پارس ناز پورتال

انتصاب‌ های اخیر روحانی به هیچ عنوان دهن‌ کجی به مجلس نیست

مجموعه : مجله خبری روز
انتصاب‌ های اخیر روحانی به هیچ عنوان دهن‌ کجی به مجلس نیست

نقوی حسینی: رای منفی نمایندگان به نجفی نوعی لجبازی بود/ انتصاب‌های اخیر روحانی به هیچ عنوان دهن‌کجی به مجلس نیست
به هیچ عنوان انتصاب‌های اخیر روحانی دهن‌کجی به مجلس نبود. آقای نجفی فرد توانمندی هستند و این‌که ایشان به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش انتخاب نشده‌اند دلیل نمی‌شود که خانه‌نشین شوند.

 روزنامه بهار در گفتگو با حسین نقوی حسینی عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس نوشت:
سرپرست‌های وزارت علوم، آموزش‌وپرورش و ورزش و جوانان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
آقایان جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم، همچنین علی‌اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش و صالحی‌امیری، سرپرست وزارت ورزش، افراد توانمند و مدبری هستند. به غیر از آقای صالحی‌امیری که از سوابق ورزشی‌شان اطلاع دقیقی ندارم، آقایان توفیقی و فانی تجارب خوبی در حوزه‌های خود دارند به‌ویژه آقای فانی که به معنای واقعی معلم هستند و تحولات خوبی در وزارت آموزش‌وپرورش ایجاد کردند. در یک جمله اگر بخواهم خلاصه کنم آقای روحانی انتخاب‌های خوبی برای وزارتخانه‌های باقیمانده اتخاذ کرده‌اند.

چه نظری درباره انتصاب آقای نجفی به‌عنوان رییس سازمان میراث‌فرهنگی و معاونت ریاست‌جمهوری دارید؟
این انتصاب انتخاب خوبی از سوی آقای روحانی بود. متاسفانه در جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، آموزش‌وپرورش و فرهنگیان از یک وزیر و مدیر توانمند محروم شدند. آقای نجفی یک فرد خوش‌فکر، مدبر و با برنامه‌ای هستند که می‌توانست وزارت آموزش‌وپرورش را به موفقیت برساند. استنباط من این است که ردصلاحیت آقای نجفی از سوی مجلس درنهایت به نفع سازمان میراث‌فرهنگی به پایان رسید و این سازمان می‌تواند از توانایی بالای ایشان استفاده کند.

آیا کمیسیون امنیت ملی درباره سرپرست‌های انتخاب‌شده تاکنون تحقیق‌و‌تفحصی داشته است؟
عرف بر این است که وقتی وزیری رای نمی‌آورد انتخاب سرپرست با این نگاه که برای وزارت معرفی می‌شود صورت می‌گیرد؛ بنابراین طبیعی است که برای تصدی وزارت‌خانه‌ها معرفی شوند ولی هنوز کمیسیون امنیت ملی هیچ تحقیق‌و‌تفحصی در این زمینه نداشته و منتظر است تا معرفی این افراد به‌‌عنوان وزرای پیشنهادی از سوی رییس‌جمهوری قطعی شود.

برخی از نمایندگان انتخاب سرپرست‌های وزارتخانه‌های باقیمانده را خوب ندانستند و معتقد هستند که روحانی پیام مجلس را درک نکرده است. نظر شما چیست؟
این حرف درستی نیست که بعضی از دوستان نماینده زده‌اند. من از آن دوستان تقاضا دارم، توجه کنند که آقای روحانی رییس‌جمهوری هستند و ایشان هستند که وزیر یا سرپرست را انتخاب می‌کنند؛ البته مجلس نیز اختیار دارد که به وزیر پیشنهادی رای اعتماد بدهد یا ندهد.

برخی از نمایندگان تندرو انتخاب نجفی به‌عنوان رییس میراث‌فرهنگی را دهن‌کجی دولت به مجلس می‌دانند. نظر شما چیست؟
به هیچ عنوان انتصاب‌های اخیر روحانی دهن‌کجی به مجلس نبود. آقای نجفی فرد توانمندی هستند و این‌که ایشان به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش انتخاب نشده‌اند دلیل نمی‌شود که خانه‌نشین شوند. همان‌طوری که شورای نگهبان طبق روال همیشه اعلام می‌کند که ردصلاحیت افراد به معنای عدم توانایی افراد نیست. اینجا هم این‌گونه باید رفتار کرد.

به نظر شما آیا نمایندگان مجلس در بررسی صلاحیت وزرا بیش از آن‌که تخصصی و کارشناسی برخورد کنند، برخورد سیاسی نداشتند؟
متاسفانه درباره آقای نجفی بعضی نمایندگان معیار مناسب نداشتند و بیشتر لج‌بازی کردند تا هر معیار دیگر. این دوستان حتی مواضع و خطوط سیاسی را درباره رای اعتماد به آقای نجفی اتخاذ نکردند و روز آخر برپایه شواهد و مستندات بی‌پایه و اساس تصمیم گرفتند که رای اعتماد ندهند. این نوع رفتار‌ها اصلا درست نیست و امیدواریم چنین رفتاری را دیگر از مجلس مشاهد نکنیم. اگر بنا بود که براساس مواضع سیاسی نجفی رد شود بعضی دیگر از وزرا در این زمینه خیلی جلوتر بودند ولی این اتفاق برای آنان رخ نداد./روزنامه بهار
Xبستن تبلیغ
تبلیغات