پارس ناز پورتال

چگونه در طول رژیم دچار ضعف نشویم

مجموعه : رژیم و تغذیه
چگونه در طول رژیم دچار ضعف نشویم

تاکنون احساس کرده اید که می خواهید بلند شوید و برای کم کردن وزن ورزش کنید،اما به نظر میرسد که بدنتان تمایلی به این کار ندارد و هنگامی که شروع به تمرین ورزشی می کنید،ظرف پنج دقیقه احساس خستگی یا حتی غش می کنید!

حقایق تغذیه ای

    بسیاری از ویتامین های گروه B برای انجام سوخت و ساز (متابولیسم) انرژی در بدن مورد نیاز هستند.
    اگر یک رژیم غذایی کم کالری،به مقدار کافی ویتامین های گروه B را تأمین نکند،ممکن است بر سوخت و ساز چربی ها و کربوهیدرات ها تأثیر بگذارد و منجر به احساس خستگی،بی حالی و خواب آلودگی در فرد شود.
    ویتامین C نیز نه تنها باعث افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها می شود،بلکه به بازسازی و حفظ بافت های عضلانی و رگ های خونی کمک می کند.


    برای انجام تمرین های ورزشی طولانی به منظور سوزاندن میزان مناسبی از کالری برای کاهش دایمی وزن،وجود بافت های قوی تر عضلانی لازم است.


    لازم نیست کیلو کیلو ویتامین و قرص های مواد معدنی بخورید تا مطمئن شوید تمام مواد مغذی لازم به بدنتان رسیده است.خوردن روزانه یک قرص مولتی ویتامین هم کافی است تا به حفظ سطوح انرژی بدنتان کمک کند؛بدین ترتیب شما می توانید به طور مؤثری ورزش کنید. یادتان باشد قبل از مصرف هر نوع مکملی حتما با پزشک مشورت کنید.

    برای جلوگیری از کاهش بافت های عضلانی هنگام کاهش وزن،باید به مقدار کافی پروتئین با کیفیت بالا (مثل تخم مرغ، لبنیات، انواع گوشت و حبوبات) مصرف کنید.هر چه بافت های عضلانی کمتری از دست بدهید، میزان متابولیسم بدن نیز کمتر کاهش پیدا خواهد کرد. اگر متابولیسم بدن همچنان بالا باشد، سوزاندن چربی های اضافی بدن و در نتیجه کاهش وزن ادامه خواهد داشت، ولی با افت متابولیسم، کاهش وزن سخت خواهد شد.


    تغذیه مناسب به معنای مصرف کافی و متعادل از تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن،اعم از پروتئین، کربوهیدرات،اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها، مواد معدنی و الکترولیت ها میباشد.


    بدن می تواند مدت طولانی با یک رژیم غذایی کم کالری دوام بیاورد،اما نیازمند مواد مغذی ضروری است تا بتواند انرژی ذخیره اش،یعنی چربی های اضافی را مصرف کند.

    این مقاله برای افراد بزرگسال سالمی (یعنی بیمار نباشند) تهیه شده که رژیم غذایی کم کالری دارند.چنانچه شما رژیم غذایی مناسب و متعادل با کالری کافی دارید،نیازی نیست که هیچ گونه مکمل تغذیه ای مصرف کنید.ولی در کنار یک رژیم کم کالری می توان از مکمل استفاده کرد.
    مجدداً توصیه می کنم چنانچه تصمیم دارید هر گونه مکمل تغذیه ای را بخورید، تحت هر شرایطی، قبلا ً با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