پارس ناز پورتال

همه چیز درباره جلسات آشنایی قبل از ازدواج

همه چیز درباره جلسات آشنایی قبل از ازدواج

جلسات آشنایی قبل از ازدواج 

در این پست، همه چیز درباره جلسات آشنایی قبل از ازدواج را به شما خواهیم گفت. در تمام دنیا افراد زیادی وجود دارند که قبل از ازدواج با یک دیگر ملاقات هایی داشته و هم را دیده اند. همچنین ارتباطاتی در میان آن ها شکل می گیرد. اگر چه در کشور ما عرف و فرهنگ به گونه ای است که معمولاً خانواده ها مخالف دوستی و آشنایی های قبل از ازدواج هستند.

 

خانواده های سنتی ایرانی معمولاً اصرار دارند که دختر و پسر به صورت سنتی با یک دیگر آشنا شده و از جانب خانواده ها با یک دیگر ارتباط داشته باشند. همچنین ازدواج آن ها نیز از جانب خانواده ها صورت بگیرد. اما علم روان شناسی امروزی توصیه می کند. دختر و پسر قبل از ازدواج یکدیگر را بشناسند و به شناختی نسبی نسبت به همدیگر برسند.

 

اما لازم است که در این آشنایی های قبل از ازدواج چهارچوب های خاصی رعایت شود. این ملاقات ها باید در محدوده مناسبی انجام بگیرد و تنها هدف آن آشنایی برای ازدواج باشد. جلسات آشنایی قبل از ازدواج به افراد کمک می کند که فرد مورد نظر و مناسب خود را برای زندگی انتخاب کنند. همچنین به افراد فرصت می دهد که بفهمند شخص مورد نظر برای ازدواج مناسب است یا خیر.

 

الزامی بودن جلسات آشنایی قبل از ازدواج

 

جلسات آشنایی قبل از ازدواج می تواند به افراد کمک کند که یکدیگر را بشناسند. همچنین به این درک برسند. که آیا با فرد مورد علاقه شان سازگار هستند یا خیر. علاوه بر این موارد نام برده شده کمک می کند که افراد بعد از ازدواج سازش بهتری داشته باشند. همچنین در بسیاری از موارد راحت تر بتوانند با یکدیگر کنار بیایند. آشنایی قبل از ازدواج یک تایم خاص است. که برای سنجش و آزمون و خطای سازگاری میان دو فرد انجام می گیرد.

جلسات آشنایی قبل از ازدواج 

در نهایت دختر و پسر تصمیم می گیرند. با بعد از گذشت این زمان هر کدام از طرفین به نتیجه می رسند که می خواهند این رابطه را ادامه دهند. یا با هم بودن و ازدواج آن ها نمی تواند آینده خوبی داشته باشد. ما در این مقاله مطالبی را ارائه داده ایم که افراد با توجه به آن پی به اهمیت جلسات آشنایی پیش از ازدواج می برند.

 

بیشتر بخوانید: قبل از ازدواج چه واکسنی باید زد؟

 

جلسات پیش از ازدواج به برقراری یک رابطه دوستانه کمک می کند

 

مهم ترین نکته ای که توسط همه روان شناسان و مشاوران خانواده توصیه می شود. این است که دختر و پسر قبل از ازدواج با یک دیگر آشنایی داشته باشند. همچنین جلسات آشنایی پیش از ازدواج را بگذرانند. این مورد که افراد با روحیات هم دیگر در این جلسات آشنا می شوند.

 

تاثیر بسیار عمیقی در زندگی آینده هر دوی آن ها خواهد داشت. علاوه بر این افراد در این دوره ها یاد می گیرند. که چگونه با یکدیگر رفتار کنند و چگونه با هم تعامل نمایند. همچنین در این جلسات افراد می فهمند که نحوه برخورد و حرف زدن همسر شان به چه صورت است. علاوه بر این آن ها در مورد خصوصیات اخلاقی یکدیگر نکات زیادی را یاد می گیرند.

 

به عنوان نمونه می آموزند که چه چیزی همسر شان را خوشحال می کند. که بعد ها بتوانند برای خوشحال کردنش از این موارد استفاده کنند. همچنین در این جلسات افراد می یابند که چه چیزی همسرشان را ناراحت می کند. با دانستن این نکات احتمال درگیری و ناراحتی در میان آن ها تقریباً به صفر می رسد.

