جستجو در پارس ناز

خطرناک ترین بیماری های رایج در سالمندان را بشناسید

خطرناک ترین بیماری های رایج در سالمندان را بشناسید

بیماری شایع سالمندان از مشکلات مهمی است که برای عزیزان شما شاید نگران کننده باشد. در دوران سالمندی، سلامت جسمی و روحی افراد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بیماری‌های مختلفی می‌توانند زندگی آن‌ها را به مخاطره بیندازند.

 

پرستار سالمند در این زمینه می تواند با تخصص و تجربه ی خود از سالمند مراقبت کند و در مراقبت از سالمندان تدابیری بیاندیشد. مرکز خدمات پرستاری سلامت اول در استخدام بهترین پرستار برای سالمند میتواند کمک بسیاری به شما کند.

 

شناخت و آگاهی از خطرناک‌ترین بیماری‌های شایع در سالمندان می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری، مدیریت و درمان این بیماری‌ها داشته باشد. در این مقاله، به بررسی برخی از شایع‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری‌هایی که سالمندان را تهدید می‌کنند، می‌پردازیم.

 

بیماری های کبدی در سالمندان

اما با افزایش سن، کبد نیز مانند سایر اندام‌های بدن، با افت عملکرد روبرو می‌شود. عوامل متعددی از جمله مصرف داروهای خاص، ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت و هپاتیت، و سوء مصرف الکل، می‌توانند روند تخریب کبد را در افراد مسن تسریع کنند. مشکلات کبد از بیماری شایع سالمندان می باشد که در ادامه به آن میپردازیم.

بیماری های کبدی درسالمندان

بیماری ARLD

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به آسیب جدی کبد شود، که به آن بیماری کبد مرتبط با الکل (ARLD) گفته می‌شود. خستگی شدید، کاهش وزن بدون دلیل، از دست دادن اشتها، یرقان (زرد شدن پوست و سفیدی چشم)، تورم در پاها و شکم، گیجی یا خواب آلودگی و استفراغ خون یا مدفوع خونی، نمونه هایی از علائم این بیماری هستند.

 

سیروز کبدی

سیروز، کابوس کبد، زمانی رخ می‌دهد که زخم‌های کبد به جای التیام، جای خود را به بافت‌های اسکاری سفت و سخت می‌دهند. گویی کبد، این عضو حیاتی، به جای بازسازی، تسلیم زخم‌ها می‌شود. سیروز، مرحله نهایی آسیب‌های کبدی است، زمانی که دیگر راهی برای بازگشت به عقب وجود ندارد.

 

در سیروز، بافت سالم کبد به تدریج با بافت اسکاری جایگزین می‌شود. این بافت‌های اسکاری مانند سدی نفوذناپذیر، جریان خون را در کبد مختل می‌کنند و عملکرد آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. گویی کبد که زمانی تصفیه‌خانه بدن بود، به تدریج از کار می‌افتد. از بیماری شایع سالمندان که بسیار هم خطرناک است همین بیماری می باشد.

 

بیماری های عقلی در سالمندان

بیماری‌های اعصاب و روان، ناخوانده‌‌ای هستند که در هر سنی می‌توانند به سراغ انسان بیایند، اما در دوران سالمندی، به دلیل افزایش فشارها و ابتلا به بیماری‌های دیگر، خطرناک‌تر می‌شوند. افراد مسن به دلیل شرایط خاص جسمی و روحی، در برابر این بیماری‌ها آسیب‌پذیرترند و سلامت روانشان بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. بیماری های سالمندان معمولا در سنین بالاتر حادتر بروز میکند.

 

الزایمر در سالمندان: این بیماری عصبی، که بیشتر در افراد مسن رخ می‌دهد، با ضعیف کردن حافظه، رفته رفته توانایی‌های ذهنی فرد را تحلیل می‌برد.

 

زوال عقل: بیماری شایع سالمندان بیشتر در افراد مسن رخ می‌دهد و با علائمی مانند از دست دادن حافظه، مشکل در تکلم و اختلال در انجام کارهای روزمره خود را نشان می‌دهد. علائم زوال عقل به تدریج و با گذشت زمان آشکارتر می‌شوند. در مراحل اولیه، ممکن است فرد دچار مشکل در به خاطر سپردن قرار ملاقات‌ها یا انجام کارهای پیچیده شود. 

