پارس ناز پورتال

9 شایعه درباره غذای خشک گربه که صحت ندارد!

9 شایعه درباره غذای خشک گربه که صحت ندارد!

چکیده : غذای خشک گربه یکی از مهمترین بخش‌های رژیم تغذیه این حیوانات است. اما گاها صحبت‌هایی درباره غذای خشک گربه می‌شنویم که صحت ندارد.

 

اکثر دامپزشکان معتقدند که غذاهای کنسرو شده برای سلامت گربه بهتر از غذاهای خشک هستند. اما آیا این بدان معناست که غذای خشک برای گربه‌ها مضر است؟ خیر، چرا که گربه‌ها نیازها و ترجیحات غذایی متفاوتی دارند و رژیم‌ غذایی هیچ دو گربه‌ای شبیه یکدیگر نیست.

 

اگر نمی‌دانید غذای خشک گربه چیست، کلیک کنید. با وجود اینکه بیشتر غذاهای خشک با استاندارد بالا و متناسب با شرایط غذایی هر نژاد تهیه و تولید می‌شوند، اما شایعاتی درباره آن‌ها وجود دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

غذای خشک گربه بهتر است یا غذای تر؟

 

در حالی که یک رژیم غذایی خشک، مطمئناً برای گربه‌ها ضرری ندارد، اما غذای تر معمولاً انتخاب بهتری برای این حیوانات در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از افراد اظهار دارند که غذای خشک باعث آسیب‌های سلامتی متعددی در گربه‌ها می‌شود. اما این شایعات تا چه اندازه درست است؟

 

اگر به تغذیه گربه‌ها علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب مجله تخصصی حیوانات خانگی فودلی را دنبال کنید.

 

  • میزان رطوبت غذای خشک کم است!

یکی از تفاوت‌های اصلی بین غذاهای تر و خشک گربه، میزان رطوبت آنها است. در حالی که غذاهای تر گربه حاوی 60 تا 80 درصد آب هستند، اکثر رژیم‌های غذایی خشک فقط حدود 10 درصد آب دارند. اگرچه گربه‌هایی که با غذای خشک تغذیه میشوند معمولاً برای جبران آن آب بیشتری می‌نوشند، اما تحقیقات نشان داده است که گربه‌هایی که فقط با غذای خشک تغذیه می‌شوند، در کل آب کمتری دریافت می‌کنند.

 

با این حال غذای خشک گربه مواد ضروری و مورد نیاز بدن گربه را فراهم می‌کنند. با وجود اینکه غذای تر آب بیشتری دارد، اما گربه‌هایی که به بیماری کلیوی یا بیماری‌های دستگاه ادراری تحتانی مانند سیستیت مبتلا هستند، بهتر است از غذای خشک گربه استفاده کنند.

 

  • محتوای کالری غذای خشک کم است!

یکی دیگر از شایعاتی که در رابطه با غذای خشک گربه وجود دارد، کم بودن کالری این غذاهاست، در حالیکه اینطور نیست. غذاهای خشک با توجه به نیازهای تغذیه‌ای گربه‌ها تهیه و تولید می‌شوند و ترکیبات آن‌ها شامل پروتئین، چربی‌های مفید، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها و سایر مواد ضروری برای گربه است که کالری مورد نیاز برای فعالیت‌های گربه را فراهم می‌کند.

 

  • غذاهای خشک طعم خوبی ندارند

گربه‌ها عادات غذایی خاصی دارند و نسبت به بو و طعم غذاها حساسند. بسیاری از افراد اظهار دارند که غذاهای خشک طعم و بوی خوبی ندارند و به همین دلیل است که بیشتر گربه‌ها از خوردن غذاهای خشک امتناع می‌کنند.

 

در حالیکه این ادعا شایعه‌ای بیش نیست. غذاهای خشک در انواع مختلف و با ترکیبات متنوع و با توجه به سلیقه غذایی گربه‌ها با نژادهای مختلف تولید می‌شوند و طعم و بافت بهتری نسبت به سایر انواع غذاهای گربه دارند.

دلایل نخوردن غذای خشک گربه

  • غذای خشک در شرایط خوبی تهیه نمی‌شود

 

غذای خشک گربه از ترکیب مواد مختلف و سپس پختن گوشت‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی‌ها در دما و فشار بالا و بهترین استانداردها ساخته می‌شود. در مرحله پایانی نیز چربی روی غذا اسپری می‌شود تا از خوش طعم بودن غذا اطمینان حاصل شود. بنابراین این شایعه که غذای خشک گربه در شرایط خوبی تهیه نمی‌شود و استانداردهای لازم را ندارد، صحیح نیست.

 

  • غذای خشک گربه مدت ماندگاری کمتری دارد!

