پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

لوازم آرایشی

تبلیغات

کاربرد خود هیپنوتیزم در پزشکی

کاربرد خود هیپنوتیزم در پزشکی

کاربردهای عملی خودهیپنوتیزم

فوائدی که از یادگیری خودهیپنوتیزم عاید ما میشود آنقدر زیاد است که زمان شرح آنها بیشتر از زمان آموختن این علم میشود ، اما در اینجا نمونه هایی از کاربرد آن برایتان آورده شده است .

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در پزشکی 

بیحسی بدون دارو : کسیکه قادر به خود هیپنوز میباشد میتواند هنگام مراجعه به دندانپزشک در لثه های خود بدون نیاز به دارو بی حسی و بی دردی ایجاد کند ، این موضوع تنها مختص دندانپزشکان نیست  .

در جراحی های مشکل تری مانند زایمان نیز بکار میرود و در همین کشور خود دیده ایم که مادری با خود هیپنوتیزم بدون اینکه درد وحشتناک زایمان را حس کند و بجای داد و فریاد با راحتی و خوشحالی شاهد تولد نوزاد خود بوده است .

از بین بردن ترس و حساسیت : برخی نسبت به تزریق حساسیت دارند و برخی از عمل میترسند ؛ درچنین مواردی نقش ارزنده هیپنوتیزم به خوبی نمایان میشود چون باخودهیپنوتیزم شخص میتواند به خود تلقین کند که ترسی ندارد و یا حساسیت خود را از بین ببرد .

روحیه دادن به خود : ایجاد آرامش و تقویت روحی بیمار، ازدیاد مقاومت بیمار در تحمل دردهای عضوی ، تسکین دردها و تسریع در بهبود دردهای عضلات عامل کمکی بسیار موثری است .

همچنین امروزه ثابت شده با روحیه بالا حتی میتوان در مقابل بیماری های صعب العلاج مانند سرطان نیز مقابله کرد که همه این موارد با تلقینات هیپنوتیزمی براحتی ایجاد میشود .

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در درمان بیماریهای روانی و روان تنی

چاقی و لاغری : خود هیپنوتیزم بهترین وسیله برای درمان چاقی است ، همچنین لاغرها و کسانیکه اشتهای خوبی برای غذا ندارند بوسیله خود هیپنوتیزم کاملا تغییر وضع خواهند داد .

پر خوری : کسیکه دچار بیماری پرخوری است با یادگرفتن فن خود هیپنوتیزم بزودی دست از پرخوری برخواهد داشت .

انحرافات جنسی : کلیه انحرافات و اختلالات جنسی اگر علت عضوی نداشته باشد با خود هیپنوتیزم قابل معالجه است ، و سرد مزاجی ، جنون شهرت، هم ج نس گرایی، ار ضاء غیر طبیعی و بسیاری از این قبیل تغییرات قابل تغییر و اصلاح هستند .

لکنت زبان : هر نوع ناراحتی در صحبت کردن نظیر لکنت زبان ، تیکها ،گرفتگی و فشار در صحبت کردن را بوسیله خود هیپنوتیزم میتوان معالجه کرد .

محرکات ذهن : ترک اعتیادات مانند سیگار کشیدن، نوشیدن ، اعتیاد به دارو، الکلیسم و جویدن ناخن ، شب ادراری، تیک ها، چشمک زدن غیر عادی ، حرکت غیر عادی لب، لرزشهای بدن مانند دست ها ، پاها ، سر و گردن به کمک خود هیپنوتیزم قابل معالجه میباشد .

اختلالات کمرویی ،ترس و اعتماد به نفس : بسیاری هستند که کمرو و خجالتی میباشند و برخی از مردم بی دلیل از خیلی چیزها میترسند ، ترس از موش ، سوسک ، سگ ، گربه ، حیوانات ، پرنده ها ، ترس از تاریکی ، بلندی ، اماکن بسته ، ترس از باد و آب در بعضی ها وجود دارد که همه این ترس ها عامل خاصی دارند که ریشه آن در ناخودآگاه است ؛ همه این قبیل اختلالات با خود هیپنوتیزم کاملا رفع میشوند و به کمک خود هیپنوتیزم میتوان عدم اعتماد به نفس را نیز معالجه کرد .

