پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی 

کیم جونگ اون رهبر نیرومند کره شمالی در سنین جوانی به مقام رهبری کشورش رسید و توانست مانند پدرش رهبری قوی برای مردمش باشد. 

 

در حالیکه باید کیم جونگ اون را یکی از جنجالی ترین رهبران دنیای سیاسی کنونی نامید، اما برخلاف سایر رهبران جهان اطلاعات زیادی از او در دست نیست و جهانیان چیز زیادی در مورد این جوان جاه طلب نمیدانند.

 

احتمالا سال تولد این مرد جوان تغییر داده شده تا با تاریخ تولد پدربزرگ افسانه اش کیم ایل سونگ نزدیکی بیشتری داشته باشد؛ درست همان کاری که پدرش کیم جونگ ایل انجام داد. برخی میگویند او سه فرزند دارد و شاید هم به گفته ي یکی از همکلاسی هاي دوران دبیرستانش در سوییس، کیم جونگ اون جوان، اخلاق تندی داشته و خیلی زود خشمگین شود.

 

برخی کارشناسان میگویند که او بیمار است و از نقرس رنج میبرد. حتی برخی بر این باورند که او در کشور خود نیز ایزوله شده ودر خطر به زیر کشیده شدن قرار دارد و البته این‌که برنامه هایي برای ترور وی وجوددارد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

بسیاری بر این باورند که وی بیش ازحد لوس بوده و تمامی اطرافیانش انسان هایي متملق و چاپلوس هستند. در کل بسیاری بر این باورند که مدت زمان زیادی طول نمی‌کشید که اقتدار و حکمرانی این دیکتاتور جوان به اتمام برسد هر چند در حال حاضر هیچ نشانه اي از این سقوط دست کم در آینده اي نزدیک دیده نمیشود.

 

پس از یکسال پربار در زمینه آزمایش هاي موشکی و تهدیدات متعدد ایالات متحده مبنی بر دخالت نظامی درصورت دست نکشیدن کره شمالی از این آزمایش ها، کره شمالی برای نخستین بار در دو سال اخیر، بار دیگر تنها خط ارتباطی خود با مسئولان کره جنوبی را برقرار کرده و برای گفتگو اعلام آمادگی نموده است.

 

گرچه هدف از این تماس تنها گفتگو در مورد مشارکت کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی عنوان شده که ماه آینده در کره جنوبی برگزار میشود اما امیدواری هایي مبنی بر گسترش این گفت و گو ها در موضوعات دیگر نیز وجوددارد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون هنوز نگفته است که از تلاش هایش برای توسعه توانمندی هاي هسته اي کشورش دست بر می دارد. از زمان رسیدن او به قدرت ودر دست گرفتن رهبری جمهوری خلق دموکراتیک کره، این رهبر جوان کمتر فرصتی را برای دنبال کردن مسیر دوگانه سیاست هاي پدربزرگش

 

در زمینه توسعه نظامی و رشد اقتصادی به صورت هم زمان از دست داده است. او پیوسته در مانورهای نظامی حضور مییابد و رسانه هاي کشور نیز وی را یک نابغه نظامی توصیف میکنند. وی بطور مستمر از پایگاه ها و پاسگاه هایي که به کره جنوبی دید دارند سر زده و ظاهر خودرا مانند یک فرمانده مقتدر و مصمم به نمایش می‌گذارد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

به گزارش پارس نازاز طرف دیگر وی تمرکز قدرت کشور را از ارتش برداشته و بار دیگر در حزب کارگر این کشور قرار داده است. کیم جوان سال گذشته برای نخستین بار پس از ۳۶ سال نخستین گردهمایی و جلسه کنگره حزبی تنها حزب سیاسی کشورش را برگزار کرد. او به دنبال توسعه افتصادی و گسترش پروژه هاي ساختمانی عظیم بوده

 

