پارس ناز پورتال

فیلترها در فتوشاپ چگونه استفاده می شوند؟

فیلترها در فتوشاپ چگونه استفاده می شوند؟

در چند مطلب قبلی درباره برخی فیلترهای فتوشاپ و استفاده از آنها مطالبی بیان شد. در این مطلب در نظر داریم به صورت كامل نحوه استفاده از فیلترها در فتوشاپ را بررسی كنیم و درباره اعمال فیلتر‌هایی چون گالری فیلتر، فیلتر‌های هوشمند و تبدیل تصویر به یك نقاشی رنگ روغن صحبت كنیم.

انتخاب این‌كه چه فیلتری با چه تنظیماتی روی تصویر اعمال شود، نتایج بسیار متنوعی خواهد داشت و ممكن است تصویر شامل یك تغییر جزئی یا كلی شود. به كمك فیلترها می‌توان جلوه‌هایی چون نقاشی دستی، سیلك، طراحی اولیه، اعمال بافت، الگو، نویز، ایجاد حالت موزائیك و بسیاری جلوه‌های دیگر را ایجاد كرد. برای مشاهده نتیجه اعمال فیلتر و انجام تنظیمات آن همزمان با مشاهده نتیجه می‌توان از بخش گالری فیلتر فتوشاپ استفاده كرد. در فتوشاپ می‌توان فیلترها را در لایه انتخاب‌شده یا حتی به یك قسمت انتخاب‌شده از لایه اعمال كرد. اغلب فیلترهای فتوشاپ را می‌توان در مجموعه فیلتر گالری مشاهده كرد و مورد استفاده قرار داد. برخی نیز دارای كادر محاوره‌ای بوده و براحتی می‌توان با فراخوانی فیلتر و انجام تنظیمات مورد نظر از آن استفاده كرد. برخی فیلترها مثل Clouds و Blur نیز بدون كادر محاوره‌ای است و فقط با انتخاب نام فیلتر از زیر منوهای موجود در بخش Filter قابل فراخوانی و استفاده است.

در صورتی كه یك فیلتر به لایه‌ای از نوع Smart Object (لایه هوشمند) اعمال شود، اصطلاحاSmart Filter بوده و قابلیت ویرایش و حذف خواهد داشت. در صورتی كه در حالت عادی، اعمال فیلترها روی لایه مورد نظر حالت مخرب داشته و بدون امكان ویرایش بعدی محتوای لایه را تغییر می‌دهد. در این موارد بهتر است فیلتر روی یك كپی از لایه مورد نظر اعمال شود تا در صورت نیاز بتوان آن را حذف كرد و تصویر اولیه را برگردانیم. در برخی موارد با مراجعه به بخش فیلتر خواهیم دید كه فیلتر مورد نظر غیرفعال بوده كه معمولا علت این امر نامناسب‌بودن مد رنگی (Color Mod) یا عمق رنگی (Bit Depth) است. تمام فیلترهای فتوشاپ در مد RGB قابل استفاده است.

همچنین اغلب آنها در مد رنگی خاكستری (Grayscale) نیز قابل فراخوانی بوده و می‌توان از آنها استفاده كرد، اما در مد‌های رنگی CMYK و Lab و عمق‌های 16 بیت و 32 بیت تعداد اندكی از فیلترها را می‌توانیم استفاده كنیم كه در صورت نیاز به اعمال تمام فیلترها باید از قسمت Image گزینه Mode عمق و مد رنگی آنها را به حالت مناسب تبدیل و قابلیت استفاده فیلتر‌ها در آنها را فعال كنیم. برای سهولت اعمال فیلترها در فتوشاپ، بخشی به نام گالری فیلتر تعریف شده كه در یك كادر محاوره‌ای بیشتر فیلترهای فتوشاپ را نمایش می‌دهد و با كلیك روی هر یك از آنها و انجام تنظیمات دلخواه، می‌توانیم آن را به لایه مورد نظر خود اعمال كنیم.

برای استفاده از گالری فیلتر می‌توانیم به این صورت عمل كنیم:
لایه مورد نظر از تصویر خود را برای اعمال فیلتر انتخاب می‌كنیم. برای راحتی كار می‌توان لایه خود را به Smart Object تبدیل كرد تا امكان ویرایش فیلتر اعمال‌شده وجود داشته باشد. در این مرحله می‌توانیم قسمت دلخواهی از لایه مورد نظر خود را نیز به كمك ابزارهای انتخاب به منظور اعمال فیلتر انتخاب كنیم.

به علت استفاده اغلب فیلترها از رنگ‌های زمینه و پس‌زمینه، این رنگ‌ها را به رنگ مورد نظر خود تغییر می‌دهیم.

از مسیر Filter گزینه Filter Gallery را برای نمایش پنجره گالری فیلتر انتخاب می‌كنیم. گالری فیلتر شامل محدوده‌ای برای نمایش تصویر مورد نظر، فهرست گروه‌بندی فیلترها همراه با تصاویر كوچكی از نتیجه اعمال فیلتر مورد نظر جهت سهولت انتخاب و همچنین تنظیمات فیلتر انتخاب شده و فهرستی از فیلترهای اعمال شده روی تصویر را نمایش می‌دهد.