 

علاوه بر این افراد متوجه می شوند که آیا همسر شان دارای روحیه شادی می باشد. یا می تواند باعث خوشحالی و خنداندن آن ها شود. داشتن یک همسر شاد می تواند زندگی را برای افراد شیرین تر و با نشاط تر کند. به طور کلی این جلسات برای شناخت بهتر می باشد و افراد چون شناخت بهتری از یک دیگر در این جلسات پیدا می کنند.

 

می توانند به یکدیگر نزدیک تر شده و در میان آن ها صمیمیت ایجاد شود. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند که زوج هایی که رابطه دوستانه تر و صمیمی تری با هم دارند. می توانند زندگی مشترک موفق تری نیز در آینده داشته باشند. صمیمیت و رابطه نزدیک به افراد برای داشتن یک زندگی جذاب و موفق کمک می کند.

 

مورد آزمون قرار دادن رابطه قبل از ازدواج

 

مهم ترین دغدغه همه افرادی که در شرف ازدواج هستند. این است که سوالات آشنایی پیش از ازدواج باید در چه موضوعات و در چه رابطه ای باشند. بخش مهمی از ملاقات های پیش از ازدواج مربوط به شناخت همسر آینده می باشد. افراد باید در این جلسات نحوه برخورد و رفتار همسر در موقعیت های مختلف را بسنجد.

آشنایی قبل از ازدواج 

همچنین باید دقت کنند که رفتار همسر شان در موقعیت های غیر منتظره به چه صورت است. علاوه بر این هنگام از دست دادن یک عزیز یا بیکار شدن به چه صورتی برخورد می نماید. همچنین نحوه رفتار او در هنگام بیماری های جدی، بارداری های بدون برنامهریزی و اتفاق های بدی که ممکن است در زندگی مشترک رخ دهد بسیار مهم می باشد.

 

افراد در آشنایی قبل از ازدواج فرصت دارند که همسرشان را به خوبی بشناسند. علاوه بر این خصوصیت های اخلاقی او را مورد بررسی قرار دهند. همچنین مطمئن شوند که همسرشان فردی دوست داشتنی، حمایت کننده، صبور و قوی است. به طور حتم این افراد برای زندگی مشترک و شرایط سخت بسیار قابل اعتماد و قابل اطمینان می باشند.

 

شناخت نقاط ضعف رابطه

در جلسات آشنایی قبل از ازدواج افراد می توانند نقطه ضعف های یکدیگر را بشناسند. در این دوران آن ها قادر هستند که بدانند چه چیزی شریک زندگی شان را مورد آزار و اذیت قرار می دهد. همچنین آن ها متوجه می شوند که آسیب پذیری همسر شان تا چه اندازه می باشد.

 

می فهمند او تحت تاثیر چه شرایطی بیشترین آسیب و آزار را می بیند. این موارد به افراد نشان می دهد که در زمان سختی ها و مشکلات زندگی شریک زندگی شان به چه صورتی برخورد می کند. همچنین تا چه اندازه می توانند بر روی او در مشکلات حساب باز کنند. علاوه بر این شناخت آسیب ها و نقطه ضعف ها می تواند به افراد کمک کند تا رابطه پایدار تری داشته باشند.

 

به این صورت که افراد نقطه ضعف همسر خود را بدانند و بفهمند که او طبق چه مواردی مورد آزار و ناراحتی قرار می گیرد. علاوه بر این سعی می کنند از او در مقابل نقطه ضعف ها محافظت کرده و برای جلوگیری از ناراحت شدن همسرشان هرگز از این نقاط ورود نکرده و از آن ها استفاده نمی کنند.

 

بیشتر بخوانید: چگونگی برخورد با مردان قبل از ازدواج چه می دانید؟

 

حل اختلاف در جلسات آشنایی قبل از ازدواج

 

به طور کلی افراد قبل از ازدواج به این مسئله فکر می کنند که چگونه قرار است با همسرشان مسائل را حل کنند. همچنین به این فکر می کنند که چگونه رفتار کنند تا اختلافات و مشکل های شان بزرگ نشود. علاوه بر این آن ها به این مورد نیز فکر میکنند که چگونه مشکلات و چالش های پیش آمده را حل کرده و پشت سر بگذارند. در زمان آشنایی های قبل از ازدواج و طی جلساتی که افراد یکدیگر را می بینند.

 

زمان بسیار مناسبی برای یادگیری این موارد می باشد. آن ها در این جلسات یاد می گیرند که چگونه با احترام با یکدیگر برخورد کنند. همچنین می آموزند که در مورد بحث ها و اختلافات شان گفتگو کرده و در نهایت آن را حل کنند. شناخت اخلاق های طرف مقابل به افراد کمک می کند تا او را در زمان های مختلف بشناسد. همچنین راه کار های متفاوتی برای حل مشکلات به یکدیگر پیشنهاد دهند.

 

نحوه حل اختلاف در روابط قبل از ازدواج

تحقیقات در این مورد نشان می دهند که اگر افراد با عصبانیت به رخت و خواب بروند اثری بسیار منفی در زندگی مشترک شان خواهد داشت. اگر افراد بدون اینکه مشکلاتشان را حل کنند بخوابند. مغزشان به طور خودکار خاطرات منفی را در خود حفظ کرده و آن ها را از یاد نمی برد. همین امر می تواند کیفیت خواب را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

زمانی که افراد با ناراحتی به خواب می روند صبح ها استرس بیشتری داشته و احساس افسردگی می کند. برای جلوگیری از این اتفاقات و اختلافات زناشویی هر دو طرف باید یاد بگیرند چگونه با هم سازش کنند. مهم ترین نکته در سازش بین دو نفر رسیدن به درک متقابل می باشد.

 

این کار آشنایی با طرز تفکر یک دیگر در قبل از ازدواج می باشد. به طور کلی زمانی که فرد با دیگری وقت بگذراند. خود به خود اخلاق و روحیاتش را درک کرده و متوجه آن ها می شود. زمانی که این درک و شناخت به وجود بیاید افراد می توانند از دید همسرشان به مشکلات و موارد نگاه کنند.

 

شناخت اهداف همسو در جلسات آشنایی پیش از ازدواج

 

یکی از مهم ترین سوالاتی که در دوران آشنایی پیش از ازدواج صورت می گیرد. این است که آیا هدف های آینده من با همسرم همسو و هم جهت می باشد یا خیر. همچنین ممکن است افراد با همسرشان به خوبی کنار بیایند و سازش خوبی با یکدیگر داشته باشند. اما این موارد به این معنا نیستند که خواسته ها و هدف های هر دو نفر در زندگی مشترک و یکسان است.

جلسات آشنایی پیش از ازدواج 

به همین دلیل افراد باید در مورد این موضوعات با یک دیگر حرف زده و به نتایجی برساند. زمانی که در حداقل ۷۰ یا ۸۰ درصد موارد بتوانند به نتیجه برسند. همچنین در مواردی با یکدیگر و اختلاف دارند سازش کنند و به نتیجه برسند. این افراد برای ازدواج و زندگی با یک دیگر بسیار مناسب می باشند. به عنوان نمونه آن ها باید در مورد محل زندگی وضعیت شغلی خانواده فرزندان و موارد بسیاری به توافق برسند.

 

این موارد جنبه های بسیار مهمی از زندگی هستند که پیش از ازدواج حتماً باید در مورد آن ها حرف زده شود. به عنوان نمونه اختلافات در مورد محل زندگی به دنیا آوردن فرزند می تواند بعد ها زندگی افراد را دچار مشکلات بسیار بزرگی کند. چون این موارد از مهم ترین تصمیم های دو نفره ای هستند که افراد لازم است در مورد آن ها به توافق برسند.

 

پس بسیار مهم است که در دوران آشنایی افراد در مورد این نکات به نتیجه ی مشترک برسند. علاوه بر این افراد می توانند موضوعاتی را که دوست دارند همسر آینده شان آن ها را رعایت کند و در مورد آن ها آگاهی داشته باشد. آن ها را می توانند در این صحبت ها جای داده و به همسرشان بگویند. این کار موجب می شود که او در زندگی مشترک این موارد را رعایت کرده تا زندگی بهتر و دلنشین تری داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: حکم دوستی قبل از ازدواج چیست؟

 

یادگیری روش های سالم برقراری ارتباط

 

مهم ترین دلیل طلاق، نداشتن ارتباط سالم در طول زندگی مشترک می باشد. این مشکل می تواند موفقیت زندگی مشترک را به طور کامل مختل کند. بنابراین بسیار مهم و ضروری است که افراد بدانند چگونه با طرف مقابلشان رابطه سالم و پایداری داشته باشند. همچنین یاد گرفتن این مورد موجب می شود که افراد یک قدم بسیار بزرگ برای داشتن یک زندگی مشترک سالم داشته باشد.

 

زمانی که افراد بتوانند با روش های سالم و درست با یک دیگر ارتباط برقرار کنند. می توانند به راحتی در مورد هر موضوع و مسئله ای با یکدیگر حرف بزنند. همچنین هر چیزی و هر موردی که در ذهن و قلبشان باشد را می توانند به راحتی مطرح کرده و برای آن پاسخ های مناسبی بیابند. جلسات آشنایی قبل از ازدواج جهت یادگیری این مهارت در دختر و پسر در این مورد می باشد.

