پارس ناز پورتال

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

روش های خنک نگه داشتن ماشین + جلوگیری از جوش آوردن ماشین

امروز روش هایي رابه شـما می آموزیم تا در فصول گرم خودرو خودتان را خنک نگه دارید. خنک نگه داشتن خودرو در فصل هاي گرم یک دغدغه بزرگ اسـت، ماشین را پارک می کنید اما همیشه سایه نیست، برمی گردید و سوار خودرو میشوید و تجربه یک سونا خشک داغ را احساس می کنید. این یک مساله اذيت دهنده برای همه ی اسـت، اما امروز روش هایي داریم تا بتوانیم خودروی مان را تا حد امکان خنک نگه داریم.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

خوشبختانه خودرو هـای امروزی از تجهیزات سرمایشی مجهزی بهره میگیرند اما بازهم تمهیداتی وجوددارد کـه بـه لطف آن‌ها می توان خودرو را در هوای گرم تابستان خنک‌تر نگه داشت.

 

استفاده از پرده‌های آفتابگیر خودرو

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

پرده‌هاي آفتابگیر یکی از ساده ترین راهها برای خنک نگه داشتن فضای داخل خودرو بـه حساب می آیند. برای اینکار کافی اسـت هر دفعه کـه خودرو را پارک میکنید این پرده‌ها را بر روی شیشه‌هاي داخل خودرو بکشید. اینکار زمان زیادی نمی برد اما با ایجاد سایه، محیط داخل خودرو را خنک‌تر نگه می‌دارد.

 

از روکش داشبورد غافل نشوید

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

داشبورد خودرو از موادی ساخته شده اسـت کـه نور و حرارت آفتاب رابه خود جذب می کند، این مواد با نگه داشتن حرارت باعث افزایش گرمای خودرو میشوند و بهمین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما در روزهای گرم سال از روکش داشبورد استفاده کنید. این روکش‌ها بـه لحاظ زیباشناختی نیز جذابیت بیشتری بـه داشبورد خودرو می دهند و دوام داشبورد را بیشتر می‌کننند.

 

فرمان خودرو رابا پارچه بپوشانید

حتی اگر داخل خودرو آفتابگیر نصب کرده باشید بازهم حرارت هوا در روزهای گرم تابستان بـه اندازه‌اي اسـت کـه فرمان و محیط داخل خودرو را کاملاً گرم میکند، در نتیجه برای این کـه فرمان خودرو بیش از حد گرم نشود با یک تکه پارچه یا حوله فرمان را زمانی کـه خودرو را پارک کرده اید بپوشانید.

 

خنک نگه‌ داشتن خودرو

انصافاً باید گفت پیدا کردن جای پارک در قسمت‌هاي مختلف شهر هـای شلوغ کار ساده‌اي نیست اما گذاشتن خودرو زیر نور مستقیم آفتاب در تابستان چیزی بـه غیر از گرمای زیاد داخل خودرو رابه دنبال ندارد، این امر برای مواقعی کـه قصد دارید برای چند ساعت خودرو را پارک کنید اهمیت بیشتری پیدا میکند. در نتیجه وقت بیشتری برای پیدا کردن جای پارک در زیر سایه پیدا کنید و خودروی خودرا از شر گرمای سوزان نجات دهید.

 

لوازم و تجهیزات مهم داخل خودرو را زیر نور خورشید قرار ندهید

گذاشتن لوازم و تجهیزات مختلف روی داشبورد و صندلی‌ها زمانی کـه خودرو را پارک کرده اید بـه لحاظ امنیتی کار درستی نیست. از طرف دیگر اینکار ممکن اسـت باعث شود تا این لوازم در اثر مجاورت در برابر نور خورشید آسيب ببینند. انداختن یک تکه پارچه یا حوله روی لوازمی کـه داخل خودرو قرار داده‌اید گزینه خوبی برای پنهان نگه داشتن این لوازم از نور خورشید اسـت.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

پیدا کردن پارکینگ خالی در قسمت‌هاي شلوغ شهر کار ساده‌اي نیست اما اینکار ارزشش را دارد بـه‌خصوص اگر قرار باشد خودرو را زیر نور مستقیم خورشید پارک کنید، با این حساب پیشنهاد می کنیم قبل از مراجعه بـه قسمت‌هاي شلوغ شهر، پارکینگ‌هاي موجود دراین قسمت‌ها را بررسی نموده و بجای گشتن بـه دنبال جای پارکی کـه زیر سایه باشد، خودرو را در پارکینگ پارک نمایید.

