پارس ناز پورتال

نورپردازی مدرن با چراغ خطی

مجموعه : دکوراسیون
نورپردازی مدرن با چراغ خطی

چراغ‌های خطی از جمله تجهیزات نورپردازی شیک و مدرنی هستند که نسبت به نمونه‌های قدیمی خود بازده نوری بیشتر، شارژ نوری بهتر و مصرف انرژی کمتری دارند. در گذشته، استفاده از این چراغ‌ها معمولاً در دفاتر رسمی یا فروشگاه‌ها محدود بود اما در دنیای مدرن امروز با توجه به اهمیت نورپردازی در ایجاد زیبایی در فضا استفاده از آنها در رستوران‌ها، کافه‌ها، لابی هتل‌ها، استودیو‌های هنری و سایر مکان‌ها رواج یافته است و دیگر محدود به چند مکان خاص نیست.

 

چراغ خطی قطعاً یک انتخاب هوشمندانه برای محیط های مختلف می باشد، چرا که به جای استفاده از چندین چراغ یا لامپ به صورت پشت سر هم، با به کارگیری این چراغ که طول زیادی را دارا است، می توان به هدف خود که ایجاد یک ردیف یا چراغ خطی می باشد، دست یافت.

 

این چراغ را هم در روشنایی داخلی می توان به کار گرفت و هم در روشنایی بیرونی. از جمله مکان هایی که با استفاده از این چراغ می توان یک روشنایی مطلوب برای آن ها ایجاد کرد، به این موارد می توان اشاره نمود:

 

 • اتاق های کنفرانس و جلسات
 • منازل مسکونی
 • اداره جات و شرکت ها
 • اتاق های طویل و راهرو مانند
 • رستوران و کافی شاپ
 • زیر کابینت ها
 • سرویس بهداشتی
 • فروشگاه ها
 • سالن های زیبایی

 

چراغ خطی روکار

استفاده از چراغ خطی روکار یک راهکار مناسب است در شرایطی که نمی‌توان برش و شیار درسقف کاذب ایجاد کرد وهمچنین سقف به ارتفاع زیادی نمی‌رسد تا از سیستمهای آویز استفاده کرد.

 

اگر قصد تغییر سیستم روشنایی محل مورد نظر خود را دارید و امکان تغییر در سقف و دیوارها را ندارید با استفاده از چراغ خطی روکار، سیستم روشنایی خود را به‌روز کنید. در انتخاب چراغ خطی مناسب برای محیط باید به نوع نصب، رنگ نور، شارژ نوری، طول عمر، عدم نفوذ رطوبت و گرد و غبار به داخل چراغ توجه کنید.

 

چراغ خطی توکار

چراغ خطی وکار در یک دهانه توخالی روی سطحی مانند سقف یا دیوار نصب می‌شود. از این نوع خطی می‌توان برای ایجاد خطوط تمیز و نامرئی یا اشکالی از نور استفاده کرد که به طور یکپارچه با سطوح سقف و دیوار یک فضا ترکیب می‌شود و بخشی از پارچه آن می‌شود.

 

نورپردازی توکار تأثیر قدرتمندی دارد و اغلب یک فضا را تغییر می‌دهد و به آن اضافه می‌کند. به عنوان یک عامل شگفت انگیز در طراحی معماری معاصر است. چراغ نور خطی توکار، که به طور فزاینده‌ای در محل کار محبوب است نیاز به طراحی متفکرانه دارد.

 

چراغ خطی آویز

چراغ خطی آویز یکی از انواع چراغ های خطی روکار است که از لحاظ سیستم روشنایی هیچ تفاوتی با آن‌ها ندارد. اما محل کاربرد آن تفاوت دارد. به عبارت بهتر چراغ‌های روکار در مواردی نصب می‌شوند که سقف کوتاه باشد؛ اما چراغ‌های خطی آویز، برای مکان‌هایی با سقف بلند مناسب هستند.

 

زیرا در مکان‌هایی با سقف بلند، با استفاده از چراغ خطی آویز می‌توان فاصله میان منبع نور تا کف را کاهش داده و به این ترتیب روشنایی بهتری را به دست آورد.با استفاده از چراغ‌های آویز تعداد منابع روشنایی برای نور بخشیدن به سالن‌های اجلاس، مکان‌های زیارتی و دیگر مکان‌ها، با سقف بلند کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه مصرف برق تا حد زیادی کمتر خواهد شد. علاوه بر این چراغ‌های آویز را می‌توان به راحتی باز کرده و در مکان دیگری نصب کرد.

 

مزایای چراغ خطی

بدون شک چراغ خطی با توجه به شکل خاص خود مزیت های زیادی برای نورپردازی داخلی داشته و دست طراحان معماری و دکوراسیون را در ایجاد عناصر جذاب نوری در فضاها و محیط های گوناگون باز می گذارد. در ادامه به چند مورد از ملموس ترین این مزیت ها در هنگام خرید چراغ خطیاشاره می کنیم.

 

 • خلق و ایجاد نوری که از سقف شروع شده و از گوشه ها عبور کرده و تا روی دیوارها ادامه داشته باشد، از مهم ترین ویژگی های این چراغ است که چنین امکانی را در دیگر انواع چراغ سقفی نمی توانید پیدا کنید.

 

 • خوبی این چراغ آن است که با استفاده از آن، کمتر نقطه ای از فضا را می توانید پیدا کنید که نور به آن نرسیده باشد.

 

 • با استفاده از این چراغ می توان مدل های مختلفی از نورپردازی که در آن ها از خطوط الهام گرفته می شود به وجود آورد. از جمله اشکالی همچون خطوط موازی، زیگزاگی، صلیبی، منحنی و … .

 

 • نور را به صورت یکدست و یکنواخت منتشر می کند.

 

 • تابش نور آن خیره کننده نیست و موجب آزار چشم نمی گردد.

 

منبع: اکووات/ecowat