 

آن ها می توانند این خصوصیت ارتباط سالم را در خود تقویت کرده و این مهارت را به خوبی کسب کنند. با این مهارت افراد به دور از بحث و دعوا در مورد هر مسئله ای به توافق می رسند. بهتر است افراد بیاموزند که با یک دیگر به درستی ارتباط برقرار کنند.
یک شریک زندگی خوب کسی است که با صبر و حوصله به حرف های همسرش گوش دهد و نظراتش را در زندگی به کار ببرد. همچنین بتواند با نظرات و ایده هایش فرد را راهنمایی کند.

 

از مهم ترین نشانه های یک ارتباط سالم و درست گفتار و لحن محترمانه می باشد. گفتار محترمانه از مهم ترین مواردی است که افراد لازم است در هر شرایطی از آن استفاده کنند. یک همسر خوب در زمان ناراحتی ها و عصبانیت همسرش را تخریب و تحقیر نمی کند. بلکه او اختلاف نظر های میان خود و همسرش را به عنوان فرصتی برای حل اختلاف های موجود در نظر می گیرد. همچنین از صحبت کردن و گفتگوی محترمانه برای حل این اختلافات کمک می گیرد.

 

بهترین راه حل اختلاف پیش از ازدواج

 

در جلسات پیش از ازدواج بهترین چیزی که افراد یاد می گیرند. توانایی حل مشکلات به کمک همدیگر می باشد. همچنین یاد می گیرند در زمان های سخت یار و همراه یکدیگر باشند. به همه افرادی که در مراحل شناخت پیش از ازدواج هستند توصیه می شود که این مهارت را تقویت کرده و در مورد آن به طور مفصل با همسرشان صحبت کند.

 

علاوه بر این برای تقویت آن وقت بگذارند. افراد در زندگی شان به کسی احتیاج دارند که بتواند در مشکلات و سختی ها در کنار شان باشد. چه کسی بهتر از شریک زندگی که در این شرایط در کنار آدم باشد او را درک کند. همچنین برای حل مشکل او را یاری دهد.

 

به طور معمول زندگی مشترک یعنی تقسیم کردن همه ی خوبی ها، خوشی ها و مشکلات و چالش ها بین دو نفر می باشد. پس بسیار ضروری است که افراد یاد بگیرند مشکلاتشان را با کمک هم حل کنند. همچنین نکته دیگری یکدیگر را در زمان های سخت یاری دهند.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جدایی قبل از ازدواج

 

آشنایی با خانواده و دوستان در جلسات آشنایی قبل از ازدواج

 

یکی دیگر از جذاب ترین مزیت های جلسات آشنایی قبل از ازدواج این است. که افراد فرصت دارند با دوستان و خانواده همسرشان ملاقات نمایند. این ملاقات موجب شناخت بیشتر او از خانواده همسر، همچنین شناخت شخصیت همسرش می باشد. زیرا خانواده و خانه مکانی است که افراد در آن رشد می یابند.

حل اختلاف پیش از ازدواج

به همین دلیل بر شخصیت و روحیات فرد به شدت تاثیر می گذارد. با شناخت خانواده می توان تا حد زیادی به اخلاقیات و ویژگی های فرد پی برد. افراد می توانند در مورد این با همسر آینده شان صحبت کنند. همچنین نظرات خود را در مورد خانواده یکدیگر ابراز کرده و بشنوند. علاوه بر این با رفت و آمد ها می توان نحوه برخورد خانواده را بررسی کرد و تصمیم بهتری برای زندگی آینده گرفت.

 

خانواده و دوستان هر کسی می توانند برای شخصیت او مانند آینه عمل کنند. به این معنی که آن ها به هر شکلی که باشند او نیز به همان صورت و زیر مجموعه ی همان خانواده می باشد. همچنین در مواردی نیز پیش می آید که فرد با خانواده خود فرق داشته باشد. اما این موارد جزء احتمالات است. فرد نیز نمی تواند بر اساس احتمالات برای ازدواج که یک امر بسیار مهم و حیاتی می باشد تصمیم بگیرد.

 

اطلاع از وضعیت مالی فعلی در جلسات آشنایی قبل از ازدواج

 

در زمان آشنایی پسر و دختر می توانند و در مورد وضعیت مالی هم دیگر اطلاعات کافی کسب کنند. همچنین این جلسات آشنایی به افراد فرصت می دهد که در مورد امور مالی یکدیگر به خوبی تحقیق کنند. وضعیت مالی یک مسئله بسیار مهم در امر ازدواج می باشد. زیرا درصد بالایی از خوشبختی آینده در گرو مسائل مالی می باشد.

