پارس ناز پورتال

دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج

دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج

دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج

 

دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج چیست؟ رابطه جنسی یکی از شیرین ترین و بهترین رابطه هایی است که میان زن و شوهر جهت رسیده با ارامش روحی و جسمی برقرار می شود. بسیاری از مشاوران حوزه خانواده، رابطه جنسی رضایت بخش را اولین و مهم ترین لازمه داشتن زندگی مشترک موفق می دانند. بدون رابطه جنسی موفق نمی توان رابطه زناشویی موفقی داشت.

 

متاسفانه امروزه برخی از زوجین با کم شدن میل جنسی و کاهش روابط جنسی خود مواجه هستند. برای درمان این مشکل ابتدا باید علت و منشاء آن را فهمید. در واقع اگر بخواهید برای بهبود روابط جنسی خود با همسرتان اقدام کنید، ابتدا باید دلیل کم شدن میل جنسی را بیابید. سپس با رفع منشاء آن، مشکل را حل کنید. در این مطلب می خواهیم به صورت اختصاصی مهم ترین دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج را بررسی کنیم.

 

عدم رضایت جنسی و نداشتن ارگاسم

یکی از مهم ترین دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج، عدم رضایت جنسی است. مسلما انجام رابطه جنسی جهت ارگاسم و ارضای جنسی انجام می شود. متاسفانه برخی از زوجین حال به دلایل مختلفی ممکن است به این ارگاسم و اوج لذت جنسی نرسند.

دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج

در این حالت زوجین از انجام رابطه با هم دلسرد شده و دیگر انگیزه ای برای رابطه جنسی نخواهند داشت. زیرا در واقع انجام رابطه جنسی فایده ای هم نخواهد داشت. رابطه جنسی زمانی موثر است که زن و شوهر به ارگاسم جنسی برسند. در غیر این صورت رابطه جنسی آرامش لازم را به زوجین نخواهد بخشید.

 

بیشتر بخوانید: چرا بعد از ازدواج پشیمان می شویم؟

 

تغییرات و مشکلات هورمونی

از دیگر دلایل کم شدن میل جنسی می توان به تغییرات هورمونی اشاره کرد. هورمون ها تاثیر زیادی در کم و زیاد شدن میل جنسی دارند. کم شدن هورمون های جنسی همانند تستوسترون، پروژسترون و استروژن در آقایان و خانم ها موجب کاهش میل جنسی می شود.

 

تغییرات هورمونی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اما آن چه که مهم است کاهش میل جنسی می باید. اگر به دلیل تغییرات هورمونی دچار بی میلی جنسی شده اید، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. زیرا تغییرات هورمونی را می توان با دارودرمانی، درمان کرد.

 

عوامل بازدارنده میل جنسی با منشاء طرف مقابل

عدم رعایت بهداشت فردی، آراسته نبودن ظاهر شریک جنسی، چاقی یا لاغری مفرط و … همگی عوامل بازدارنده هستند. در واقع زمانی که یکی از زوجین بهداشت خود را رعایت نکند و به آراستگی خود اهمیت ندهد، میل جنسی طرف مقابل کم می شود. بنابراین اگر متاهل هستید، حتما باید بهداشت فردی خودتان را رعایت کنید.

 

اصلاح موهای زائد، استحمام مرتب، استفاده از ژل های بهداشتی و … جزئی از بهداشت فردی هستند. سعی کنید همیشه به خود رسیده و همیشه شاداب و زیبا باشید. عدم تناسب اندام می تواند تمایل همسرتان را برای رابطه جنسی با شما کمتر کند. ورزش کردن و تغذیه سالم و مناسب راه های خوبی جهت رسیدن به اندام ایده آل هستند.

 

اعتماد به نفس پایین در مورد وضعیت جسمی

اعتماد به نفس پایین فرد نسبت به بدن و شکل ظاهری اندام خود موجب کاهش میل جنسی وی می شود. این مشکل در میان خانم ها شایع تر است. برخی از خانم ها فکر می کنند اندام زیبایی ندارند. به همین دلیل خجالت می کشند اندام خود را به شریک زندگی شان نشان دهند.