و بر روی توسعه قدرت هسته اي متمرکز شده است به نحوی که میتوان وی را از پدر و پدربزرگش نیز دراین زمینه مصمم تر دانست. اما به همان اندازه که این اقدامات جنگ طلبانه و قلدرمآبانه بیشتر بدلیل مواجهه با تهدیدات رقبای درونی است که به قدرت رهبری وارث جوان رهبری در کره شمالی است و هم زمان ظاهری قوی و بدون نقطه ضعف را از او و کشورش نشان می‌دهد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

اما کره جنوبی، در طرف دیگر ماجرا همواره دیدگاه متفاوتی داشته و همسایه ي شمالی خودرا کشوری ضعیف، منزوی و بدون ثبات توصیف کرده است. مقامات این کشور بارها اعلام کرده اند که اطلاعاتی دقیق و قابل خاطرجمعی در مورد این کشور و رهبرش دارند که بعد ها مشخص شده اشتباه بوده اند.

 

برای مثال درسال ۲۰۱۵ اعلام شد که رهبر جوان کره شمالی در اقدامی باورنکردنی، ما وون چون طراح و سازنده فرودگاه جدید پیونگ یانگ را اعدام کرده زیرا از طراحی آن راضی نبوده است اما مدتی بعد این طراح ساختمانی در رسانه هاي این کشور ظاهر شده و به نظر می‌رسید که مشکلی ندارد. برآوردهای مقامات کره جنوبی در مورد انگیزه ها و اقدامات رهبر کره شمالی در بهترین حالت از نوع گمانه زنی ودر بدترین حالت نیز از نوع ادعاهای هیستریک بسیار غیرمنطقی است.

 

سال هاي اولیه زندگی کیم جونگ اون

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیکیم جونگ اون در کودکی

 

در دهه ۱۹۹۰ بود که کیم جونگ اون همراه با برادر و خواهرش برای درس خواندن به شهر برن در سوییس فرستاده شدند، در آن جا با زبان هاي آلمانی و فرانسوی آشنا شدند و البته با دیگر دانش آموزان خارجی ترکیب شدند. خاله این سه که از ان ها مراقبت میکرد بعد ها به ایالات متحده پناهنده شد.

 

او و همسرش اطلاعاتی در مورد خانواده کیم را در اختیار سرویس امنیتی این کشور قرار دادند که بدون کمک آنها هیچگاه کسی پی به انها نمی‌برد. خاله انها، کو یونگ سوک، در گفتگو اي با واشنگتن پست دراین باره چنین گفت:” من او «کیم جونگ اون» را تشویق میکردم

 

که دوستانش رابا خود به خانه بیاورد زیرا می‌خواستیم که آنها زندگی نرمالی داشته باشند. من برای انها اسنک درست میکردم. انها کیک میخوردند و با لگو بازی می‌کردند. کیم جونگ اون در آن زمان ۱۲ سال سن داشت”.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیکیم جونگ اون در دوران نوجوانی در سوییس

 

او میگوید که همراه این سه کودک به پارک تفریحی والت دیزنی در پاریس رفته، در فرنچ ریویرا شنا کرده، در رستوران هاي ایتالیا شام خورده ودر کوه هاي آلپ سوییس اسکی کرده است. همین دیدارهای گسترده بین المللی و آشنایی با فرهنگ اروپایی بود که باعث شد وقتی کیم جونگ اون

 

به رهبری کشورش برسد، مقامات اروپایی به آینده این کشور و رابطه اش با غرب امیدوار شوند. انها امید داشتند که با این رهبر جوان دوره ي جدیدی از روابط آزاد با کشور های خارجی ایجاد خواهد شد. کو یونگ سوک در آن دوران گفته بود که کیم جونگ اون عاشق بسکتبال است و امروزه مشخص شده که این ادعای او حقیقت داشته است.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

به گفته خاله اش، او دائماً بسکتبال بازی می کرده و حتی در حالیکه توپ بسکتبال را در آغوش داشت به خواب می رفت. بعد ها همکلاسی هاي او به رسانه ها گفتند که کیم همواره جدید ترین دستگاه پلی استیشن سونی همراه به کامل ترین بازی هاي بسکتبال را داشت و همیشه بهترین و جدید ترین کفش هاي جردن ایر را می‌پوشید.