معالجه اختلالات مربوط به خواب : خود هیپنوز بیخوابی را معالجه میکند و شخص به تدریج از طریق خود هیپنوتیزم یاد میگیرد که به محض اراده کردن در هرجا و در هر وضعیتی راحت و عمیق بخوابد ، خود هیپنوتیزم کننده میتواند به خود تلقین کند که حتی ایستاده یا نشسته به خواب برود ؛ کسیکه با فن خود هیپنوز آشنایی دارد بدون کمک ساعت زنگ دار در هر موقع ولو نیمه شب که بخواهد در راس ساعت و حتی دقیقه معین میتواند از خواب بیدار شود !

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در آموزش

تقویت تمرکز و فکر : درگیری های زندگی ماشینی امروز از یک سو و اختلافات داخلی و خانوادگی از سوی دیگر تمرکز فکر را از بین میبرد هنگام مطالعه و انجام برخی کارهای دیگر متوجه میشوید که دچار پراکندگی فکر ،اضطراب، نگرانی و افسردگی هستید و در چنین وضعی درس خواندن و یادگیری به نحو شدیدی کاهش میابد ؛ نداشتن تمرکز باعث میشود رفته احساس نداشتن استعداد در یادگیری و تحصیل در شما پدید بیاید که البته با خود بی انگیزگی و بی علاقگی را نیز به دنبال دارد ، درحالیکه بازهم خودهیپنوتیزم به شما کمک خواهد کرد با تمرکز بالا بر کلیه نگرانیهای خود پیروز شوید و با یادگیری آسان احساس موفقیت وداشتن استعداد تحصیلی را به خوبی درخود حس کنید .

علاقمندی به درس ها : عمده ترین مشکل ما در یادگیری آن است که به درسی که میخواهیم بیاموزیم علاقه نداریم و این بی علاقگی ، حواس پرتی ، بی توجهی و فراموشی را در یادگیری آن درس پدید میاورد که با تلقین از راه هیپنوتیزم میتوان این بی علاقگی را به علاقمندی تبدیل کرد و هرچه علاقه شما به چیزی افزایش یابد توجه شما نیز به آن افزایش پیدا کرده مطالعه آنرا موثرتر خواهد کرد .

تقویت حافظه : اساسا ماهیت خود هیپنوتیزم بر تمرکز فوق العاده است و در حالت هیپنوتیزم فردحافظه خیلی قویتری دارد زیرا حافظه ما نسبت مستقیم با تمرکز حواس دارد و در عین حال با خودهیپنوتیزم هرکس میتواند حافظه خود را بیش از پیش تقویت کند ؛ با تلقین میتوان حافظه را بگونه دلخواه رشد داده و شکوفا کرد مثلا میتوانیم حافظه خود را بگونه ای تنظیم کنیم که با یکبار شنیدن شعری آنرا فورا حفظ نماییم !

یاداوری مطالب و خاطرات بسیار دور : خاطرات وقایع و حوادث کاملا فراموش شده سالهای گذشته بوسیله خود هیپنوتیزم زنده میشود ؛ یک شخص که صحیح هیپنوتیزم شده است اگر در یک آزمایش مهم شرکت کند کلیه مطالب و ارقام و اعداد به سهولت در مغزش جریان میابد بدون اینکه احتیاج باشد که به مغزش فشار وارد آورد ؛ این پدیده ازدیاد غیر عادی خاطرات و افکار گذشته در روانکاوی بینهایت مورد استفاده قرار میگیرد بطوریکه امروز اکثر روانکاوان به منظور حصول نتیجه فوری از روش سریعی استفاده مینمایند به نام هیپنوآنالیز یعنی کاوش خاطرات بیمار بوسیله هیپنوتیزم .

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در هنر

اگر شما اهل هنر باشید و احتمالا" یک اثر مهم هنری هم خلق کرده باشید حتما موافقید که تمام شاهکارهای هنری در حالتی شبیه خلسه به مغز انسان خطور میکنند .

ذهن هوشیار ما نمیتواند بدون کمک ناخوداگاه خلق عادت نموده و خلاقیت زیادی بروز دهد در حالیکه با کمک هیپنوتیزم ضمیر ناخوداگاه خود را میتوانید براحتی به کمک خود بیاورید و از آن در جهت خلق آثار هنری استفاده نمایید .