بیماری های قلبی سالمندان

بیماری‌های قلبی سالمندان

بیماری قلبی، همچون دزدی بی‌رحم، در طول سالیان متمادی، سلامت قلب شما را به یغما می‌برد. این دزد موذی، با رسوب چربی و پلاک در دیواره شریان‌های کرونری، مسیر حیاتی اکسیژن و مواد مغذی را به قلب مسدود می‌کند.

 

با افزایش سن، دزد پنهان سلامت قلبی، گویی سرعت خود را دوچندان می‌کند. در افراد بالای 65 سال، احتمال ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. 

 

مشکلات تنفسی در سالمندان

با گذر زمان و افزایش سن، دستگاه تنفسی انسان ضعیف‌تر شده و در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر می‌شود. سالمندان به دلیل همین ضعف سیستم تنفسی، بیش از سایر گروه‌های سنی در معرض ابتلا به بیماری‌های تنفسی قرار دارند. این بیماری‌ها که ریشه در عفونت‌های باکتریایی و ویروسی دارند، می‌توانند بخش‌های مختلف دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار داده و زندگی فرد را مختل کنند.

 

پنومونی

پنومونی یا ذات‌الریه، التهاب بافت ریه است که به دلیل ورود عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها به کیسه‌های هوایی ریه (آلوئول‌ها) ایجاد می‌شود. در این بیماری شایع سالمندان، آلوئول‌ها پر از مایع شده و تبادلات گازی در ریه مختل می‌شود.

 

تنگی نفس، تب، لرز، سرفه و درد قفسه سینه از جمله علائم شایع پنومونی هستند. سالمندان به دلیل ضعف سیستم ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض ابتلا به پنومونی و عوارض ناشی از آن مانند بستری شدن در بیمارستان و مرگ قرار دارند.

 

بیماری های گوارشی سالمندان

با افزایش سن، دستگاه گوارش نیز مانند سایر اندام‌های بدن دچار تغییراتی می‌شود و بیماری شایع سالمندان در این ناحیه بروز می کند. این تغییرات می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های مختلف گوارشی در سالمندان شوند.

 

  • ریفلاکس معده
  • اسهال
  • یبوست 

 

بیماری‌های خود ایمنی در سالمند

با گذر عمر و ورود به دوران سالمندی، سیستم ایمنی بدن دستخوش تغییراتی می‌شود که آن را در برابر بیماری‌های مختلف، به‌ویژه بیماری‌های خودایمنی، آسیب‌پذیرتر می‌کند و بیماری شایع سالمندان در این زمینه بروز می کند. آشنایی با این بیماری‌ها که طیف وسیعی از آن‌ها در کمین سالمندان هستند، می‌تواند گامی مهم در مراقبت بهتر و ارتقای کیفیت زندگی این عزیزان باشد.

 

ام‌اس

ام‌اس بیماری دیگری است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. در این بیماری، غلاف میلین که وظیفه انتقال پیام‌های عصبی را بر عهده دارد، آسیب دیده و عملکرد خود را به درستی انجام نمی‌دهد. این امر منجر به بروز اختلالات حرکتی، تعادلی و شناختی در فرد مبتلا می‌شود.

بیماری های سالمند

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید، بیماری خودایمنی و از بیماری شایع سالمندان است که مفاصل را هدف قرار می‌دهد. در این بیماری، سیستم ایمنی به غضروف و مفاصل حمله کرده و باعث التهاب، درد و خشکی مفصل می‌شود.

 

خستگی، تورم و درد مفاصل، کاهش اشتها، بی‌حالی و محدودیت حرکتی از جمله علائم شایع آرتریت روماتوئید در سالمندان است. تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری می‌تواند به حفظ تحرک و کیفیت زندگی سالمندان مبتلا کمک کند.

 

به نقل از verywellhealth در حالی که پیری خود یک بیماری نیست، یک عامل خطر برای این شرایط مختلف است. این بدان معنا نیست که شما به یک بیماری مرتبط با سن مبتلا خواهید شد، بلکه به این معنی است که با افزایش سن احتمال بیشتری برای تجربه این شرایط وجود دارد.

 

در پایان، باید به این نکته مهم اشاره کرد که سالمندان، با توجه به تغییرات جسمی و روحی که با افزایش سن تجربه می‌کنند، به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز دارند. شناسایی و درک خطرناک‌ترین بیماری‌های رایج در این گروه سنی می‌تواند به پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان مؤثرتر این بیماری‌ها کمک کند.

 

بهبود کیفیت زندگی سالمندان نه تنها مسئولیت فردی، بلکه وظیفه‌ای اجتماعی است که مستلزم همکاری بین خانواده‌ها، جامعه و سیستم‌های بهداشتی است.