسفانه کابوس برخی از افراد معذرت خواهی کردن است! زیرا فکر می کنند اگر معذرت خواهی کنند غرور آن ها از بین رفته و بی ارزش می شوند. اما قضیه کاملا برعکس است. معذرت خواهی کردن نه تنها موجب بی ارزش شدن شما نمی شود، بلکه نشان می دهد شما آدم عاقل، منطقی و باد درک و شعور بالایی هستید.

 

اگر در زندگی تان مسئله ای پیش آمده و فکر می کنید شما دچار اشتباه شده اید، اصلا از معذرت خواهی فرار نکنید. از همسرتان بابت اشتباهتان معذرت خواهی کرده دلجویی کنید. غرور و تعصب بی جا می تواند زندگی زناشویی شما را به سمت لج و لجبازی و دعواهای بچگانه ببرد.

 

برای آینده تان برنامه ریزی کنید

در زندگی زناشویی تان آینده نگری را فراموش نکنید. درست است که زندگی کردن در زمان حال می تواند بیش از هر چیزی به خوشبختی زوجین کمک کند. اما برنامه ریزی برای آینده هم مهم است. زوج هایی که برای آینده برنامه ریزی می کنند می تواند مراحل زندگی خود را مدیریت کنند.

 

البته سعی کنید از پرداختن به جزئیات در این زمینه بپرهیزید. زیرا زندگی همیشه همان طور که شما می خواهید پیش نمی رود. بنابراین پرداختن به جزئیات در مواقعی می تواند موجب دلسرد شدن شما شود. در عوض به مسائل مهم زندگی تان فکر کنید و تعیین کنید که می خواهید برای آینده چکار کنید.

 

در نهایت با ادب بودن، صادق باشید

متاسفانه ایراد بزرگ برخی از زوجین، داشتن رودرواسی با همسر و صادق نبود به وی است. صادق نبودن به هر دلیلی که باشد قابل قبول نیست. شما وقتی با کسی ازدواج کرده اید، تصمیم گرفته اید که تا آخر عمر با وی زندگی کنید. پس بهتر است از خودتان بپرسید که تا کی می توانید صادق نباشید؟ تا کی می توانید به رودرواسی داشتن و صادق نبودن خود ادامه دهید؟

 

پس بهتر است در تمامی مسائل به وجود آمده در زندگی تا در نهایت با ادب بود، صادق باشید. می گوییم در نهایت ادب چرا که صادق بودن به معنی بی پروا بودن و بی احترامی کردن به صورت مستقیم نیست. اگر حرفی یا احساسی دارید، بدون هیچ رودروایسی و در کمال احترام آن را با همسر خود در میان بگذارید.

 

فداکاری کنید اما خودتان را فدا نکنید

احتمالا شنیده اید که می گویند بعد از ازدواج باید فداکاری و از خودگذشتگی داشته باشید. بله! این مسئله تا حدودی درست است. زوجین باید بعد از ازدواج علاوه بر انتظارات و خواسته های خود، به انتظارات و خواسته های طرف مقابل هم توجه داشته باشند. حتی ممکن است گاهی مجبور باشید که کوتاه بیایید و برخی از انتظارات و خواسته های خود را نادیده بگیرید. اما این به

 

معنی فدا کردن خودتان در زندگی زناشویی نیست! افرادی که خودشان را تمام و کمال فدای زندگی زناشوییشان می کنند نمی توانند ادعای داشتن یک زندگی زناشویی موفق را داشته باشند. زیرا زندگی زناشویی موفق توام با درک و فهم متقابل است نه صرفا فدا شدن یکی از طرفین بخاطر دیگری! درنتیجه برای خودتان ارزش قائل باشید تا همسرتان نیز برای شما ارزش قائل باشد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین همسر دنیا باشیم | ویژگی های همسران خوب

 

بر رفتارها و هیجان های خود تسلط داشته باشید

یکی از مسائلی که بعد از ازدواج باید نسبت به کنترل آن تمرین و تکرار فراوانی داشته باشید، رفتارها و هیجان ها هستند. احتمالا گاهی اوقات برای شما نیز پیش آمده که رفتاری انجام داده اید یا حرفی زده اید که بعدا از انجام آن پشیمان بوده اید.
این رفتارها و هیجان ها در زندگی زناشویی با پشیمانی شما قابل حل نخواهند بود.

بهترین نکات پس از ازدواج

زیرا رفتار و هیجان کنترل نشده شما می تواند منجر به ایجاد آسیب های مهم بر پیکره زندگی زناشویی تان شود. سعی کنید بر هیجان های خود تسلط داشته باشید و در موقعیت های مهم رفتار مناسب از خود نشان دهید. زوجین باید عوامل مخرب زندگی خود را شناخته و به مرور آنان را از زندگی خود حذف کنند.

 

احتمالا در مرور زمان با شناخت بیشتری که از همسر خود پیدا می کنید، عواملی که او را اذیت می کنند خواهید شناخت. همچنین برخی از این عوامل ممکن است به زندگی مشترک هر دو شما ضربه بزند. مهم نیست عامل مخرب زندگی شما چیست. در هر صورت باید آن را از زندگیتان دور کنید. عوامل مخرب به مرور زمان می توانند آسیب های خود را کم کم به زندگی شما وارد کنند.

 

انتقاد سازنده همراه با تعریف و تمجید را فراموش نکنید

هم از همسرتان انتقاد کنید و هم خودتان انتقاد پذیر باشید. اما مراقب باشید انتقاد سازنده شما به ایرادگیری و عیب یابی تبدیل نشود. برخی از افراد فکر می کنند با گفتن ایراد همسرشان او را در پیشرفت کردن کمک می کنند. اما این موضوع کاملا نتیجه عکس دارد. اگر همسرتان ایرادی دارد، نقد خود را همراه با تعریف و تمجید بیان کنید. یعنی در کنار نقاط ضعف وی، نقاط قوتش را نیز به او گوشزد کنید.

 

این گونه همسرتان انگیزه بیشتری جهت رفع نقاط ضعف خود خواهد داشت. در این مطلب به مهم ترین کارهایی پرداختیم که بعد از ازدواج هر زوج جوانی جهت موفق شدن ملزم به انجام آن ها هستند. توجه داشته باشید که برای داشتن یک زندگی موفق زناشویی تلاش و کوشش هر دو طرف مهم است. بنابراین تنها یک نفر نمی تواند برای داشتن یک زندگی زناشویی عالی تلاش کند.