پارس ناز پورتال

روی کار آمدن شرط جدید برای مذاکرات ایران و آمریکا

مجموعه : مجله خبری روز
روی کار آمدن شرط جدید برای مذاکرات ایران و آمریکا

دو شرط جدید برای مذاکرات ایران و آمریکا
هر کسی که با ایران مذاکره می کند باید بداند که مذاکره درباره سطح غنی سازی اورانیوم در ایران از سه و نیم درصد تا بیست و حتی نود درصد، تنها یک بعد از ابعاد سه گانه برنامه هسته ای ایران است. چراکه برنامه هسته ای ایران سه بعد دارد. ایران طرح دومی برای یاخت سلاح هسته ای دارد.

«آموس یادلین» رئیس سابق اطلاعات نظامی رژیم اسرائیل در نشریه آمریکایی نیویورک تایمز، ضمن ارائه مقاله ای با عنوان «طرح دوم ایران برای ساخت سلاح هسته ای» برای مذاکرات احتمالی ایران و غرب شروطی را تعیین کرده است.

به گزارش« تابناک»، وی نوشته است در روزهای اخیر رئیس جمهور جدید ایران از میل خود برای مذاکره با غرب برای حل مساله هسته ای این کشور خبر داده است. علاوه بر این وزیر خارجه روسیه هم پس از انتخاب حسن روحانی اعلام کرد که ایران آماده است که غنی سازی اورانیوم خود را به سطحی پایین تر از بیست درصد محدود کند. این دو اتفاق در حالی است که ماه گذشته نوری مالکی نخست وزیر عراق به مقامات کاخ سفید گفت که ایران آماده است تا در مورد مساله هسته ای خود به صورت مستقیم با آمریکا مذاکره کند؟ اما آیا این مذاکره است که اهمیت دارد و یا نتایج و خروجی آن؟

این مقام سابق اسرائیلی ادامه می دهد هر کسی که با ایران مذاکره می کند باید بداند که مذاکره درباره سطح غنی سازی اورانیوم در ایران از سه و نیم درصد تا بیست و حتی نود درصد، تنها یک بعد از ابعاد سه گانه برنامه هسته ای ایران است. چراکه برنامه هسته ای ایران سه بعد دارد. که بعد دوم آن پیشرفت ایران در انباشت مقادیر زیادی اورانیوم غنی شده در سطح پایین است که می تواند در صورت لزوم این مقادیر کم غنی شده را به سرعت تبدیل به سوخت هسته ای کند و سومین جنبه برنامه هسته ای ایران این است که این کشور همچنان به دنبال یک مسیر موازی برای ساخت بمب اتمی از طریق پلوتونیوم است.لذا اگر قرار است معامله ای با ایران صورت گیرد باید این سه بعد از برنامه هسته ای ایران مورد بررسی قرار گیرد.

ایران در طول ده سال گذشته هزاران سانتریفیوژ جدید نصب کرده که بیش از هزار عدد آن از نوع پیشرفته است. در این سالها این کشور بیش از 240 کیلو گرم اورانیوم 20 درصدی غنی کرده است و با این حساب از آنچه اسرائیل آن را خط قرمز نامیده عبور کرده است. بر اساس گزارش های سازمان بین المللی انرژی اتمی ایران این مقدار اورانیوم کمترغنی شده را در اختیار دارد و می تواند با غنی سازی بیشتر آنها سوخت چند بمب اتمی را فراهم کند.

لذا هر توافقی با ایران باید حاوی این نکته باشد که غرب بتواند هر نوع فعالیت های مخفی ایران را در کوتاه ترین زمان ممکن رصد کند.

علاوه بر این مساله دیگر توانایی ایران در ساخت هسته ای با استفاده از پلوتونیوم است. ایران در ماه می اعلام کرد که نیروگاه آب سنگین قادر در ابتدای سال آینده عملیاتی خواهد شد و کارشناسان غربی معتقدند ایران با استفاده از این نیروگاه می تواند بمب هسته ای پایه پلوتونیوم را تا تابستان آینده بسازد. مسیری جایگزین غنی سازی اورانیوم برای ایرانیان که غرب از آن غفلت کرده است.

آدلین می افزاید اگر چه برای این کار ایران باید این توانایی را داشته باشد که پلوتونیوم را از اورانیوم جدا کند، اما این مهم نیست!مهم این است که غرب از ایران بخواهد هر چه زودتر راکتور آب سنگین اراک را تعطیل کند. تعطیلی نیروگاه اراک بسیار حیاتی است چرا که غرب به خاطر تاثیرات زیست محیطی حمله به راکتور آب سنگین اراک بهتر است که در مذاکرات از ایران بخواهد که این نیروگاه را تعطیل کند.

از زمان اجرایی شدن پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای از سه کشوری که توانسته اند هسته ای شوند دو کشور آن از طریق پلوتونیوم بمب ساخته اند. هند و کره شمالی بمب هسته ای پلوتونیومی ساخته اند. غرب باید از ایران بخواهد که اولا بتواند شتاب ایران در غنی سازس بیشتر اورانیوم کمتر غنی شده را تحت کنترل درآورد و دوم اینکه نگذارد ایران به صورت پنهانی به سمت ساخت بمب هسته ای پایه پلوتونیوم حرکت کند.

در سپتامبر گذشته نتانیاهو، در سازمان ملل فقط بر توانایی غنی سازی اورانیوم ایران اشاره کرد و ابعاد دیگر به ویژه توانایی ایران در ساخت بمب هسته ای پایه پلوتونیوم  را نادیده گرفت. این در حالی است که توانایی غنی سازی اورانویم ایران برای غرب شناخته شده است. اما اکنون ایران با استفاده از پلوتونیوم است که می تواند بمب هسته ای بسازد.

این مقام سابق اسرائیلی در پایان می نویسد که مذاکره با ایران باید هر چه زودتر شروع شود.اما غرب باید سطح فشارهای کنونی یعنی تحریمها و تهدید معتبر به حمله نظامی را حفظ کند. غرب باید بر هر سه جنبه برنامه هسته ای ایران که ذکر شد، تمرکز کند.یک پیام میانه روانه از ایران نباید به این معنا باشد که این کشور اجازه دارد بمب هسته ای بسازد./تابناک