 

افراد بالغ مسائل مالی و صحبت کردن در مورد آن را بخش بزرگی از رابطه می دانند. علاوه بر این افراد در این زمان می توانند برای آینده برنامه ریزی کرده و اهداف مشترکشان را دنبال کنند. همچنین در مورد مسائلی که هزینه های زندگی را چگونه پرداخت کنند. یا وضعیت شغلی آن ها بعد از ازدواج به چه صورت خواهد بود نیز باید در این دوران مورد بررسی قرار گیرد.

 

در این دوران دو نفر مخصوصاً دختر می توانند بفهمند که بعد از ازدواج از پس مخارج زندگی بر می آیند یا خیر. بسیار مهم است که افراد در زمان آشنایی برای ازدواج در مورد قرض ها و بدهی های خود با یکدیگر حرف بزنند. آن ها باید همه ی موارد را بدون دروغ و پنهان کاری همچنین به صراحت اعلام نمایند.

 

آشنایی قبل از ازدواج بهتر است به چه صورتی باشد

 

پاسخ این سوال کاملاً مشخص می باشد. زمانی که بحث ازدواج به میان می آید. میدانیم که فرد دارد در مورد یک عمر زندگی صحبت می کند. زندگی می تواند روح جسم ذهن و احساس را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی می توان گفت که ازدواج مهم ترین مسئله و انتخاب در زندگی می باشد.

 

پس بدیهی است که افراد نمی توانند الکی در مورد آن فکر کرده و تصمیم بگیرند. همچنین هر دو طرف باید از لحاظ هایی مطمئن باشند. سپس وارد رابطه برای ازدواج شوند. مهم ترین نکته در این مورد این است که مسیر آشنایی برای شناخت یکدیگر و در نهایت ازدواج باشد.

 

کسب اطلاعات در مورد ارزش ها و اعتقادات

 

در همه جای دنیا علی الخصوص در کشور ایران تفاوت عقاید و اعتقاد ها بسیار زیاد می باشد. اگر تفاوت اعتقاد ها در میان دو نفر بیشتر از تعادل و بسیار فاحش باشد می تواند منجر به جدایی دو نفر شود. همچنین مهم ترین دلیل برای نداشتن یک ازدواج موفق می باشد. افراد باید در مراحل آشنایی قبل از ازدواج حتماً در مورد این مسائل با یکدیگر حرف بزنند.

مهم ترین نکات قبل از ازدواج

مسائل اعتقادی تعصبات و مذهب افراد تاثیر بسیار زیادی بر پایداری رابطه آن ها خواهد داشت. به طور کلی تفاوت در اعتقادات میان دو نفر می تواند منجر به اختلافات بسیاری در بین آن ها شود. افراد هرگز نباید فراموش کنند که اعتقادات مواردی هستند که در کودکی افراد شکل می گیرند. پس تغییر دادن آن ها امری بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می باشد. پس افراد باید توجه کنند که به امید تغییر اعتقادات ازدواج نکنند.

 

بیشتر بخوانید: جواب سوالات مشاوره قبل از ازدواج

 

مدت زمان لازم برای جلسات آشنایی قبل از ازدواج

 

جلسات آشنایی قبل از ازدواج باید به چه صورت و تا چه اندازه باشد، بین افراد مختلف متغیر است، زیرا اتفاقات و دیدگاه های افراد با هم بسیار متفاوت می باشد. اما افراد باید نکات مهمی را در این مورد در نظر بگیرند. به عنوان نمونه افراد در مورد مدت زمان آشنایی باید مواظب باشند. که این زمان و تایم آشنایی بیش از حد طول نکشد. زیرا می توان باعث وسواسی شدن آن ها در رابطه با یک دیگر شود.

 

زیرا در این صورت افراد دو دل شده و نمی توانند تصمیم درستی بگیرند. علاوه بر این آشنایی نباید به حدی کوتاه باشد که افراد نتوانند به خوبی یکدیگر را بشناسند. زیرا در این صورت شناخت افراد از همسرشان تنها شناختی ظاهری او می باشد. زیرا هیچ کس نمی تواند به طور طولانی رفتار به رفتار های خاصی تظاهر کند. زیرا بعد از مدتی خسته شده و اخلاق های واقعی خود را نشان می دهد.