 

پنجره‌ ها را تا انتها بالا نکشید

بی شک انجام اینکار با اصول ایمنی مغایرت دارد اما اگر خودروی شـما در محلی قابل اعتماد پارک شده اسـت و نگرانی برای موارد ایمنی ندارید، میتوانید پنجره‌ها رابه مقدار کمی باز بگذارید. پیشنهاد میکنیم این مقدار بـه اندازه‌اي نباشد کـه بازوی یک فرد ازآن بـه داخل خودرو باز شود و باز گذاشتن پنجره‌هاي خودرو بـه اندازه چند بند انگشت برای بـه جریان در آوردن گردش هوا در داخل خودرو کفایت میکند.

 

از پنکه‌ هاي کوچک خورشیدی در داخل خودرو کمک بگیرید

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

همان‌گونه کـه در بالا اشاره شد باز گذاشتن پنجره‌ها تأثیر زیادی در گردش هوا دارد اما اگر بتوانید یک پنکه کوچک خریداری کنید کـه انرژی خودرا نیز از خورشید تأمین میکند دیگر نگرانی برای گردش هوا در داخل خودرو نخواهید داشت. این پنکه کوچک در روزهای پرحرارت تابستان هوا را از داخل خودرو بـه خارج منتقل می کند و با بـه جریان انداختن دائم هوا، درجه حرارت داخل خودرو پایینتر خواهد آمد.

 

خنک نگه‌ داشتن خودرو

روکش صندلیِ بیشتر خودروها چرمی و تیره رنگ اسـت، این ترکیب گرمای بیشتری را جذب میکند و با نگه داشتن گرما در خود باعث می شود تا درجه حرارت خودرو حتی زمانی کـه از آفتاب بیرون برده شده اسـت نیز بیشتر از میزان معمول باشد. بـه این ترتیب بهتر اسـت پارچه‌اي معمولی روی صندلی‌ها بیاندازید تا جلوی جذب حرارت بـه صندلی‌هاي خودرو گرفته شود.

 

مواظب درجه حرارت لاستیک‌ها باشید

راننده‌ها در حین رانندگی همیشه حواسشان بـه درجه حرارت موتور خودرو اسـت اما در بیشتر مواقع از نظارت درجه حرارت لاستیک‌ها غافل می شوند. لاستیک‌هاي خودرو مستقیماً با آسفالت گرم خیابان تماس دارد و از آنجایی کـه این تماس اصطکاک ایجاد می کند گرمای زیادی بـه لاستیک‌هاي خودرو منتقل میشود.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

در نتیجه پیشنهاد میکنیم فشار باد لاستیک‌ها را همیشه در بیشترین حالت ممکن قرار دهید تا اصطکاک کمتری میان لاستیک و سطح جاده در روزهای گرم تابستان ایجاد شود.

 

جای پارک خودرو را در طول روز تغییر دهید

اگر ازآن دسته افراد سحرخیزی هستید کـه صبح‌ها اول وقت بـه سر کار میروند و خودروی خودرا در مکان مناسبی در سایه پارک می کنند حتما بـه خوبی میدانید کـه این سایه ماندنی نیست و یکی دو ساعت بعد بدلیل گردش زمین، خودروی شـما زیر نور مستقیم آفتاب قرار میگیرد.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

با این حساب توصیه میکنیم در طول روز سری بـه خودرو بزنید و جای پارک آنرا عوض کنید. دراین قسمت بـه اتمام ترفند‌هایي برای خنک‌ نگه داشتین خودرو در هوای گرم تابستان رسیدیم، پیشنهاد میکنیم اگر شـما هم تجربه خوبی دراین زمینه دارید، در قسمت نظرات مـا و سایر کاربران را در جریان تجربه‌هاي مفید خود قرار دهید.