البته این موضوع مختص ارائه آثار هنری نیست و همه میدانیم که جرقه اکتشافات و اختراعات نیز با الهام از عالم غیبیا همان ضمیرناخوداگاه صورت گرفته اند ؛ برخی شعرا هستند بدون اینکه از عرفان یا همان خود هیپنوز اطلاعی داشته باشند شعر میگویند ولی به مرور زمان هنگام شعر گفتن خود هیپنوتیزم میشوند یا به عبارت قدیمی به حالت خلسه و جذبه خاص فرو میروند .

در این حالت است که احساس میکنند اشعار و کلمات بسیار نغز و دلکش به مغزشان وارد میشود و برخی شعرا در اوضاع و احوال خاص وقتی شروع به سرودن اشعار میکنند دچار تمرکز فکر عالی میشوند .

میدانیم که استعداد و توانایی ضمیر ناخود اگاه نسبت به شعور آگاه یا خود اگاهی تقریبا به نسبت یک به هزاران است زیرا ضمیر ناخوداگاه با توسل به تمام تجربیات و خاطرات زندگی و اجدادی ، کلمات را در هم میامیزد و به عالی ترین شکل الهام میکند و انگاه اشعاری مانند غزلیات حافظ یا عبارات نغز و دلکش بوجود میاید .

کسیکه دوره خودهیپنوتیزم را دیده باشد و خود را هیپنوتیزم کند خود به خود در دیدن و شنیدن حساس و دقیق میشود ؛ در اینجا منظور از دیدن و شنیدن خوب دو جنبه مختلف است، یکی از نقطه نظرهوشیاری در دیدن و شنیدن است و دیگری منظور درک و فهم دقیق و عمیق مسائل اجتماعی و زندگی از طریق دیدن و شنیدن میباشد که میدانم این نگرش ژرف پایه هنر میباشد .

دیگر اینکه چون خود هیپنوتیزم ایجاد آرامش روانی و عصبی مینماید لذا این افزایش دقت نظر حتی اختلالات شنیدن و دیدن که به علت هیستری نوعی بیماری روانی ایجاد شده معالجه و رفع میشود .

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در ورزش

کاربرد اول : یک فرتبالیست که فردا مسابقه مهمی در پیش دارد میتواند امروز آن مسابقه را درحالت هیپنوتیزم تصور کند و در تصور خود از راه دور با شوت های قوی دروازه حریف را بگشاید این تمرین تخیلی آنقدر میتواند تکرار شود که شخص براحتی در بازی فردا با یک شوت دقیق دروازه حریف بگشاید ؛ لازم است بدانید کاملا اثبات شده که این تمرین تخیلی دقیقا همان تاثیر تمرین واقعی را دارد ، خصوصا اینکه مثالی که ذکر شد در تمامی ورزشها قابل اجراست ولی بالاترین ارزش آن زمانی مشخص میشود که ورزشکار قصد انجام کاری را داشته باشد که امکان تمرین آن وجود ندارد مثل کارهای سختی که بدلکاران سینما انجام میدهند مثل پریدن از بالای برج ایفل !

کاربرد دوم : اساس ورزش ها بر پایه تمرکز فکر و رسیدن به تمرکز فکر فوق العاده یا همان خود هیپنوتیزم استوار است و ورزشکار کوشش و تلاش میکند که هنگام عمل و احتیباج به این حالت در آید که دراین حالت استعدادی شگرف و خارق العاده پیدا کند ؛ در ورزشهای رزمی ورزشکار حتی جراحات وارده را نه حس کند و نه احساس درد دارد و محل جراحات ناشی از سلاحهای برنده به سرعت التیام میپذیرد.

کاربرد سوم : یکی از حالتهای خود هیپنوتیزم حالت کاتالپسی است که دراین حالت ماهیچه ها مانند استخوان سفت و محکم میشوند و در چنین حالتی است که هریک از اعضاء گوشتی بدن نیز به جسمی کوبنده و سلاحی کارامد در ورزشهای رزمی تبدیل میشود .