 

به گفته ي خاله اش اما کیم جونگ اون از روز تولد هشت سالگی اش که یک یونیفورم نظامی با درجات ژنرالی به وی هدیه داده شد میدانست که برای کارهای بزرگتری درنظر گرفته شده است.دراین مراسم ژنرال هاي ارتش کره شمالی در برابر این کودک هشت ساله ادای احترام کرده بودند. وی دراین باره چنین گفته است:” برای او غیرممکن بود که بعنوان یک کودک نرمال و معمولی بزرگ شود وقتی اطرافیانش این چنین با وی رفتار میکردند”.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیخانواده کیم جونگ ایل

 

خانم کو می‌گوید که او و همسرش زمانی که خواهرش، مادر کیم جونگ اون، به سرطان سینه مبتلا شد تصمیم به فرار گرفتند. وقتی که مادر کیم جوان از دنیا رفت انها دیگر می‌دانستند که کسی در حلقه داخلی خانواده رهبر کره شمالی وجود ندارد که از آنها در برابر تهدیدات محافظت نماید.

 

به گزارش پارس نازآن ها به ایالات متحده فرار کرده و وارد کسب و کار خشکشویی شدند و البته فرزندانشان را نیز به کالج هاي آمریکایی فرستادند. در گفتگو با واشنگتن پست، خانم کو از امید خود برای بازگشت به کره شمالی سخن گفت.

 

بیرحمی کیم جونگ اون
نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

بی شک کو و خانواده اش درصورت بازگشت به کره شمالی مورد استقبال گرم قرار نخواهند گرفت، زیرا کیم جونگ اون در جایگاه رهبری کره شمالی چنان بی رحمی، حتی در برابر افراد و نزدیکان خانوادگی اش، نشان داده که تصور می شد تنها در افسانه هاي مربوط به شقاوت خاندان کیم میتوان انها را دید.

 

برخلاف پدرش که سال‌ها قبل از رسیدن به مقام رهبری کره شمالی می توانستیم تاثیر و قدرت در سایه وی را در اداره کشور متبوعش ببینیم، کیم جونگ اون تنها یکسال قبل از رسیدن به قدرت، آن هم به صورت بسیار محدود و انگشت شمار در انظار عمومی ظاهر شده بودو مدت کوتاهی قبل از مرگ پدرش بعنوان ژنرال چهار ستاره و معاونت کمیسیون نظامی کمیته مرکزی حزب کارگر انتخاب شد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیکیم جونگ اون درکنار پدرش، کیم جونگ ایل

 

در دهه سوم زندگی این مرد جوان بود که مردم کره شمالی و دیگر کشور های جهان رفته رفته با او آشنا شدند. وی برای نخستین بار بطور ویژه در مراسم تدفین پدرش، کیم جونگ ایل ودر کنار تابوت او در پیونگ یانگ در رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. کیم جوان آن روز تلاش زیادی برای مخفی نگه داشتن احساسات خود نکرده ودر حالی‌که اطرافیانش از ناراحتی روی زانوهای خود افتاده بودند، او اشک هاي صورتش رابا دست پاک می‌کرد.