 

این مورد خود می تواند مهم ترین عامل بی میلی جنسی خانم ها باشد. زیرا آن ها از دیده شدن بدنشان توسط فرد مقابل هراس دارند. بالا بردن اعتماد به نفس در این خانم ها شرط ضروری جهت افزایش میل جنسی آن هاست. آقایان با تعریف کردن از اندام همسرشان می توانند موجب بالا بردن اعتماد به نفس آنان شوند.

 

عدم تفاهم با همسر و داشتن اختلافات زیاد

یکی از دلایل کم شدن رابطه جنسی بعد از ازدواج و عدم تمایل زوجین برای رابطه جنسی، عدم تفاهم و به وجود آمدن اختلافات هستند. زمانی که زن و شوهر درگیر مسائل و مشکلات زناشویی خود باشند، مسلما تمایل کافی برای برقراری رابطه جنسی ندارند. زیرا رابطه جنسی به ذهنی آرام و بدون استرس نیاز دارد.

 

زمانی که فکر و ذکر زوجین مداوم مشغول مشکلات زناشوییشان باشد، مسلما تمایلی برای رابطه جنسی باقی نمی ماند. در چنین حالتی جهت بهبود رابطه جنسی ابتدا باید مسائل و مشکلات رابطه زناشویی حل و فصل شوند. با رفع شدن این مشکلات، ذهن زوجین آرام شده و بیشتر به برقراری رابطه جنسی تمایل پیدا می کنند.

 

بیشتر بخوانید: چرا زنان خیانت می کنند؟ نشانه های خیانت زن ها چیست؟

 

متفاوت بودن حس و میل جنسی زوجین

یکی از دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج، متفاوت بودن حس و میل جنسی زوجین است. مثلا فرض کنید یکی از زوجین بیشتر دوست دارد در زمان صبح رابطه جنسی داشته باشد. اما زوج دیگر شب هنگام رابطه جنسی را بیشتر می پسندد. یا مثلا فرض کنید یکی از زوجین حالت های مخصوصی از رابطه جنسیب را بیشتر دوست دارد.

عدم رضایت جنسی بعد از ازدواج

درحالی که طرف دیگر از آن حالت ها لذت نمی برد. در واقع عدم تفاهم جنسی خود می تواند دلیلی بر کاهش میل جنسی باشد. زیرا در این حالت زوجین از برقراری رابطه با یکدیگر سرخورده شده و ترجیح می دهند روابط خود را محدود سازند.

 

استرس و اضطراب زیاد بعد از ازدواج

استرس و اضطراب دشمن درجه یک رابطه جنسی گرم و لذت بخش هستند. حال این استرس و اضطراب می تواند به خاطر هر جیزی باشد. در واقع دلیل به وجود آمدن استرس مهم نیست. مهم این است که استرس قاتل رابطه جنسی بین زن و شوهر می باشد.

 

افرادی که مدام استرس دارند، نمی توانند ذهن خودر ا برای برقراری رابطه جنسی آماده کنند. درنتیجه تمرکز کافی برای رابطه جنسی نداشته و به شدت از انجام آن دوری می کنند. روش های دوری از استرس را امتحان کرده و دمنوش های آرام بخش مصرف کنید تا از استرس رهایی یابید.

 

کمبود خواب و خستگی مفرط

گاهی اوقات زن و شوهر به خاطر شاغل بودن، مشغله های روزمره یا بچه داری با خستگی و کمبود خواب زیادی مواجه می شوند. مثلا فرض کنید بچه مریض شده و پدر و مادر مجبور هستند تا صبح از او پرستاری کنند. این موارد خود می تواند موجب کمبود خواب و خستگی مفرط پدر و مادر شود.

 

رابطه جنسی زمانی لذت بخش است که زوجین در حالت جسمی و روحی مناسبی باشند. در غیر این صورت نمی توانند از رابطه جنسی خود لذت ببرند. مسلما فردی که دچار خستگی مفرط و کمبود خواب است، هیچ تمایلی برای برقراری رابطه جنسی ندارد. بنابراین یکی از مهم ترین عوامل بی میلی جنسی، نداشتن آمادگی جسمی لازم است.

