پارس ناز پورتال

قاصدک 24

آش مخصوص افطار

مجموعه : آموزش آشپزی
آش مخصوص افطار

آش خوشمزه مخصوص افطاری کردن

مواد لازم 

نخود      نصف پیمانه

لوبیا چیتی      نصف پیمانه

لوبیا سفید      نصف پیمانه

گندم پوست کنده      1/5 پیمانه

برنج      نصف پیمانه

عدس     نصف پیمانه

گوشت دنده گوسفندی     300 گرم

پیاز درشت برای پیاز داغ     5 شماره

سیر برای سیر داغ     10 حبه

نمک و زردچوبه     بـه میزان لازم

فلفل سیاه و قرمز     بـه میزان لازم

روغن حیوانی     بـه میزان لازم

نعناع خشک برای نعناع داغ     بـه میزان لازم

 

طرز تهیه آش مخصوص افطار

آش عباسعلی یکی از آش هاي مشهور و سنتی کرمانشاه اسـت . این آش در ماه مبارک رمضان بعنوان افطاری پر طرفدار بوده  و از محبوبیت خاصی بر خوردار اسـت .این آش ترکیبی از غلات و حبوبات و گوشت می‌باشد . حبوبات را یکی دو روز قبل خیسانده و چند بار آب آن را عوض کرده و با هم بپزید .حبوبات بعد از پخته شدن بایستی بـه اسانی با فشار دو انگشت له شود و سفت نباشد . برنج را هم خیسانده و کنار بگذارید.

 

گوشت و گندم را جدا از هم پخته  ودر اواسط پخت برنج رابه گندم اضافه کرده تا با هم بپزند، گوشت را ریش ریش کرده وبا  تمامی مواد پخته شده روی شعله گذاشته و نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کرده و بگذارید تا آش جا بیفتد .

 

طوریکه دانه هاي گندم و برنج تقریبا در آن نا مشخص شود و هر چند وقت یک‌بار هم بزنید تا ته نگیرد این آش بـه واسطه داشتن گوشت کشدار شده و هر چقدر مزه تند داشته باشد خوشمزه تر اسـت . مقدار کمی از پیاز داغ را برای تزئین نگه دارید و بقیه را برای خوشمزه تر شدن بـه آش اضافه کنید چند جوش کـه زد و با پیازداغ مزه دارتر شد شعله را خاموش کرده و روغن حیوانی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

 

هر چقدر روغن حیوانی و پیاز داغ بیشتر باشد خوشمزه تر و بهتر می‌شود ولی چون بعضی از افراد محدودیت خوردن روغن حیوانی دارند میزان آن را کمتر یا از روغن زیتون استفاده کنند با کشیدن  آش در ظرف و تزئین توسط پیاز داغ و سیر داغ و نعناع داغ سفره افطاری را رنگین کنید .نوش جان و التماس دعا