برای تغییر بزرگنمایی پیش‌نمایش تصویر می‌توان از دكمه‌های بزرگنمایی و كوچك‌نمایی موجود در سمت چپ و پایین پیش‌نمایش تصویر استفاده كرد.

پس از تنظیم بزرگنمایی مناسب با كلیك روی نام گروه‌های موجود در قسمت وسط پنجره فیلتر و بازكردن هر مجموعه، با كلیك روی تصویر كوچك هر فیلتر آن را انتخاب و نتیجه اعمال آن را روی تصویر خود مشاهده می‌كنیم.

پس از انتخاب فیلتر مورد نظر از سمت راست پنجره گالری فیلتر می‌توانیم تنظیمات دلخواهی را روی فیلتر مورد نظر برای كسب بهترین نتیجه انجام دهیم.

در صورت نیاز با كلیك روی دكمه New Effect Layer‌ در سمت راست و پایین پنجره فیلتر می‌توانیم فیلتر جدیدی روی فیلتر قبلی اعمال و با انتخاب دكمه Delete Effect Layer فیلتر مورد نظر خود را حذف كنیم. برای جایگزینی یك فیلتر با فیلتر دیگر می‌توانیم در بخش سمت راست و پایین، نام فیلتر را از مجموعه فیلترهای اعمال‌شده انتخاب كنیم، سپس فیلتر دیگری را از قسمت مجموعه فیلترهای انتخاب كرده و تنظیمات دلخواه آن فیلتر را اعمال كنیم. برای خاموش‌كردن موقت فیلتر اعمال شده نیز می‌توانیم در این بخش روی آیكون چشم موجود در سمت چپ نام فیلتر كلیك كنیم تا فیلتر مورد نظر به صورت موقت خاموش شود. قوانین مربوط به نمایش لایه‌ها در قسمت لایه‌های فیلتری نیز حاكم بوده و می‌توان با كلیك روی تصویر چشم یك فیلتر همراه با فشار دكمه Alt همه فیلترهای دیگر بجز آن فیلتر را خاموش و نتیجه اعمال آن فیلتر خاص را مشاهده كرد.

در صورتی كه از اعمال فیلترهای انتخاب‌شده راضی نبوده و بخواهیم تمامی فیلترها غیرفعال شوند با فشار دكمه Alt دكمه Cancel را به Reset تبدیل كرده و با انتخاب آن همه تغییرات انجام گرفته و فیلترهای اعمال‌شده را غیرفعال می‌كنیم.

فیلترها در فتوشاپ چگونه استفاده می شوند؟

پس از انتخاب یك فیلتر كه به صورت Smart اعمال‌نشده باشد، می‌توانیم با فشار دكمه‌های Alt+Ctrl+Z یا استفاده از پانل History به عقب بازگردیم و نتیجه اعمال آن فیلتر را غیرفعال كنیم.

به صورت پیش‌فرض فتوشاپ فیلترهایی را كه در قسمت فیلترگالری نمایش داده می‌شوند، در فهرست سایر فیلترهای فتوشاپ نمایش نمی‌دهد؛ اما در صورت نیاز از قسمت Edit»Preferences» Plug-in‌ و فعال‌كردن گزینه Show All Filter می‌توانیم تمامی فیلترهای فتوشاپ را در بخش فهرست فیلترها مشاهده كنیم.

برای تكرار آخرین فیلتر اعمال‌شده روی تصویر با همان تنظیمات قبلی می‌توانیم همزمان دكمه‌های Ctrl+F را از صفحه كلید فشار داده یا از منوی فیلتر گزینه Last Filter‌ (اولین گزینه) را انتخاب ‌كنیم. فیلترهایی كه در ادامه به آنها اشاره می‌شود از رنگ‌های زمینه و پس‌زمینه هنگام اعمال استفاده می‌كنند كه با انتخاب رنگ مناسب نتیجه بهتری به دست خواهد آمد.

Artistic » Colored Pencil (رنگ پس‌زمینه)
Neon Glow (رنگ زمینه و رنگ پس‌زمینه)
Distort » Diffuse Glow (رنگ پس‌زمینه)
Pixelate » Pointillize (رنگ پس‌زمینه)
Render » Clouds, Difference Clouds, Fibers (رنگ زمینه و رنگ پس‌زمینه)
Sketch » Bas Relief, Chalk & Charcoal, Charcoal, Conté Crayon, Graphic Pen, Halftone Pattern, Note Paper, Photocopy, Plaster, Reticulation, Stamp, Torn Edges(رنگ زمینه و رنگ پس‌زمینه)
Stylize » Tiles (رنگ زمینه یا رنگ پس‌زمینه)
Texture » Stained Glass(رنگ زمینه)