 

فعال نبودن خانم ها در رابطه جنسی

آقایان دوست دارند با خانم هایی رابطه جنسی داشته باشند که در رابطه فعال هستند. یعنی پوزیشن های مختلف را امتحان کرده و برای انجام رابطه جنسی از خود ذوق و شوق نشان می دهند. متاسفانه برخی از زنان فکر می کنند در حین رابطه جنسی باید کاملا خود را در اختیار همسرشان گذاشته و گوش به فرمان وی باشند.

 

مسلما بعد از مدتی آقا فکر می کند که همسرش تمایل کافی برای رابطه جنسی ندارد. درنتیجه از انجام رابطه با وی دلسرد می شود. خانم های می توانند با ترفندهایی برای همسر خود دلبری کرده و رابطه جنسی را بسیار گرم کنند. این گونه تمایل آقایان نیز برای برقراری رابطه بیشتر خواهد شد.

 

بیماری ها و اختلالات روحی و روانی

افرادی که چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی دچار بیماری و مشکلات مشخصی هستند، تمایل کافی برای برقراری رابطه جنسی ندارند. ابتلای فرد به بیماری ها و اختلالات روحی روانی به شدت می تواند موجب کاهش میل جنسی وی شود. در واقع این مشکل هم میل جنسی خود فرد و هم میل جنسی فرد مقابل را کم می کند.

سرد شدن بعد از ازدواج

افسردگی و اختلالاتی همچون شیزوفرنی، وسواس فکری- عملی، سندروم پای بی قرار جزء این اختلالات متداول هستند. اختلالات روحی و روانی حتما باید زیر نظر پزشک متخصص درمان شوند.

 

بیشتر بخوانید: راه های نجات یک رابطه عاشقانه سرد شده

 

ناتوانی جنسی مردان، شایع ترین علت کم شدن میل جنسی

 

ناتوانی جنسی مردان و اختلال نعوظ آلت میل جنسی هر دو طرف را کاهش می دهد. زیرا مردان در این حالت اعتماد به نفس کافی برای برقراری رابطه جنسی را ندارند. یا به قولی دیگر از انجام رابطه جنسی فرار می کنند. خانم ها نیز تمایل زیادی برای برقراری رابطه با یک مرد ناتوان جنسی ندارند. زیرا نمی توانند با وی به رضایت جنسی برسند.

 

درنتیجه ناتوانی جنسی مردان سبب کاهش میل جنسی بعد از ازدواج می شود. خوشبختانه امروزه روش های خوبی جهت درمان مشکلات جنسی آقایان وجود دارند. بنابراین به راحتی می توانید مشکلاتی همچون اختلال نعوظ را درمان کنید.

 

مشکلات اقتصادی و مسائل مالی

متاسفانه با وضعیت اقتصادی امروزه کمتر خانواده ای پیدا می شود که با مشکلات مالی مواجه نباشد. اما مشکلات مالی اگر خیلی شدید و وخیم شوند، فکر و ذکر زوجین را به خود مشغول می سازد. در این حالت زوجین دارای آمادگی ذهنی کافی برای برقراری رابطه جنسی نخواهند بود.

 

درنتیجه یکی از مهم ترین عوامل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج، مواجه با مشکلات شدید اقتصادی است. با رفع مشکلات اقتصادی و دست یافتن به ذهنی آرام و متمرکز می توان رابطه جنسی را بهبود بخشید.

 

مصرف برخی از داروهای شیمیایی و یا انجام روش های درمانی

 

متاسفانه بسیاری از داروهای شیمیایی که مصرف می کنیم، دارای عوارض بسیار خطرناک و شایعی هستند. داروهایی همانند داروهای درمان افسردگی، آنتی هیستامین ها و قرص های ضدبارداری جزء این داروها هستند. عوارض شایع این داروها، کاهش میل جنسی است.

 

بنابراین اگر دارویی مصرف می کنید و به تازگی تمایلی به برقراری رابطه ندارید، احتمالا از عوارض داروی شیمیایی است. همچنین روش های درمانی همانند شیمی درمانی و پروتودرمانی می توانند به شدت میل جنسی را کاهش دهند. بیمارانی که مبتلاء به سرطان هستند معمولا مجبور به انجام این روش ها می باشند.

