پارس ناز پورتال

اهمیت تالاب حله استان بوشهر

مجموعه : مجله خبری روز
اهمیت تالاب حله استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری پارس ناز از بوشهر حسین دلشب بعدازظهر امروز در نشست مشورتی در راستای تدوین برنامه جامع مدیریت زیست بومی تالاب حله استان بوشهر با اشاره به اهمیت این تالاب  درحوزه زیست محیطی اظهار داشت: تالاب حله دارای 20هزار هکتار وسعت است که شامل دو بخش آبی و خشکی است.

 

تالاب حله دارای ویژگی‌های منحر بفردی است به‌گونه‌ای که در حاشیه تالاب حله انواع گیاهان آبزی رویش یافته و محیطی مناسب برای زیست  انواع جانواران و پرندگان آبزی و کنار آبچر ایجاد کرده‌ است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، تالاب حله را از مهم‌ترین تالاب‌های کشور دانست و افزود: تالاب حله یکی از زیباترین تالاب‌ها در کناره خلیج فارس است و منطقه دیدنی برای گردشکران فراهم کرده است.

دلشب با اشاره به تدوین برنامه جامع مدیریت زیست بومی تالاب حله استان بوشهر خاطرنشان کرد: اهمیت منطقه حله از نظر زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی سبب شده مدیریت زیست بومی در این منطقه ارائه شود.

 

وی با بیان اینکه زندگی و معیشت مردم منطقه حله با محیط زیست گره خورده است بیان کرد: حفظ تالاب و حفظ منطقه حفاظت شده در واقع حفظ زندگی مردمی است که در منطقه زندگی می‌کنند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه زون بندی منطقه ارائه شده گفت: این زون بندی سبب می‌شود تا مناطق تفرجی، حفاظتی و بهره‌مندی برای استفاده مردم مشخص شود.

 

دلشب، افزود: بنچ مارک گذاری منطقه حفاظت شده و تالاب حله با رعایت حریم راه و در نظر گرفتن مستثنیات و زمین‌های کشاورزی مردم انجام شده است.

 

وی، با بیان اینکه طرح‌های کشاورزی، اقتصادی در محدوده تالاب اجرا می‌شود تصریح کرد: با توسعه پسکرانه بندر بوشهر و عبور راه خشکی بندر بوشهر از این مسیر منطقه حله، این منطقه نیاز این توسعه می‌شود تا مردم در کنار مسائل زیست محیطی بتوانند درآمد اقتصادی بالایی در حوزه گردشگری و اقتصادی داشته باشند