 

و در ادامه: جلوگیری از داغ شدن خودرو و کاهش دمای موتور

یکی از مشکلاتی کـه ممکن اسـت گریبانگیر رانندگان خودرو، خصوصا در ماه هاي گرم سال شود، گرم شدن و افزایش بیش از حد دمای موتور خودرو اسـت. این موضوع سبب می شود تا دمای موتور از حدود استاندارد خود خارج شود و بـه اصطلاح خودرو جوش بیاورد.

 

از آنجا کـه در فصل تابستان هوا بسیار گرم می شود، در نتیجه ممکن اسـت موتور خودرو نیز بسیار سریع تر دمایش افزایش پیدا کند. برای پیشگیري از داغ شدن خودرو و کاهش دمای موتور خودرو روش هایي وجوددارد کـه در ادامه عده اي از آنها را معرفی کرده و بـه توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

 

کاهش دمای موتور ماشین

داغ شدن خودروهمانطور کـه اشاره شد، افزایش دمای موتور خودرو، میتواند باعث جوش آوردن خودرو گردد کـه عدم توجه بـه این موضوع، در نهایت منجر بـه آسيب و آسیب زیاد بـه موتور خودرو می‌گردد. در نتیجه هنگامیکه دمای موتور بـه فراتر از حد استاندارد آن رسید، باید فورا خودرو را متوقف و خاموش نمود و پس ازآن برای حل مشکل، چاره اي اندیشید.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

این مطلب بـه دو بخش تقسیم میگردد. دربخش اول بـه ارائه راهکارهایی برای پیش گیری از داغ شدن بیش از حد موتور ودر نتیجه کاهش دمای موتور خودرو خواهیم پرداخت. دربخش دوم نیز راهکارهایی را برای کاهش سریع دمای موتور ارائه خواهیم داد کـه در زمانی کاربرد دارد کـه خودروی مـا بیش از حد داغ شده و جوش آورده اسـت.

 

جلوگیری از افزایش دمای موتور در روزهای گرم

یکی از مهم ترین بخش هایي کـه جزو سیستم خنک کننده موتور محسوب می شود، آب و روغن موتور می باشد. این دو مایع نقش موثری در خنک کنندگی موتور خودرو ایفا می کنند. عدم توجه بـه میزان، کیفیت و ترکیبات این دو مایع، می‌تواند باعث افزایش دمای موتور ودر نهایت جوش آوردن خودرو شود.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

پس ازآن باید بـه فن هاي خنک کننده خودرو نیز توجه نمود کـه درصورت عدم عملکرد صحیح، میتوانند باعث جوش آوردن خودرو شوند.

 

آب رادیاتور

درجه آمپر آب موجود در رادیاتور در روزهای گرم سال بـه هیچ عنوان نباید کمتر از میزان استاندارد تعریف شده در دفترچه راهنمای خودرو باشد. بعلت گرمای زیاد در تابستان، همواره باید بـه صورت دوره اي میزان آب موجود در رادیاتور را چک نمود. علاوه بر این، باید از ضدیخ و ضدجوش نیز بـه میزان مناسب در رادیاتور خودرو استفاده شود.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

این مایع سبب می شود تا نقطه جوش آب موجود در رادیاتور بالا رود ودر نتیجه حتی اگر موتور بـه دمای صد درجه نیز برسد، خودرو جوش نیاورد.

 

روغن موتور

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

روغن موتور نیز باید در روزهای گرم سال بـه صورت مرتب و دوره اي تعویض گردد. استفاده طولانی مدت از روغن موتور سبب می شود تا این روغن خاصیت اولیه خودرا از دست داده ودر نتیجه میزان گرانروی آن کاهش یابد. این موضوع سبب می شود تا این روغن در هنگام برخورد با قطعات داغ موتور، نتواند بـه خوبی وظیفه خودرا انجام دهد ودر نتیجه خنک کنندگی لازم را نداشته باشد.

 

اتصالات و لوله هاي آب

گرمای بیش از حد سبب می شود تا در اثر انبساط، بست هاي موجود در مسیر لوله ها و جریان آب ورودی و خروجی بـه موتور، سست شده و گاها از جای خود در بیایند.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

این موضوع سبب می شود تا مقداری از آب موجود در رادیاتور بـه بیرون نشت پیدا کرده ودر نتیجه باعث کاهش سطح آب رادیاتور شود. یکی از راه هاي کاهش دمای موتور خودرو این اسـت کـه هر از چند گاهی از محکم بودن اتصلات آب، خاطرجمعی حاصل کنیم.

 

هواگیری بـه موقع

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

هر بار کـه خودروی مـا جوش بیاورد یا بـه دلایلی مقداری از آب آن کاسته شود، باعث می شود تا مقداری هوا در مسیر لوله هاي آب درون موتور نفوذ پیدا کند. این هوا سبب می شود تا عمل خنک کنندگی آب با اختلال مواجه شود ودر نتیجه دمای موتور کاهش پیدا نکند. برای کاهش دمای موتور خودرو ، پیشنهاد می شود حتما پس از هر بار جوش آوردن خودرو، عمل هواگیری رادیاتور انجام شود.

 

پروانه و فن هاي خودرو

اگر خودروی شـما از جمله مدل هایي اسـت کـه قابلیت نصب پروانه را در قسمت جلویی خود دارد، پیشنهاد می کنیم در فصول گرم حتما این پروانه را نصب کنید.

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

هم چنین خاطرجمعی از سلامت فن هاي رادیاتور می‌تواند منجر بـه کاهش دمای رادیاتور ودر نتیجه کاهش دمای موتور خودرو شود.

 

ترافیک و کار کردن درجا

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

توقف در ترافیک، درجا کار کردن، کار کردن با دور موتور بالا و سایر موارد این چنینی، باعث می شود تا دمای موتور رفته رفته افزایش پیدا کند. سعی کنید از مسیر هایي تردد داشته باشید کـه کم ترافیک تر باشند. حرکت خودرو در دور موتور پایین و با سرعت مناسب، سبب می شود تا هوا در موتور جریان یافته و موتور خنک تر شود.

 

کاهش سریع دمای موتور خودرو

اگر خودروی شـما داغ کرده اسـت و درجه آمپر آن بیش از حد بالا رفته اسـت، برای کاهش سریع دمای آن راهکاری برای سرعت بخشیدن بـه کاهش دمای آن وجوددارد کـه در ادامه بـه صورت مرحله مرحله آنرا ذکر خواهیم نمود:

 

= خودرو را در محلی کـه سایه اسـت پارک نموده و خاموش کنید.

= درب کاپوت خودرو را باز نمایید تا هوای تازه بـه موتور برسد.

= بـه هیچ عنوان بـه اتصالات و درب رادیاتور دست نزنید.

= دراین حالت دمای آب بسیار زیاد بوده و باز کردن هر قطعه اي می‌تواند منجر بـه سوختگی شدید شـما شود.

= درب رادیاتور را تا زمانی کـه مطمئن نشدید خودرو کاملا سرد شده اسـت باز نکنید

= باز کردن دداغ شدن خودرورب رادیاتور در دمای بالا باعث پاشیده شدن فشار بخار آب داغ بـه بیرون می شود.

= بـه هیچ عنوان روی قطعات داغ موتور آب نریزید

= خنک کردن سریع موتور با استفاده از آب منجر بـه ترک خوردگی و آسیب دیدن قطعات موتور می شود.

= بـه داخل کابین خودرو رفته و پنجره هاي خودرو را باز کنید.

= سپس بخاری خودرو را در درجه آخر برده و روشن نمایید.

= بـه این ترتیب فن هاي بخاری گرمای درون موتور رابه داخل کابین هدایت می کنند و از طریق پنجره ها دفع میگردد.

= سوئیچ ماشین را باز بگذارید تا فن هاي رادیاتور شروع بـه چرخش کنند.

= راه کارهای پیشگیري از داغ کردن و جوش آوردن خودرو در روز هاي گرم سال

روش های خنک نگه داشتن خودرو + جلوگیری از جوش آوردن خودرو

با انجام موارد ذکر شده، خودروی شـما در مدت زمان 15 الی 30 دقیقه خنک خواهد شد. پس از خنک شدن موتور، بـه آرامی درب رادیاتور را باز کرده و مقدار آب بخار شده را جبران نمایید. توجه داشته باشید کـه حتما پیچ هواگیری رادیاتور را نیز باز کنید و عمل هواگیری را در هنگام پر کردن رادیاتور انجام دهید.