جستجو در پارس ناز

مطالبی جالب در مورد ماموگرافی سینه

مجموعه : بهداشت زنان
مطالبی جالب در مورد ماموگرافی سینه

مطالبی دیدنی در مورد ماموگرافی سینه,ماموگرافی چیست؟

در واقع ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی ساده از پستان و ابزاری برای کشف زودرس سرطان هاي غیر قابل لمس پستان هست. ماموگرافی میتواند سرطان پستان را ده سال گذشته از آن که قابل لمس شود، شناسایی کند. همه ي زنان چهل ساله و اکثر باید هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.

 

زنانی که افراد درجه یک آن ها (یعنی مادر یا خواهرشان) مبتلا به سرطان باشند باید از 35 سالگی ماموگرافی سالانه انجام دهند.

 

اغلب بانوان همواره با کابوس ابتلا به سرطان سینه دست و پنجه نرم میکنند در حالی که با بهره گیری از روش‌هاي کمک تشخیصی مثل ماموگرافی گرچه به تجویز دکتر تمام این اضطراب‌ها پایان می‌یابد.

 

به علت شیوع روز افزون سرطان سینه در میان زنان جهان از جمله ایران همواره ترس از ابتلا به این سرطان در میان بانوان وجود دارد.

 

اما در مرحله اول میتوان با خود آزمایی تا حدی توده‌هاي غیر رایج را در بافت سینه تشخیص داد و غیر از این، دو روش تشخیصی ماموگرافی و سونوگرافی بسیار بسیار کمک کننده هست.

 

انجام ماموگرافی سرطان‌زا نیست

بعضی انجام ماموگرافی را اساس ساز سرطان می دانند اما خطرات ناشی از برخورد اشعه ایکس با سینه در ماموگرافی آن قدر ناچیز هست که میتوان ان را نادیده گرفت. حتی اگر یک خانم از 40 سالگی تا 90 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد.

 

ماموگرافی برای چه کسانی لازم هست؟

به طور زیاد انجام ماموگرافی در دو گروه یکی بیمارانی که دارای علائم هر یک از مریضی‌هاي سینه مثل عفونت، توده یا غیره باشند و یکی در زنان سالم بالای 50 سال ضروری هست.

 

در بیماران علامت دار که توده مشکوک به سرطان باشد یا با کیست‌ها و توده‌هاي دیگر همراه باشد دکتر انجام ماموگرافی را ضروری می داند، همین طور در افراد مبتلا به سرطان سینه برای پیگیری مریضی انجام ماموگرافی ضروری هست.

 

در زنان سالم ماموگرافی بعنوان یک روش تشخیص زودرس بهره گیری می شود که به این ترتیب که یک ماموگرافی پایه در سنین 35 تا 39 سالگی انجام می شود و سپس از سنین 50 سالگی به بعد بر حسب نظر دکتر هر دو سال یک‌بار انجام ماموگرافی ضروری هست.

 

سونوگرافی جایگزین ماموگرافی نیست

در این روش از امواج صوتی برای ایجاد عکس از نقاط گوناگون بدن از جمله سینه بهره گیری می شود و اشعه ایکس هیچ نقشی ندارد. در مواردی که بافت سینه بسیار متراکم باشد یا سن مریضی کمتر از 30 سال باشد،دکتر سونوگرافی را تجویز میکند.

 

نباید فراموش کرد که سونوگرافی به هیچ وجه جایگزین ماموگرافی نیست بلکه بعنوان وسیله کمکی از آن بهره گیری می شود.در حال حاضر سونوگرافی برترین روش تشخیص کیست‌هاي سینه هست که در معاینات شبیه توده‌هاي تو پر و سفت خود را نشان می دهد.

 

کاربردهای ماموگرافی

برای بیماریابی زنان بالای ۴۰ سال از نظر سرطان پستان.
√ ارزیابی بیمارانی که توده پستان مشکوک دارند.
√ پیگیری سرطان پستان درمان شده با برداشتن قسمتی از پستان و رادیوتراپی.
√ پیگیری پستان مقابل در فردی که یک پستان به خاطر سرطان برداشته شده هست.

 

رعایت این پیشنهاد ها هنگام گرفتن ماموگرافی به شما کمک می کند:
* هنگام انجام ماموگرافی از موارد خوشبو کننده، پودر یا کرم در زیر بغل بهره گیری نکنید چرا که ممکن هست در کیفیت عکس تاثیر بگذارد.

 

* ماموگرام در هفته پیش از پریودشدن انجام ندهید، زیرا در این مدت سینه ها متورم و دردناک هست.
* اگر ایمپلنت سینه دارید، به تکنسین گذشته از انجام ماموگرافی خبر دهید.

 

* پیراهنی بپوشید که براحتی بتوانید از سر آن را درآورید. در آوردن لباس بالاتنه کافی نیست.

 

* همۀ وقت} مکان و زمان ماموگرافی‌ها و مشابه‌برداری‌هاي احتمالی را یادداشت کنید.

 

* ماموگرافی‌هاي قبلی را دور نیندازید، حتی اگر طبیعی و بدون هیچ ضایعه‌اي بوده باشد زیرا مقایسه آن ها با ماموگرافی آینده به تشخیص ضایعات کمک میکند.

 

*بهتر هست ماموگرافی را در مرکزی انجام دهید که در روز تعداد زیادی مریضی در آنجا ماموگرافی می شوند و تیم پرسنل مهارت بیشتری دارند.

* ماموگرام هاي قبلی خود را به همراه ببرید.