پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

5 نشانه اولیه و شایع بیماری ایدز را بدانید

5 نشانه اولیه و شایع بیماری ایدز را بدانید

5 نشانه اولیه و شایع بیماری ایدز را بدانید 

بیماری ایدز به عنوان یکی از مهلک ترین بیماری هاي قرن لقب گرفته هست که تا کنون راه درمانی نیز برای آن پیدا نشده هست. بيماری ايدز با علائم اوليه اي خودرا بروز می دهد که دقت به آن ها در شناخت به هنگام اين بيماری مفید هست.ایدز یا “نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی بدن” بیماری غیرقابل درمانی هست

 

که توسط رابطه خون یا مایعات درونی بدن فرد مریض با خون افراد تندرست منتقل می شود. طی این بیماری، “ویروس نارسایی ایمنی انسان” موسوم به HIV سیستم دفاعی بدن رابه شدت تضعیف میکند تا حدی که فرد توان رویارویی با بیماری‌هاي جزئی را نداشته ودر انتها به دلیل بیماری‌هاي عفونی یا قارچی جان خودرا از دست میدهد.

 

بر زمینه آمار بدست آمده، علائم ایدز بسته به پیشرفت بیماری مقدور هست متمایز باشد. در ابتدای بروز بیماری، افراد مبتلا مقدور هست علائمی شبیه سرماخوردگی از خود نشان دهند که تشخیص آن‌ها از علامت‌هاي آنفلوآنزا و عفونت‌هاي گوارشی یا تنفسی غیر مقدور هست.

 

از علامت هاي اولیه ورود ویروس HIV به بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سردرد
تب
خستگی
تورم غدد لنفاوی
کهیر
درد عضلات و مفاصل
گلو درد

 

این علائم مقدور هست چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد. جالب هست بدانید دراین دوره تست‌هاي HIV نیز توانا به تشخیص بیماری نیستند. این در حالی هست که فرد دراین مرحله، ناقل بیماری قلمداد شده و ویروس رابه بدن افراد انتقال می دهد. از طرفی، افراد مقدور هست 10 سال ناقل ویروس اچ آی وی باشند و هیچ علائمی از خود نشان ندهند.

 

5 علامت رایج بیماری ایدز به شرح زیر هست:
کهیر حاد
بر زمینه آمارهای دکتری، علامت‌هاي کهیر دراین بیماری انواع گوناگونی دارد. یکی از علامت‌هاي آن “سبوریک درماتیتیس” هست که در ابتدای ورود ویروس HIV به بدن با جوش‌هاي کوچک و تیره بر روی صورت، تن، دست‌ها و پاها ظاهر می شود.در بعضی موارد، کهیر به شکل زخم در دهان بروز مییابد و مقدور هست حدود دوهفته در نقاط گوناگون بدن رویت شود. این حالت طبق معمولً حدود 2 الی سه هفته پس از انتقال ویروس رخ میدهد.

 

ضایعات پوستی و برفک
عفونت ویروس اچ آی وی مقدور هست با انواع گوناگون ضایعات پوستی همراه باشد. عفونت‌هاي پوستی با ضایعات تبخال و تاول‌هاي کوچکِ پر شده از مایع مشخص میشوند. این تاول‌ها بسیار دردآور بوده و به سرعت در سطح پوست گسترش می یابند.

 

ضایعات پوستی ناشی از تضعیف سیستم دفاعی بدن به شکل فلس‌هاي نقره‌اي چسبنده به چشم میخورند. بد نیست بدانید این ضایعات و تاول‌هاي پوستی مقدور هست منتهی به تشکیل سلول‌هاي سرطانی شوند.از دیگر علائم اولیه ابتلا به ایدز می توان به بروز برفک در سطح پوست اشاره کرد که با لکه‌هاي سفید یا تاول‌هاي غیر عادی در زبان یا دهان مشخص می شوند.

 

تورم غدد لنفاوی
یکیدیگر از علامت‌هاي ظاهری عفونت HIV، بزرگ تر شدن غدد لنفاوی هست که از بدو ورود ویروس به بدن محرز میشود و مقدور هست 2 یا سه هفته ادامه یابد.غدد لنفاوی در تمام بدن وجود دارند و بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن قلمداد میشوند. غدد متورم و مصدوم ناشی عفونت ویروس اچ آی وی طبق معمولً در گردن،

 

زیر آغوش، کشاله ران ظاهر می شوند.در چنین حالتی حجم غدد لنفاوی مقدور هست افزایش یابد ودر انتها اندازه آن به یک توپ گلف برسد! این غدد ملتهب طبق معمولً در مقابل لمس حساس و دردآور میباشند.

 

خستگی و بی‌حالی پیوسته
واکنش التهابی سیستم‌ایمنی بدن‌تان میتواند باعث شود احساس خستگی و بی‌حالی کنید.خستگی پیوسته و طولانی مدت می تواند از علائم اولیه ایدز باشد.نداشتن اطلاعات کافی درمورد این بیماری باعث نگرانی روزافزون مردم برای ابتلا به این بیماری می شود، مخصوصا افرادی که اطلاعات نصفه نیمه اي درمورد این بیماری دارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید و نگران ابتلا به این بیماری، پیشنهاد می‌کنیم تست هاي آزمایشگاهی را انجام دهید.

 

استفراغ و اسهال
اسهالی که پیوسته باشد و به درمان‌هاي متداول واکنش ندهد علامت‌اي از ویروس ایدز هست، از این رو آن دسته از افرادی که به مدت 7 روز پیاپی گریبانگیر حالت تهوع شدید و استفراغ شدند حتماً باید به دکتر مراجعه کنند تا آزمایش هاي اولیه صورت گیرد.

 

تشخیص دقیق بیماری ایدز تنها توسط آزمایش خون امکان‌پذیر هست ودر صورتی که شما فردی در دسترس خطر ابتلا به این بیماری می باشید و این علائم را نیز سنجیدن کرده‌اید، مراجعه هرچه سریعا تر به دکتر و انجام تست هاي آزمایشگاهی رابه شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

برچسب‌ها: