پارس ناز پورتال

تصویر مشاهده گونه عجیب و نادر آبزی در گناباد

تصویر مشاهده گونه عجیب و نادر آبزی در گناباد
تصویر مشاهده گونه نادر آبزی در گناباد حمید صالحی اظهار کرد: یک گونه نادر آبزی توسط یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه ایرانشهر در تعامل با حفاظت محیط زیست گناباد، مشاهده و مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.
 
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده یک گونه نادر آبزی در شهرستان گناباد خبر داد.

 

حمید صالحی اظهار کرد: یک گونه نادر آبزی توسط یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه ایرانشهر در تعامل با حفاظت محیط زیست گناباد، مشاهده و مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

 

وی افزود: سال 92 نیز در جریان تحقیقات میدانی در آبگیرها و برکه‌های ایجاد شده از آب باران و گزارشات مردمی یک گونه میگوی بچه وزغی برای اولین بار در آبگیرهای دشت بیدخت و کاخک، مشاهده شد.

 

صالحی ادامه داد: بنا به نظر محققان، این گونه آبزی یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های زیستی و متعلق به دوران دایناسورهاست و پیش از این در سال‌های 1390 و 1391 در آذربایجان و سواحل چابهار نیز گزارش شده است.

 

تصویر مشاهده گونه عجیب و نادر آبزی در گناباد

وی تصریح کرد: بنا به تحقیقات انجام شده توسط دکتر دانیال اژدری، رئیس مرکز تحقیقات شیلات چابهار، این آبزی یک گونه میگوی با قدمت زیستی 100 تا 200 میلیون ساله است و به دلیل شباهت ظاهری‌اش به نوزاد قورباغه به بچه وزغی معروف است و دارای ویژگی‌های زیستی منحصر به فرد و قابل توجهی است.

 

صالحی ادامه داد: این فسیل زنده توانایی زیادی در رشد و تولید مثل دارد، به گونه‌ای که در یک دوره زیست دو تا سه هفته‌ای به بلوغ و تولید مثل می‌رسد و می‌تواند تخم‌هایی با قابلیت مقاوم به خشکسالی تا دوره 20 ساله را تولید کند که پس از بارندگی و آبگیری مجدد آبگیرها و برکه‌ها، تبدیل به موجودات زنده می‌شوند و همین چرخه زیستی را طی می‌کنند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اضافه کرد: این آبزی یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های زیستی و متعلق به دوره دایناسورهاست و با رؤیت میگوی بچه وزغی کشورمان می‌تواند در حفظ ذخایر ژنتیکی این گونه آبزی با ارزش در دنیا، نقش ویژه‌ای ایفا کند.

 

میگوی بچه وزغی یک تا پنج سانتی‌متر طول دارد و قدمت آن بین 100 تا 200 میلیون سال تخمین زده می‌شود.

 

تصویر مشاهده گونه عجیب و نادر آبزی در گناباد