 

جدید ترین کیم باید خیلی سریع برای آشنا شدن مردم کشورش با خود و ایده هایش در مقام رهبر کشور و به خصوص تسلطش بر حلقه نزدیکان پدر درگذشته اش دست بکار می شد. تعداد زیادی از کارشناسان بر این باور بودند که رهبر جوان کره شمالی تنها یک عروسک خیمه شب بازی در دست رهبران نظامی و دیگر نزدیکان نیرومند رهبر متوفی کره شمالی خواهد بود.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیجانگ سونگ تائک درکنار کیم جونگ اون

 

در آن زمان قدرتمندترین فرد در کره شمالی، دایی اش جانگ سونگ تائک و همسرش شناخته می‌شدند. پدرش که به مدت ۲۰ سال پیش از رسیدن به رهبری این کشور میدانست که رهبر آینده کشور است و همه ی از این موضوع آگاه بودند، پس از مرگ بنیانگذار کشور سه سال پیاپی عزای عمومی اعلام کرد و سخنرانی خاصی نداشت اما کیم جونگ اون تنها ۴ ماه پس از مرگ پدرش نخستین سخنرانی عمومی خودرا انجام داد.

 

بعد ازآن بود که خشونت و بی رحمی او آشکار شد و تعداد زیادی از مقامات بلند مرتبه نظامی و سیاسی را تصفیه کرد. سپس دوره انزوای سیاسی آغاز شده و دستور اعدام دایی و استاد خودرا صادر کرد. درسال ۲۰۱۵ اما تصفیه سازی هاي بیشتر و حشونت آمیزتری انجام گرفت.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیکیم جونگ اون در مراسم تدفین پدرش

 

علاوه بر این مسئله مهم تری نیز وجود داشت و آن هم مربوط به برادر ناتنی اش، کیم جونگ نام، بود که ظاهرا هیچگاه وی را از نزدیک ندیده بودو زمانی که کیم جونگ ایل، رهبر جدید کشور را انتخاب کرد این برادر بزرگ‌تر را نادیده گرفت. کمتر از یک ماه پس از رسیدن کیم جونگ اون به قدرت، یک روزنامه نگار ژاپنی،

 

ایمیل هایي که بین او و کیم جونگ نام ردوبدل شده بود را منتشر کرد که در آن زمان در ماکائو ودر تبعید به سر می‌برد. دراین ایمیل ها وی اعلام کرده بود که بعید می‌داند برادر کوچکترش بتواند نیازی هاي مردم کشورش را تامین نماید. وی بارها تأکید کرده بود که کیم جونگ اون تنها رهبر اسمی کشور بوده و نخبگان سیاسی

 

و نظامی کشور قدرت واقعی را در اختیار دارند. علاوه بر این وی انتقال قدرت به سومین نسل از یک خانواده واحد رابه چالش کشیده بود که قاعدتاً برای خانواده حاکم بر کره شمالی ناخوشایند به نظر می‌رسید.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیجانگ سونگ تائک درکنار کیم جونگ ایل

 

بعد از این‌که این ایمیل ها در کتابی منتشر شد، در عکسهایی از دوربین هاي فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی دو زن شناسایی شدند که صورت کیم جونگ نام رابا ماده اي که بعد ها مشخص شد عامل اعصاب وی ایکس بوده رابا دستمال پاک می‌کردند.لحظاتی بعد جنازه کیم جونگ اون پیدا شد اما مقامات کره شمالی ادعا کردند

 

که هیچ ارتباطی با قتل او ندارند. سرویس امنیتی کره جنوبی اعلام کرده که کیم جونگ اون مستقیماض دستور ترور برادر ناتنی اش را داده است. دو زنی که عملیات ترور را انجام داده بودند بعد ها در دادگاه مالزی به اعدام محکوم شدند. برای صاحبنظران، کشتن برادر ناتنی نشان دهنده قساوت و بیرحمی کیم

 

جوان برای قبضه کردن کامل قدرت و تصمیم قطعی او برای از بین بردن انتقاد علنی و پنهان و همچنین از بین بردن احتمال کنار زده شدن توسط شخص دیگری که روابط خوبی با غرب دارد را نشان میدهد.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالیکیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون

 