 

ابتلاء به بیماری های دستگاه تناسلی

بیماری های دستگاه تناسلی هم موجب کاهش میل جنسی می شوند و هم امنیت جنسی خود فرد و شریک زندگی اش را تهدید خواهند کرد. عفونت واژن و زگیل تناسلی جزء شایع ترین مشکلات و بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی زنان و مردان هستند. همچنین عفونت مجاری ادراری و مثانه را نیز باید به این بیماری ها اضافه کرد.

 

زمانی که فرد به یکی از این مشکلات مبتلاء می شود، باید به کلی از برقراری رابطه امتناع ورزد. زیرا مشکلاتی همانند عفونت و زگیل تناسلی کاملا واگیردار می باشند. درنتیجه با برقراری رابطه جنسی، بیماری به طرف مقابل هم منتقل شده و سلامتی وی به خطر میفتد.

 

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

هر گونه اعتیادی خانمان سوز است. چه اعتیاد به الکل باشد چه موارد مخدر! این اعتیادها همان طور که خانمان سوز هستند، نابود کننده زندگی زناشویی نیز خواهند بود. رابطه جنسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

افرادی که اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند ممکن است در ابتدا با افزایش میل جنسی مواجه شوند. اما به مرور زمان اعتیاد توان لازم را از آن ها گرفته و دیگر تمایل به برقراری رابطه نخواهند داشت. بی میلی جنسی افراد معتاد کاملا طبیعی است.

 

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین همسر دنیا باشیم | ویژگی های همسران خوب

 

بچه دار شدن (بارداری و زایمان)

بچه دار شدن شامل دوره هایی همانند بارداری، زایمان و بزرگ کردن بچه بعد از زایمان می شود. تمامی این دوره ها انرژی و زمان زیادی را از پدر و مادر می گیرند. مخصوصا مادر که بخش عمده ای از وظایف را به عهده دارد، بسیار بیشتر با محدودیت مواجه خواهد شد.

کم شدن تمایلات جنسی بعد از ازدواج

درنتیجه در این دوران کم شدن میل جنسی و کاهش دفعات رابطه جنسی کاملا طبیعی است. خانم ها بعد از زایمان تا یک مدت نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند. همچنین در اوایل بارداری نیز ممکن است این محدودیت توسط پزشک اعمال شود.

 

بروز یائسگی در زنان و اتمام چرخه قاعدگی

یکی از دوره هایی که هر زنی در زندگی خود با آن مواجه می شود، یائسگی است. با یائسگی هورمون های جنسی خانم ها کمتر شده و تمایل کمتری جهت رابطه جنسی پیدا می کنند.

 

همچنین علائم آزاردهنده دوران یائسگی نیز خود مزید بر علت خواهد شد. بنابراین کم شدن میل جنسی در دوران یائسگی برای خانم ها کاملا طبیعی است. مصرف برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشک می تواند سبب به تاخیر انداختن یائسگی و بهبود میل جنسی در زنان شود.

 

دوری از همسر و نبود زمان کافی برای رابطه جنسی منظم

 

از دیگر دلایلی که موجب کم شدن میل جنسی زوجین می شود، دوری از همسر و نبود فرصت کافی برای برقراری رابطه جنسی است. مثلا ممکن است محل کار آقا در شهر دیگری باشد. در این حالت زمان برای برقراری رابطه جنسی بسیار محدود خواهد بود. در چنین شرایطی زن و شوهر به دوری هم عادت کرده و به مرور زمان از انجام رابطه جنسی دلسرد می شوند.

 

جمع بندی

در این مطلب به صورت کامل به معرفی مهم ترین و شایع ترین دلایل کم شدن میل جنسی بعد از ازدواج پرداختیم. اگر قصد دارید گرما و صمیمیت اوایل ازدواجتان را به رابطه جنسی تان بازگردانید، حتما دنبال منشاء مشکل بگردید. زیرا با پیدا کردن دلیل کم شدن میل جنسی، نصف راه درمان را طی کرده اید.