 

برخلاف غذاهای تر که پس از باز شدن، 24 ساعت ماندگاری دارند و باید در یخچال نگهداری شوند، غذاهای خشک طوری تهیه می‌شوند که بدون خطر آلودگی و یا فاسد شدن مدت زمان زیادی ماندگاری داشته باشند و این شایعه که غذاهای خشک گربه مدت ماندگاری کمتری دارند، صحیح نیست.

 

  • غذای خشک به دندان‌های گربه آسیب می‌زند

 

یکی دیگر از شایعاتی که در رابطه با غذای خشک گربه وجود دارد این است که می‌تواند به دندان‌های گربه آسیب بزند. غذاهای خشک گربه بافت ترد و نرمی دارند و یکی از فواید آن‌ها این است که به از بین بردن پلاک و جرم دندان‌ها کمک می‌کنند. این غذاها برای گربه‌هایی که مستعد ابتلا به مشکلات دندانی مانند التهاب لثه و بیماری پریودنتال هستند، بسیار مفید است.

 

  • غذای خشک ‌می‌تواند باعث دیابت در گربه‌ها شود

 

گربه‌ها کربوهیدرات‌ها را به خوبی متابولیزه نمی‌کنند. آن دسته از قندهایی که متابولیزه نمی‌شوند، در جریان خون باقی مانده و سطح قند خون را افزایش می‌دهند. در حالیکه بسیاری از صاحبان گربه‌ها تایید کرده‌اند که با حذف غذای خشک از رژیم غذایی گربه‌ها، دیابت آن‌ها بهبود یافته و یا کمتر شده است.

 

  • غذای خشک گربه می‌تواند باعث چاقی شود

 

یکی دیگر از شایعاتی که در رابطه با غذای خشک گربه‌ وجود دارد این است که غذای خشک می‌تواند باعث چاقی این حیوانات شود. در حالیکه غذاهای خشک با توجه به نیازهای غذایی گربه‌ها در سن و وضعیت سلامتی و در بهترین شرایط و بالاترین استانداردها تولید می‌شوند و احتمال اینکه باعث چاقی این حیوانات شوند، بسیار کم است.

 

  • غذای خشک موجب بیماری التهابی روده (IBD) در گربه‌ها می‌شود

 

گزارش‌های بسیاری دریافت شده است مبنی بر اینکه غذای خشک موجب بیماری التهابی روده‌ها می‌شود و با حذف تمام غذای خشک از رژیم غذایی‌شان، این گربه‌ها بهبود چشمگیری داشته‌اند. در حالیکه این ادعا نیز شایعه‌ای است و احتمال بروز اینگونه بیماری‌ها پس از مصرف غذای خشک بسیار کم است.

 

مواردی که به هنگام خرید غذای خشک گربه باید به آن توجه کنید

 

1- هنگام انتخاب غذای خشک برای گربه خود باید از برخی مواد اجتناب کنید. در مرحله اول، از خرید برندهایی که از نگهدارنده‌های مصنوعی مانند BHA، BHT و اتوکسی کوین استفاده می‌کنند، خودداری کنید. چرا که این مواد شیمیایی موجب مشکلات سلامتی در گربه‌ها می‌شود.

 

2- از خرید غذاهای خشکی که از مقادیر بیش از حد کربوهیدرات مانند غلات یا سیب زمینی استفاده می‌کنند، خودداری کنید. در حالی که برخی از کربوهیدرات‌ها برای انرژی گربه لازم هستند، اما از آنجایی که این حیوانات گوشتخوار هستند، نیازی به رژیم غذایی پر کربوهیدرات ندارند.

 

3- از خرید غذای خشک با ترکیباتی که گربه شما ممکن است به آنها حساسیت داشته باشد، خودداری کنید. آلرژن‌های رایج برای گربه‌ها شامل لبنیات، گوشت گاو و گندم است.

 

سخن پایانی

غذای خشک گربه که امروزه توسط برندهای مختلفی تولید و عرضه می‌شود، در میان بسیاری از صاحبان گربه‌ها محبوب است. غذاهای خشک که با توجه به نیازهای سلامتی گربه‌ها در هر سن و نژادی تهیه می‌شوند، باعث بهبود بیماری‌های گوارشی در گربه‌ها شده و به استحکام دندان این موجودات دوست داشتنی کمک می‌کنند.

 

غذاهای خشک همچنین به دلیل اینکه استاندارد تولید بالایی دارند، ماندگاری بیشتری نیز دارند که باعث مقرون به صرفه بودن آن‌ها می‌شود. همچنین خطر رشد باکتری‌ها و ایجاد مشکلات گوارشی در غذاهای خشک کمتر است که آن را به انتخابی محبوب برای گربه‌ها و صاحبان گربه‌ها تبدیل می‌کند.