از زمانی که وی به قدرت رسیده، تحمل انتقاد و خرده گیری از رهبر کشور و سیاست هاي او به میزان غیر قابل باوری کاهش یافته است. برای طبقه حاکم کره شمالی انتقاد از رهبر جوان کشور هیچ تفاوتی با نکوهش این کشور منزوی ندارد و کمپانی سونی پس از انتشار فیلم «گفت و گو» «The Interview»

 

با این واقعیت روبه‌رو شد. این فیلم کمدی داستان یک روزنامه نگار را روایت میکرد که توانسته بود اجازه گفتگو با رهبر کره شمالی را بدست آورده و بدین ترتیب مقامات ایالات متحده وی را مامور ترور این رهبر دیکتاتور می‌کنند.وقتی که این فیلم اکران شد، کمیسیون دفاع ملی کره شمالی اعلام کرده که باراک اوباما مقصر اصلی فشار به کمپانی سونی پیکچرز برای اکران این فیلم در سراسر جهان است و سینماهایی

 

که این فیلم را نشان می دادند تهدید کرد. بعد ها که کامپیوترهای شرکت سونی هک شدند دولت کره شمالی ارتباط خود با این خرابکاری را انکار کرد. دراین عملیات خرابکارانه شبکه اي تعداد زیادی از سیستم هاي این کمپانی از بین رفته، ایمیل ها از کار افتاده، فیلم نامه ها ي متعددی به رسانه ها درز کرده و اسناد داخلی و سیاهه دست مزد کارکنان نیز منتشر شد.

 

شباهت کیم جونگ اون با پدربزرگ خود

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

تقریبا از همان ابتدا کیم حونگ اون قصد داشته که مردم کشورش رابه یاد رهبر بزرگ و بنیانگذار این کشور و البته پدربزرگش، کیم ایل سونگ بیندازد. کیم ایل سونگ سمبل سعادت و رشد کره شمالی است که در دوران حمایت اتحاد جماهیر شوروی دراین کشور وجود داشت. شباهت غیرطبیعی که کیم جونگ اون با پدربزرگ خود دارد

 

حتی با شباهت مدل مو و لباس هایي که میپوشد نیز بیشتر شده است. این ظاهر برای تعداد زیادی از مردم کره شمالی خوشایند به نظر میرسد اما صحبت در مورد دوران زمامداری کیم جونگ ایل بدون درنظر داشتن خشکسالی و قحطی بزرگی که در دهه ۹۰ بیش از ۳ میلیون از مردم این کشور رابه کام مرگ فرستاد غیرممکن است.

نگاهی به نکات زندگی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

همواره فیلم هایي از کیم جونگ اون در حال ملاقات با مردم عادی، گرفتن دست و بغل کردن انها، سوال کردن از کارگران در مورد وظایف آنان و علاقه ي ظاهراض فراوان به جنبه هاي مادی زندگی در کارخانه ها پخش میشود که کاملاً با شناختی که مردم از پدرش به خصوص درسال هاي آخر زندگی اش

 

که در انزوای کامل به سر برد و هرروز حضورش در انظار عمومی کمتر و کمتر می شد تفاوت دارد.علاوه بر این مردم کشور کره شمالی به این باور رسیده اند که در نهایت کیم جونگ اون جوان میتواند به هدفی که پدر و پدربزرگش نیز سعی در دستیابی به آن داشته اما موفق به انجام آن نشدند دست پیدا کند: تبدیل کردن کره شمالی به یک قدرت هسته اي به رسمیت شناخته شده.

 

برنامه اي نظامی که در زمان کیم ایل سونگ آغاز شده ودر دوران کیم جونگ ایل نیز ادامه داشت اکنون از دیدگاه کیم جونگ اون تنها تضمین کننده بقا و دوام رژیم خود در کره شمالی است. این‌که او بتواند این رویای کره اي رابه حقیقت تبدیل کند و این‌که بعد از انچه اتفاقی خواهد افتاد هنوز قابل پیشبینی نیست و باید همان‌ گونه منتظر بود.