 

کاربرد خود هیپنوتیزم در دانش موفقیت

خودباوری و نشاط در زندگی : در نتیجه یادگیری فن ارزنده "رلکس" نیروهای مغز و روان آزاد میشود و شخص قادر خواهد بود با دید واقعی تری زندگی را بنگرد و تحملش در برابر تمام مشکلات بیشتر خواهد بود ؛ به کمک خودهیپنوتیزم شخص میتواند یاد بگیرد که جسم و روان خود را راحت و ریلکس یعنی بدون فشار نگه دارد و به این ترتیب شور و نشاط در او زنده میشود .

بیدار کردن استعدادهای خفته : بسیاری از جوانان هستند که دارای استعدادهای خفته ای میباشند و برخی دیگر نمیدانند که چه میخواهند یا برای چه کاری لیاقت و استعداد دارند ؛ جوانان به کمک خود هیپنوتیزم آگاه میشوند که چه استعدادی دارند و برای چه کاری ساخته شده اند و در زندگی چه کاری باید بکنند .

ترس از صحنه نمایش ، رادیو و تلوزیون : بطور کلی ترس از هر نوع صحنه ای که درآن جمعیت یا حالت خاص باشد بوسیله خود هیپنوتیزم از بین میرود ؛ سخنرانی در مجامع عمومی هنرپیشگان ، خوانندگان ، گویندگان رادیو و تلوزیون ، مجریان برنامه ها و تمام افرادی که هرنوع برخورد و گفتگویی با مردم و مقامات دارند ولی دچار ترس ، خجالت ، اضطراب و دلهره هستند ؛ انسان بوسیله خود هیپنوتیزم ناراحتی ها ، ترس ها و نگرانی های خود را به کلی رفع مینماید و مانند قهرمانی شجاع کارهای مربوطه خود را در حضور همه کس و در هر جا انجام میدهد .

ازدیاد مقاومت جسمی و فکری : خود هیپنوتیزم مقاومت جسمی و فکری و روانی شخص را اساسا" در مقابل همه مشکلات زندگی بطور خارق العاده ای زیاد میکند و بدین ترتیب شخص میتواند کارهای روزانه اش را حاصلخیز تر کند و در برخوردهای روزانه اجتماعیش شادتر و شادکامتر باشد و ریلکس بودن یکی از عوامل اساسی در پرورش استعداد مقاومت در برابر مشکلات زندگی است .

ثروتمند شدن با خود هیپنوتیزم : ثروتمند شدن عموما در ذهن ما معادل با موفقیت در زندگی است ؛ در اثر کوچکترین محاسبه ممکن است شکست بخورید ، ممکن است ورشکست بشوید یا ممکن است موقعیت مناسبی را از دست بدهید ؛ عادتهای بدبینی و فکری و نتیجه گیری غلط از تجربیات زندگی ممکن است شخص را همیشه عقب نگه دارد ؛ اگر علت ورشکستگی بسیاری از تجار بررسی شود ملاحظه خواهد شد که علت شکست در درون خود انها بوده است، بی احتیاطی ، عدم توانایی در پیش بینی های صحیح ، مدیریت غلط و اداره غیر عملی و ناصحیح سازمان ، تنبلی ، عادت به ولخرجی ، مخارج نابجا و کارها و برنامه ها را به موقع انجام ندادن است ؛ هیپنوتیزم قادر است به مرور همه این قبیل اختلالات و عوامل منفی و فکری و ذهنی را از بین ببرد و ناخوداگاه فرد را آنچنان راهنمایی کند که بدون اشتباه و لغزش بسوی ثرتمند شدن پیش برود.

راز قانون جاذبه و هیپنوتیزم : اگر فیلم راز(secret) را دیده باشید متوجه میشوید که سخت ترین کار برای بدست آوردن موفقیت و عمل به قانون جاذبه مرحله باور چیزی است که میخواهیم اتفاق بیفتد درحالیکه هنوز رخ نداده است ؛ این کار با هیپنوتیزم بسیار ساده رخ میدهد چون شما خود را به حالت هیپنوتیزم میبرید و در آن زمان هر چه را میخواهید اتفاق بیفتد تجسم کرده و به خود تلقین میکنید که رخ داده است ضمن اینکه نیروی مزاحم تعقل که مانع باور تخیلات ما میشود در این حالت از کار افتاده و مزاحم کار شما نمیشود ، همچنین آرامش زیاد اصلی ترین عامل موفقیت و داشتن حال خوب که پایه اول موفقیت است را با هیپنوتیزم براحتی دردسترس است.

 
لوازم آرایشی